Zaujímavé mäsožravé rastliny pre domácnosť
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Zaujímavé mäsožravé rastliny pre domácnosť
05.09.2019

Zaujímavé mäsožravé rastliny pre domácnosťV osemdesiatych rokoch sa v kinách premietal film "Krvný obchod" ( Malý obchod hrôz ) o domácej rastline, ktorá sa živí ľudskou krvou. Aj keď bol súčasťou komédie, pre niektorých z nás je tento obraz spojený s heslom "mäsožravé rastliny". Je to naozaj fikcia?

Čo sú mäsožravé rastliny?V reálnom svete, keď hovoríme o mäsožravých rastlinách, máme na mysli hmyzožravce, ktoré sa v procese evolúcie prispôsobili chytanie a trávenie hmyzu pomocou dômyselne skonštruovaných pascí. Niektoré mäsožravé rastliny sa však živia aj malými obojživelníkmi a cicavcami.

Väčšina rastlín, ktoré sú nám známe, vyživuje a dýcha v procese fotosyntézy a produkuje organické zlúčeniny, ktoré potrebujú pre správny vývoj. Zaujíma ho, prečo sa tieto rastliny živia živočíšnymi bielkovinami. Vo veľkej miere to súvisí so životným prostredím týchto rastlín. Vyskytujú sa hlavne v močiaroch a rašeliniskách, kde je pôda bohatá na vodu, ale chudobných na živiny, najmä v dôsledku nedostatku dusíka, ktorý sa príliš rýchlo vyplavuje zo zeme.

Ako mäsožravé rastliny chytia hmyz?Samozrejme ich nezachytia, len ich nalákajú. Preto sú také krásne. Hmyz je v pokušení rôznymi spôsobmi. Niektoré rastliny ich nalákajú intenzívnymi farbami, vôňou nektáru alebo zaujímavými trblietavými vlasmi. Aj keď existujú aj rastliny, ktoré vonia tak sladko, prinajmenšom nie podľa nášho názoru. Takáto rastlina je napríklad Kytica Arnoldová ( Rafflesia arnoldii ) , ktorá sa nachádza v tropických lesoch Borneo a Sumatra. Vydáva vôňu hnijúceho mäsa, ktoré je obľúbenou vôňou hmyzu z druhov múch. Je to tiež najväčší kvet na svete. Jeho priemer dosahuje 1 ma váži až 10 kg. Táto rastlina sa tiež nazýva "mŕtvy kvet". To isté platí pre obrieho zrůda ( Amorphophallus titanum ). Tento kvet je považovaný za najchudobnejší na svete.

mäsožravé rastliny na domácu kultiváciuPokiaľ však ide o mäsožravé rastliny, ktoré môžeme doma pestovať , určite nechceli by sme nechať takú smradľavú mršinu v byte. Pravdepodobne dôvodom, prečo by sme sa rozhodli pestovať tento druh rastlín, je predovšetkým ich dekoratívna hodnota, ale aj ich špecifická povaha, pretože v nich nie je trochu výskumníka. Okrem toho by sa chcel každý z bytu zbaviť hmyzu, napríklad komárov alebo múch.


Na svete existuje viac ako 600 rôznych druhov mäsožravých rastlín.

Ako si vybrať hmyzožravú rastlinu?Okamžite nekúpime celú kolekciu rastlín. Poďme sa najprv zoznámiť s jedným druhom a možno sa nám bude páčiť, a tak sa pripojíme k skupine milovníkov hmyzu. Masožravé rastliny sa dajú rozdeliť do dvoch skupín podľa typu pasce:
 • aktívne pasce - hmyz je uväznený rýchlym pohybom rastliny (flycatcher),
 • pasívne pasce - hmyz spadne do džbánu v tvare listu s tráviacimi enzýmami (kapucňa, nepentéza) alebo sa drží na liste pasce (rosa, tuk).


S čím by som mal začať? Určite od najjednoduchšieho chovu. V obchodoch špecializovaných na predaj kvetináčov je k dispozícii niekoľko rastlín, ktorých ponuka je tak široká, že dokážeme nájsť niečo vhodné.
 • Americký flycatcher ( Dionaea muscipula ) . Je to jedna z najznámejších mäsožravých rastlín patriacich do rodiny slnečníkov. Ako už názov napovedá, pochádza z Ameriky, konkrétne z oblasti Carolina. Vytvára nízko kompaktné rozety s priemerom 15 - 20 cm. Plytké korene (10 cm), ktoré produkujú podzemné hľuzové podzemky. Má charakteristické listy pasce, ktoré pripomínajú mierne otvorenú kabelku so zubami. List pozostáva z dolnej časti, ktorá plní asimilačné funkcie, a časti s pascou. Skladá sa z okrúhleho listu listu zloženého na polovicu.


1

Rastlina priťahuje hmyz svojím vnútri sladkým nektárom. Z vnútornej strany plaku sú zvláštne zmyslové chĺpky (od 4 do 6), ktoré reagujú pri kontakte s obeťou a násilne ju uzatvárajú. Potom začne tráviaci proces a asi po týždni sa pasca otvorí v očakávaní ďalšieho odvážlivca. Ak kŕmime naše rastliny mŕtvym hmyzom, stačí simulovať pohyb vnútri listu špáradlom, aby sa pasca uzavrela. Interiér pasce je často zafarbený intenzívne červeno, skvelepravdepodobne nalákať hmyz. Listy sa líšia v priebehu celého roka, preto rozlišujeme listy jarné, letné a jesenné-zimné, ktoré majú rôzne veľkosti, výšku a farbu. Kvety nie sú príliš dekoratívne a mali by sa rezať pravidelne, pretože oslabujú rastlinu. Po vysekaní kvetín má rastlina na jar vo zvyku vytvárať nové potomstvo okolo materskej rastliny. Môžu sa oddeliť a získať novú sadbu. Je to rastlina chránená v prirodzenom prostredí, ale v chove existuje veľa mutácií a odrôd tohto druhu.

2
 • Ďalšou rastlinou, ktorú odporúčame pre začínajúcich milovníkov hmyzích rastlín, je Sarracenia (Sarracenia sp.) . pokrývajúce asi tucet druhov.


3

Kapturnice sa dodávajú v rôznych farbách: žltá, ružová a fialová. Je to rastlina s vertikálne rovnými rúrkovitými listami zakončená kapucňou.

4

Obeť padá do trubice a vnútorná štruktúra listu pokrytá klzkou látkou zabraňuje vniknutiu hmyzu von. Hmyz pristane na spodnej časti listu, kde sa nachádza tráviaci enzým.

Kapturnice môžu byť exponované vonku od apríla do septembra, potom sú škvrny krajšie a chytia viac hmyzu. Chovatelia zrejme hovoria, že v dôsledku vysokej odolnosti rastlín proti mrazu sa môže pestovať aj na záhrade ako celosezónna rastlina. Z tohto dôvodu sa zdá, že fialová kapucňa ( Sarracenia purpurea ) je tou najlepšou voľbou. Je to jeden z najodolnejších druhov a je vhodný na obrábanie pôdy. Podobne aj kapuľa biela ( Sarracenia leucophylla ) alebo papagájna kapucňa ( Sarracenia psittacina ) . Na trhu je veľa druhov a odrôd s užšími a širšími listovými trubicami, bledšie, zelenšie alebo vínovo sfarbené.
 • rosičky ( Drosera sp .) sú rastliny vo forme nízkej rozety, vybavené žľazatými chĺpkami s lepivou nalievacou tekutinou. hmyz, ktorý sa ich drží. Vo vnútri sa skrútia listy a trávy.


Rod obsahuje viac ako 180 druhov roztrúsených po celom svete. V závislosti od životného prostredia to môžu byť iba rastliny určené na domácu kultiváciu alebo rastliny, ktoré sa budú počas roka vyrovnať s našou klímou. Takže máme aj natívne slnečné rosy, napríklad slnečnicu okrúhlu ( Drosera rotundifolia ), slnečnicu s dlhými listami ( Drosera anglica ), nepriamu slnečnicu ( Drosera intermedia ) alebo oválnej slnečnice ( Drosera x obovata ), ktorú môžeme pestovať na záhrade. Avšak v obchodoch s kvetináčmi si budeme môcť kúpiť tropické slnečníky. Jedným z nich je mys rosička ( Drosera capensis ) nájdený na mysu Dobrej nádeje. Je to nízka rastlina s dlhými úzkymi stopkami pokrytými hustými žľazovitými chĺpkami zelenej až červenej farby. Táto rastlina má pekný, dlhý, fialový kvet. Rovnako populárne je Alice je slnečnica ( Drosera aliciae ) vytváranie pravidelných plochých rozetových ružíc s predĺženými listami rozširujúcimi sa smerom hore. Jej žľazové chĺpky sa môžu zafarbiť do červena, ako je to v prípade kapky rosy v závislosti od množstva svetla. Alice je slnečnica kvitne svetloružová.

6
 • Úplne iná mäsožravá rastlina pestovaná v kvetináči je utišujúce liek ( Nepenthes sp .) . Je to epifyt, ktorý lezie na stromy tropickej Ázie a Austrálie. Má podlhovastý fúzy visiaci dole, zakončený charakteristickými džbánmi, ktorými sú pasce na hmyz. Každý džbán je pokrytý hrubým lemom a vekom.


7

Džbány na jednej rastline sa môžu líšiť veľkosťou a farbou. Staršie (horné džbány) sú veľkolepejšie, mladšie (nižšie džbány) sú o niečo menej farebné, hoci obidve plnia rovnakú funkciu. Niektoré čajníky vyrábajú stredné džbány, ktoré kombinujú horné aj spodné džbány.

Najväčšie džbány sú Neptúna Rajah ( Nepenthes rajach ), Nepenthes Merilla ( Nepenthes merrilliana ) a strihaná Nepenthes ( Nepenthes truncata ), dokonca do 40 cm dlhé.

Najmenšími sú Nepenthes of Bellia ( Nepenthes bellii ) a striebro Nepenthes ( Nepenthes argentii ). Kvapalina, ktorá sa nachádzala v neotvorených nádobách, sa použila ako preháňadlo na popáleniny a krúpygélové, zápaly spojiviek alebo kožné ochorenia.

8

tipy na starostlivosť

  Kontajnery - mäsožravé rastliny sa môžu pestovať v bežných kvetináčoch a ampéroch, t. j. závesných kvetináčoch (Nepenthes). Dobrým riešením je tiež sklenené terárium, vďaka ktorému bude možné udržiavať konštantné podmienky.
 • kyselina substrátová (3 až 5 pH), výhodne vysoká rašelina. Môže sa zmiešať s kôrou, drevným uhlím a jemným štrkom alebo perlitom. Môžete použiť hotový substrát pre orchidey a na udržanie vlhkosti substrátu položiť mach sphagnum na vrch.
 • Vlhkosť - pôda by mala byť stále vlhká, ale bez stojatej vody. Do stojanu naplneného kameňmi môžete pridať vodu, čo zvýši vlhkosť vzduchu okolo rastliny. Vysušenie koreňovej gule sa nesmie povoliť. Voda iba s dažďovou vodou alebo destilovanou vodou. V zime chráňte rastliny pred vyschnutím. Ďalej môžeme zvlhčovať vzduch pomocou zvlhčovača miestnosti.

LightNajlepšia je svetlá poloha, potom rastlina najlepšie vyfarbí. Dá sa nastaviť na južné okno. V zime (november - február) sa oplatí uviesť rastliny do chladnej miestnosti (okrem slnečných rosy), aby sa tiež obmedzilo svetlo.

KŕmenieAk v byte nie je nejaký hmyz z nejakého dôvodu, musíme ho získať najmä pre našich najmenších. Napríklad si môžete kúpiť larvy, ktoré sa používajú ako potrava pre ryby, ale nedáte rastlín viac ako jeden hmyz týždenne. Určite to vzhľadom na prostredie, v ktorom sa tieto rastliny prirodzene vyskytujú, nebude jednoduchým šľachtením, ale určite sa mnohí z nás budú chcieť starať o hmyzožravé krásy.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi