- KÚPEĽŇA
- KUCHYŇA
- KÚRENIE
STAVBA


- Úvod
- Rebríky a lešenie
Rebríky, nášľapy, lešenia
Rebríky určené na prácu vo výškach musia byť predovšetkým bezpečné. Ich používanie by malo byť pohodlné a nespôsobovať problémy pri práci. Rebríky môžeme rozdeliť podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené – preto rozlišujeme drevené, oceľové, hliníkové a sklolaminátové.
Na trhu sú rebríky rôznych prepravných dĺžok a dĺžok vo vysunutej polohe pozostávajúce z jedného, dvoch alebo troch prvkov. Z hľadiska spôsobu umiestnenia rebríkov ich delíme na stojace, skladacie a výsuvné.
Účel rebríka
Dôležitou otázkou pri výbere rebríka bude jeho účel. Drevené rebríky sa odporúčajú pre práce na elektroinštaláciách. Predstavujú pomerne lacnú možnosť, ktorá je ideálna pre domáce práce. Podobne aj hliníkové rebríky dobre poslúžia na domáce použitie, nemali by sa však používať pri prácach súvisiacich s elektrinou, pretože môžu predstavovať riziko úrazu elektrickým prúdom.
Oceľové rebríky sú veľmi odolné, ťažké. Sú vyrobené z vysokokvalitných oceľových zliatin a sú ideálnym nástrojom pre profesionálov. Sklolaminátové rebríky sú skvelé aj pre profesionálnu prácu pre svoju vysokú pevnosť a masívnosť a nevedú elektrický prúd, takže sa dajú použiť pri prácach na elektroinštaláciách.
Na čo sa zamerať pri kúpe rebríka?
Okrem druhu práce, na ktorú mienime rebrík využívať, bude dôležitou otázkou pred jeho výberom aj to, ako ho postaviť a uskladniť. Najbežnejšie sú skladacie rebríky, ktoré sú v hornej časti spojené a dajú sa zložiť len do jednej bezpečnej polohy. Použitie naklápacích rebríkov vyžaduje ich opretie o stenu, no vo väčšine prípadov sa budeme zaoberať schodnými rebríkmi, ktoré sa dajú použiť všestranne. Na druhej strane posuvné rebríky sú sady pozdĺžnikov, ktoré sa navzájom posúvajú, ktoré sú uzamknuté vo zvolenej výške. Veľkou výhodou tohto typu rebríkov je možnosť ich použitia vo väčších výškach - aj niekoľko metrov.
Lešenie je dočasná konštrukcia určená na prácu vo výškach. Používa sa pri stavebných prácach, ale aj na stavbu javiska či javiska. Prvé lešenie používali už starí Gréci, Číňania a Egypťania.
Vzhľadom na spôsob použitia možno lešenie rozdeliť do dvoch skupín.
- Pojazdné lešenie pozostáva z pevných prvkov vybavených kolesami. Vďaka tomu je možné konštrukciu presúvať na rôzne miesta bez nutnosti demontáže. Kolesá majú brzdy, ktoré umožňujú ich aretáciu po tom, čo je lešenie na správnom mieste. Podmienkou použitia pojazdného lešenia je jeho umiestnenie na rovný, tvrdý povrch, preto sa toto riešenie najčastejšie používa v halách.
- Pevné lešenia, ako už názov napovedá, sú upevnené natrvalo na jednom mieste a možno ich prepravovať až po demontáži. Pevné lešenie sa používa pri výstavbe alebo rekonštrukcii veľkých objektov.
Základné typy lešení
Lešenie je vyrobené z dvoch základných materiálov.
- Hliníkové lešenie je ľahké, a preto sa ľahšie prepravuje. Zabezpečujú tiež rýchlejšiu a menej ťažkopádnu inštaláciu. Ich veľkou výhodou je menšie zaťaženie fasády, na ktorej sú umiestnené.
- Oceľové lešenia zaručujú oveľa väčšiu odolnosť a menšie opotrebovanie, takže môžu slúžiť dlhé roky. Ich nevýhodou je samozrejme to, čo je výhodou hliníkového lešenia – sú ťažšie, náročnejšie na prepravu a montáž.
Lešenie sa svojou štruktúrou delí predovšetkým na modulové a rámové.
- Modulárne lešenie je najobľúbenejším typom tohto typu konštrukcie. Pozostávajú z mnohých nezávislých prvkov spojených do jednej štruktúry.
- Rámové lešenia sú vyrobené z plochých rámov uložených priečne. Sú chrbtovou kosťou celej konštrukcie.