

- Úvod
- Solárne panely a fotovoltaické panely
Solárne panely a fotovoltaické panely
Solárne panely sú fotovoltaické články, ktoré vďaka tzv fotoelektrické javy sú schopné premeniť slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Napriek tomu, že sa panely dnes vyrábajú z rôznych materiálov, najobľúbenejšími výrobkami na trhu sú mono- alebo polykryštalické kremíkové články. Na tie druhé sa spolieha väčšina spoločností, ktoré sú vďaka relatívne jednoduchej technológii výroby rozhodne najlacnejšie.
Slnečné kolektory vhodné na ohrev vody
Slnečné kolektory, hoci vyzerajú podobne ako panely a sú namontované takmer identickým spôsobom, nevyrábajú elektrickú energiu. Transformujú slnečnú energiu na tzv užitočné teplo, teda jednoducho tepelná energia, ktorú je možné použiť doma na ohrev vody namiesto jej klasického ohrevu.
Solárne panelysa niekedy používajú v priemysle, v jeho špecifických odvetviach, kde je v technologickom procese potrebné veľké množstvo teplej vody. Slnečné kolektory dostupné na predaj sa líšia okrem iného:
- kapacita zásobníka meraná v litroch,
- maximálna teplota ohriatej vody,
- účinnosť (čas potrebný na zahriatie plnej nádrže na vodu na určitú teplotu).
Kolektory môžu mať rôzne štruktúry a môžu byť vyrobené rôznymi technológiami. V súčasnej dobe sú najbežnejšie potrubné kolektory.
Slnečné kolektory a fotovoltaika
Solárne panely nie sú alternatívou k slnečným kolektorom. Oba zdroje transformujú slnečné žiarenie na inú formu energie, ale tam sa podobnosť končí. Kolektory sa používajú iba na ohrev vody určenej na použitie, zatiaľ čo fotovoltaické články vyrábajú elektrickú energiu, ktorú je možné použiť na ohrev vody aj na iné účely - zásobovanie budovy elektrickou energiou, vykurovanie alebo dokonca napájanie výrobnej linky ako alternatívneho zdroja energie.
Slnečné kolektory - aj keď sú užitočné - neumožňujú odpojenie budovy od elektrickej siete, čo je možné len pri použití fotovoltaických panelov doplnených batériami.