- KÚPEĽŇA
- KUCHYŇA
- KÚRENIE
STAVBA


- Úvod
- Hadice a postrekovače
Hadice a postrekovače
Hadice a postrekovače sú dôležitou súčasťou záhradnej techniky, ktorá nám umožňuje efektívne a rýchlo zavlažovať rastliny.
Hadice sú zvyčajne vyrobené z pružného materiálu, ako je napríklad PVC alebo gumový polymér. Tieto materiály im umožňujú byť odolné voči tlaku vody a vydržať opakované ohýbanie a skladovanie. Hadice sa najčastejšie predávajú v rôznych dĺžkach a priemeroch, aby sa prispôsobili potrebám každého používateľa.











Rastliny v záhrade potrebujú pravidelnú dávku vody, aby si udržali svoju vitalitu. Pre každodenné polievanie je najlepšie zvoliť zavlažovací systém, ale ak na tento účel nemáme dostatok finančných prostriedkov, mali by sme investovať do kvalitnej záhradnej hadice, ktorá bude slúžiť dlho.
Čo treba venovať pozornosť pri kúpe hadice?
- Dĺžka pozemku
Musíte vedieť, aký je pozemok dlhý, a aspoň poznať vzdialenosť od zdroja príjmu vody po najvzdialenejší bod záhrady. K tejto hodnote by ste mali pridať 2 m ako rezervu. Táto miera chyby je potrebná na pozemku s rôznymi prekážkami, stromami a kríkmi, ktorým sa treba vyhnúť.
- Priemer hadice
Optimálny priemer záhradnej hadice pre typické záhrady je ½ ", čo je 12,5 mm alebo ¾", čo je 19 mm. Môžeme si kúpiť hadicu, ktorá má väčší priemer, napríklad 1 ”, čo je 25 mm, ale musíte vedieť, že čím väčší je priemer, tým väčší je tlak vody a tým efektívnejšie je polievanie. Pri výbere hadice by ste mali pamätať aj na to, že čím je dlhšia, tým dlhšie musí voda prechádzať, takže jej tlak na výstupe je nižší. ½ palcové hadice fungujú dobre v malých záhradách, zatiaľ čo vo veľkých záhradách sa oplatí investovať do modelu s väčším priemerom.
- Materiál, z ktorého je vyrobená
Na trhu sú rôzne modely záhradných hadíc. Zvyčajne sú vyrobené z jednej alebo dvoch vrstiev plastu z PVC, čo ich robí lacnými. Existujú aj kvalitné hadice, ktoré sú vyrobené z troch alebo dokonca štyroch vrstiev, musíme však rátať s ich vyššou cenou. Čím viac vrstiev, tým silnejšia a odolnejšia voči poškodeniu bude hadica. Súčasťou ich počtu je aj vrkoč. Najodolnejšie sú vybavené špirálovým opletením. Záhradné hadice sú tiež vyrobené z ľahkej a pružnej gumy. Najmodernejšie hadice sú tiež nepriepustné pre svetlo, takže si môžeme byť istí, že sa vo vnútri hadice nevyvíjajú riasy, ktoré by boli škodlivé pre rastliny.
- Odolnosť proti tlaku
Za zmienku stojí, že na obale nájdete informácie o prevádzkovom tlaku, pri ktorom bude prevádzka optimálna, a skontrolujte hodnotu tlaku pri roztrhnutí, ktorý by v prípade prekročenia mohol poškodiť hadicu. Pracovný tlak záhradných hadíc sa pohybuje od 4 do 12 barov, v závislosti od ich prevedenia. Naproti tomu tlak pri roztrhnutí je medzi 8 a 48 barmi.
Príslušenstvo pre záhradné hadice
Súčasťou príslušenstva nie sú iba rozprašovacie trysky, ale aj všetky druhy stojanov , vozíkov a bubnov , ktoré vám umožňujú udržiavať poriadok po práci. Stojany na hadice sú veľmi populárne kvôli svojej nízkej cene. Ak chceme hadicu dopraviť do rôznych častí záhrady, mali by sme sa vybaviť špeciálnym vozíkom na kolieskach, ktorý nám umožní udržiavať hadicu dokonale zvinutú a tiež ju ľahko premiestňovať po záhrade. Moderné nástenné bubny sú určite najlepším riešením na skladovanie záhradných hadíc. Ich konštrukcia umožňuje dosiahnuť na hrot bez toho, aby ste sa sklonili, a automatický systém navíjania vám určite ušetrí čas.
Na polievanie nielen trávnika, ale aj rastlín a iných čistiacich prác budete možno potrebovať hrot so striedavým prúdom vody. Podľa druhu práce sme schopní ju upraviť tak, aby nedošlo k poškodeniu rastlín, alebo vyčistiť ťažko dostupné miesta, napríklad na kockách alebo iných prvkoch záhradnej architektúry.
Hadice na špeciálne úlohy
Do záhradnej techniky vstupujú nové technológie. Hady, ktoré sú zakopané do zeme, aby fungovali ako zavlažovanie, sa stávajú populárnymi. Vyrobené z pórovitého materiálu, zvlhčujú pôdu systematicky a pomaly po celej dĺžke (3 - 4 litre za hodinu), čím šetria vodu a čas.