X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Vysoko rastúce listnaté stromy s rozprestierajúcimi sa korunami - kde a ako ich vysadiť?
06.09.2019

Vysoko rastúce listnaté stromy s rozprestierajúcimi sa korunami - kde a ako ich vysadiť?Vysoké stromy s rozprestierajúcimi sa korunami sa najlepšie vysádzajú vo veľkých záhradách. Usporiadajte ich tak, aby po dosiahnutí významných rozmerov neinterferovali s okolitými budovami alebo inými rastlinami na posteliach alebo v zeleninovej záhrade. Záhrada zdobia vysoké stromy s rozprestierajúcimi sa korunami, sú však funkčné.

Kde sa pestujú vysoko rastúce listnaté stromy?Listnaté stromy, ktoré dosahujú výšku viac ako 10 metrov as rozprestierajúcimi sa korunami, sa najlepšie vysádzajú vo veľkých záhradách. V malých záhradách môžu negatívne ovplyvniť iné rastliny. Mali by byť tiež vysadené vo vzdialenosti od budov. Vyrastané exempláre môžu byť hrozbou pre domácnosti alebo hospodárske budovy, ak sa stanú príliš blízko, najmä počas búrok a vetra.

Stromy, ktoré dosahujú značnú výšku a majú široké koruny, môžu obmedziť prístup svetla, čo nevedie k ovocným drevinám, zelenine alebo rastlinám, ktoré si vyžadujú správny rast na slnečných pozíciách. Najlepšie je navrhnúť priestor tak, aby vysoký strom poskytoval tieň na trávniku alebo čiastočne na terase alebo v detskom ihrisku.

Pri výbere vysoko rastúcich listnatých stromov nezabudnite, že strácajú svoje listy na zimu. Tieto listy vyžadujú čistenie, čo je omnoho jednoduchšie v prípade trávnika hrabanie ako zbieranie listov z kvetinových záhonov, kríkov alebo ich vyberanie z postelí.

Vysoké stromy so šíriacimi sa korunami - výber druhov a odrôdJeden z najkrajších a najrýchlejšie rastúcich listnatých stromov s šíriaca sa koruna je javor. Najobľúbenejší javor dosahuje výšku až 30 metrov a maximálny rozsah koruny je až 15 metrov a viac. Medzi odrody spoločného javora patria:
  • Faassen's Black - má matné listy, mladé listy sú hnedočervené, s časom sa stávajú tmavočervenými a fialovými,
  • Drummond - má svetlo zelené listy so smotanou alebo bielym okrajom, dáva med.


Zaujímavým typom klonu je strieborný klon . Dosahuje výšku až 20 ma šírku 20 m. Má dekoratívnu strieborno-šedú kôru a svetlozelené strieborné listy zdola, ktoré na jeseň žltnú, oranžovú a tmavočervenú, čím vytvárajú dekoratívny kontrast s kmeňom.

Pozoruhodný listnatý strom dosahujúci výšku viac ako 15 m je gaštan. Má charakteristicky narezané tmavo zelené listy a ozdobné kvety zhromaždené v kónických vzpriamených latách až do výšky 20 cm. Najobľúbenejšie v Poľsku sú biely gaštan a červený gaštan (majú biele kvety so žlto-červenými škvrnami a jasne červenú).

Dekoratívny strom dorastajúci do 20 alebo 30 metrov je tiež breza strom. Najzaujímavejšou odrodou je papierová breza, ktorej kôra je na začiatku tmavo hnedá a potom kriedovo biela, môže mať ružový odtieň, ktorý sa olúpa tenkými škvrnami. Koruna papierovej brezy je kónická a hustá, môže byť široká až 15 m. Za zmienku stojí aj strieborná breza (voľná koruna).


Ľudia hľadajúci vysoké okrasné stromy do záhrady by sa tiež mali zaujímať o popolníky. Popol rastie asi na 15 m. Majú voľnú korunu a ozdobné listy, ktoré na jeseň žltnú. V Poľsku sú tiež obľúbené odrody trpaslíkov.

Ozdobné stromy, ktoré rastú nad 15 metrov, sú duby . Najkrajšie odrody sú dub dubový, červený dub a bahenný dub . Tieto stromy majú ozdobné listy, ktoré na jeseň škvrnu, nesú plody (dubové plody sú žalude, môžu sa použiť na výrobu jesenných alebo zimných ozdôb). Pozoruhodné sú aj odrody, napríklad burgundský dub alebo stĺpcový dub.

Vysoko rastúcimi druhmi stromov do záhrady sú tiež:
  • buk - s hustou, nízko nasadenou korunou, dosahuje výšku až 40 m, má tmavo zelené listy, trblietavé zhora a svetlo zelené a matné zdola, rodiace (jedlé hnedé orechy);
  • Rowan - dosahuje výšku až 20 m, má malé, tmavo zelené listy, ktoré na jeseň žltnú, oranžovú a červenú. Ozdobné bobule sú ozdobné - jasne červené bobule rastúce v zhlukoch (sú tiež potravou pre vtáky na jeseň av zime);
  • vápno - najmä odroda malolistá, ktorá má ozdobné, zeleno-žlté, lesklé listy. Je to medovník, intenzívne voňavý počas kvitnutia, t. J. Od júna do júla.


Vysoko rastúcimi stromami s rozsiahlymi a voľnými korunami, ktoré sú vhodné do veľkých a stredne veľkých záhrad, sú napríklad jaseň, Javor nórsky, breza strieborná a dub dubový , Iba vo veľkých záhradách môžete pestovať vysoko rastúce stromy s hustou korunou vrátane lípy, gaštanu a bukov.

Ako a prečo pestovať vysoko rastúce listnaté stromy s rozširujúcimi sa korunami?Výsadba vysoko rastúcich listnatých stromov si vyžaduje výber najlepšieho miesta, pretože tieto rastliny netolerujú dobre. Tiež by sa malo dbať na to, aby bola pôda vhodná pre daný druh - najmä v súvislosti s reakciou na pôdu. Kyselinová reakcia je medzi iným obľúbená breza a rowan, na zásaditých pôdach rastú lepšie, vrátane dub a popol.

Vyberte si sadenice so zdravými koreňmi a zdravými vzdušnými časťami. Na vybranom mieste sa vyhĺbi diera s priemerom dvakrát väčším ako je priemer koreňovej gule. Vybranú pôdu je možné zmiešať s kompostom. Po namočení vo vode na niekoľko hodín sa sadba stromov vloží do pripraveného otvoru, ktorý rozprestrie korene tak, aby voľne ležali. Potom zakorente korene predtým vybranou zeminou a mierne zľahka pošliapajte pôdu. Po výsadbe musí byť strom napojený.

Vysoko rastúce listnaté stromy s rozprestierajúcimi sa korunami nie sú len ozdobou záhrady od jari do neskorej jesene. Toto sú tiež funkčné prvky usporiadania. Predovšetkým dávajú odtieň, ktorý sa dá použiť pri plánovaní miesta odpočinku alebo hry pre deti. Okrem toho poskytujú ochranu pred hlukom, znižujú prenikanie prachu a nečistôt do záhrady, ak je v blízkosti dopravná cesta. Veľké stromy môžu tiež chrániť pred zvedavými očami susedov alebo okoloidúcich.

Niektoré druhy listnatých stromov dávajú prednosť iným rastlinám v záhrade, napríklad kyslé brezy sú ideálne na vytváranie romantických vresov (vresoviská a vresoviská tiež podobné kyslej pôde).
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi