Výsadba na jeseň - živý plot listnatých rastlín
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Výsadba na jeseň - živý plot listnatých rastlín
05.09.2019

Výsadba na jeseň - živý plot listnatých rastlín

ReadVäčšinou od polovice septembra sú k dispozícii sadenice vykopané zo zeme, ktoré sú cenovo atraktívnejšie ako sadenice pestované v kvetináčoch. A ako viete, keď chceme vysadiť živý plot, budeme potrebovať niektoré z týchto odrezkov. Vysoká vlhkosť vzduchu a zeme, ako aj časté hmly spôsobujú, že milovníci jesennej výsadby sú veľmi početní. Ale aké rastliny si vybrať a ako ich zasadiť, aby dostali živý plot?

Opadavé rastliny, najlepšie pre živý plot - ktoré?Vo všeobecnosti výber rastlín závisí iba od našich preferencií. Najprv musíme určiť, do akej výšky by malo naše zabezpečenie vzrastať. Musíme tiež premýšľať o tom, či by sme uprednostnili pestrofarebné listy a kvety a koľko času im budeme môcť venovať. Zaisťovacie rastliny sú väčšinou rýchlo rastúce kríky alebo stromy, ktoré nevyžadujú alebo tolerujú silné rezanie.

Najčastejšie používané zaisťovacie rastliny  • Hrebeň obyčajný je strom, ktorý dorastá do výšky 25 metrov a má veľmi hustú korunu. Tento zvyk sa dosiahne iba vtedy, keď sa vysadí ako jediný sadenice. Spoločný habr, aj keď je to alej, získal v záhradách súcit ako živý plot. Vytvára rôzne čísla rastlín, vysoké línie rezu a husté živé ploty. A to všetko vďaka tomu, že je tolerantné voči tieňovaniu a produkuje tiež veľa koreňových prísaviek. Tieto rastliny, často rezané, sa zhustnú zdola. Ďalšou výhodou hrabu je to, že na jeseň av zime sú jeho listy suché na rastline a zostávajú na ňom po veľmi dlhú dobu, stáva sa to až do jari. Preto je počas zimy pomerne účinná bariéra proti ... susedom. Hrab toleruje dočasné záplavy, krátke obdobia sucha, nie je ani pochmúrny o pôdu. A najdôležitejšie je, že jeho priemerný ročný nárast osciluje okolo 100 cm!


  • Buk európsky je ďalší závod, ktorý často nájdeme ako zaisťovacie zariadenie. Rovnako ako obyčajný habr, aj obyčajný buk je avenue, ktorý dosahuje výšku asi 30 metrov a má šíriacu sa majestátnu korunu. Pretože buk je jedným z najkrajších stromov, aké v našej krajine nájdeme, mal mnoho odrôd, ktoré sa dajú vysádzať vo veľkých záhradách aj v tých menších. Buk je tiež ďalšia rastlina, ktorá je celkom odolná voči odtieňom a veľmi odolná voči porezaniu. Vďaka tomu je ideálny pre živý plot, napriek tomu, že jeho ročný rast je okolo 40 cm - často si ho vyberajú majitelia záhrad. Dáva prednosť piesočnatej ílovitej alebo hlinitej pôde a dobre funguje tak na slnečnej pozícii, ako aj v tieni. Aj tento strom na prelome jesene a zimy je dobrým krytom pred zvedavými očami. Jeho lesklé listy tiež usušia na rastline a zvyčajne na ňom visia až do jari.
  • Sibírska karragana, inak známe ako vetrolam, je krík medu, ktorý je jednoducho úžasný! Jedná sa o hodnotnú rastlinu so žltými kvetmi a ovocím pripomínajúcim zelené fazule. Karagana je schopná rásť takmer na každej pôde - môže pretrvávať napríklad na povrchu ťažobných hald a dokonca aj v popraskanom asfalte. Používa sa často na rekultiváciu pôdy a na zlepšenie jej úrodnosti. Málokto vie, že z listov karagénanov získame modré farbivo. Hoci - ako už názov napovedá - sibírsky karagénan dokáže odolať mrazu až do 45 stupňov Celzia, najlepšie je vysadiť ho na slnečných pozíciách.
  • Ligustrum vulgare, tiež nazývaný liguster, je ker, ktorý dosahuje výšku asi 4 m a je najbežnejšie vysadenou živou pôdou hneď po hrabi. Z diaľky sa jeho listy podobajú vždyzelenému zimostrázu. Nie sú úplne odolné voči zimám, hoci s miernymi zimami by niektoré z nich mali zostať na kríkoch až do jari. Je to tiež veľmi rastúca rastlina s medom, ktorá sa vyznačuje krémovými kvetmi, ktoré, hoci menšie, pripomínajú fialové kvety, t. Privet spravuje aj na tienistých miestach, ale všeobecne uprednostňuje slnečné miesta. Má nízke nároky na pôdu, ale netoleruje ílové a nepriepustné pôdy - ako väčšina rastlín. Je mimoriadne odolný proti suchu, mrazu a znečisteniu miest. Veľmi dobre toleruje rezanie. Vďaka tomu môžeme získať hustú a pevnú oponu, odolnú voči nepriaznivým podmienkam klimatické a jeho priemerný ročný nárast je asi 50 cm.

ZhrnutieAby sme mohli založiť živý plot, musíme si vybrať z mnohých mimoriadne zaujímavých rastlín, ktoré sú nenáročné a každá z nich má odlišné hodnoty. Amatéri obranných živých plotov najlepšie obsadzujú slivka ala a treska jednohrdlá, s liečivým ovocím alebo purpurovou trnitou čučoriedkou. Máme veľa možností.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi