Topiary - ako vytvoriť očarenú záhradu?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Topiary - ako vytvoriť očarenú záhradu?
05.09.2019

Topiary - ako vytvoriť očarenú záhradu?Topiar je dekoratívna rastlinná forma (tvar rastliny) získaná jej komplikovaným podrezaním. Umenie topiara (ars topiaria) sa datuje aspoň do staroveku Rímskej ríše. Takéto záhrady zdobili okrem cisárskych záhrad aj súkromné majetky bohatých Rimanov. V 16. a 19. storočí sa umenie topiary stalo symbolom európskych záhrad. A zatiaľ čo rastliny, z ktorých boli vyrezané prvé moderné topiary, sú preč, umenie prežilo dodnes.

Výber druhov niekedy a terazV stredoveku boli tisy a trámy hlavným stavebným kameňom rezaných foriem v záhradách. krušpán ( Buxus ), tis ( Taxus ), rozmarín ( Rosmarinus ) a hrab (< em> Carpinus ) sú základné druhy rastlín, z ktorých bol topiary vytvorený v renesancii, keď v záhradách dominovali geometrické tvary.

geometrická záhrada

V baroku sa rozvíjali formy a umelecké efekty. Rastliny sôch z tisu, żywotników ( Thuja ) a smrek ( Picea ) boli v tom čase obzvlášť populárne. , lipa, najmä malolistá ( Tilia ) a jablko ( Malus ).

orangery with topa Versailles

V záhradách 19. storočia došlo k návratu k geometrickým a rezaným tvarom. Takéto usporiadanie sa však objavilo v budovách paláca. V ďalších častiach záhrady dominovali predpoklady krajiny.

záhrada 19. storočia

Topiary bol tiež vyrobený z brečtanu, ktorý je plastový a ľahko sa dá nosiť na stojane.

tvary vystrihnuté z brečtanu

Rezané formy sú v súčasnosti veľmi rozmanité. Rovnako ako staré zimostráz, aj tis a thuja vedú, ale existujú aj rezané formy privetu ( Ligustrum ), cypřiše ( Chamaecyparis ), holly ( Ilex ) alebo vavrínový alebo bobkový vavrín (v teplejších krajinách). V súčasnosti väčšina známych krásnych tvarov tráva vyrezaného vo Versailles napadli škodcovia z Číny, ktorí v krátkom čase odhrnuli listy rastlín. Iba tis prežil.

Versailles

Po nejakú dobu sa uvažovalo aj o nahradení stromčekov cesmíny, pretože boli odolné voči škodcom a niektoré odrody sú klamlivo podobné stromovníku. Našťastie sa už našiel liek na nebezpečný hmyz. Listnaté stromy ako hrab, smrek alebo lipa sa častejšie používajú ako riadky a hrbole ako jednotlivé rezané rastliny.

topiary tree

Rezané formy nie sú len doménou európskych záhrad. V umení japonských a čínskych záhrad môžete vidieť aj bonsai rezané formy.

Umenie kosenia stromov a kríkov pre topiary je nesmierne ťažké, pretože vyžaduje veľmi dôkladné a systematické rezanie. Najlepšie rastliny sú tie rastliny, ktoré rastú veľmi pomaly a najviac sa šíria a vytvárajú kompaktnú hmotu.

Guľka, kužeľ alebo zviera?Klasické formy lopty, kužeľa alebo hranolu už nespĺňajú estetický zážitok.

ilex topiary

V súčasnosti si výrobcovia navzájom vytvárajú šablóny topiar. Od medveďov, slonov, mačiek a iných zvierat, cez formy ľudí v tanci, člnoch alebo hudobných nástrojoch.

fantastický topiar

Pre skutočného umelca neexistuje žiadna forma, ktorú by nedokázal vyrezávať. Potrebná je však nielen kreativita, ale aj trpezlivosť a pravidelnosť.

topiary v záhrade

Make topiar - krok za krokomTak ako začnete vytvárať topiara v záhrade alebo na terase? Strihané kríky a stromy sa môžu pestovať v zemi aj v kvetináčoch. Črepník by mal byť na zimu starostlivo zakrytý.

žánerZačneme výberom správneho rastlinného druhu pre záhradu, nezabudnite na vhodné umiestnenie. Na tienistých miestach by mala byť posatis alebo privet, fotofilné zimostráz alebo holly bude dobre fungovať aj na slnečných. Môžete tiež vytvoriť topiary z thuja, ale thuja rastie pomerne rýchlo, takže počet strihov musí byť zodpovedajúcim spôsobom väčší.

FormulárAk sa rozhodneme topiary z viniča, bude potrebný rám. V prípade vytvárania kríkov alebo stromov to nebude potrebné. Vyberieme vždyzelené rastliny tak, aby rastlina zdobila záhradu po celý rok. Bez ohľadu na výber, ak nie sme profesionáli, šablóna, rám alebo rám pomôže prvej formácii rastliny. Na trhu existuje topiary šablóny v rôznych tvaroch a veľkostiach. Šablóna drôtu je umiestnená vo vnútri zariadenia. Ak chceme získať komplikovanejší tvar, oplatí sa kúpiť menšiu rastlinu a správne ju orezať počas rastu. Bude určite ľahšie začať s mladou rastlinou s nedrevnými výhonkami. Ak však chcete tvarovať zrelé exempláre stromov alebo kríkov, existuje riziko, že budete musieť šablónu zostaviť z hrubého drôtu. Najprv začneme jednoduchými formulármi. Najlepšie je zvoliť rastlinu, ktorá prirodzene tvorí dané formy, aby sa ľahšie viedla, napr. Fastigiata pre šišky alebo Globos pre lopty.

ToolsRezanie topiaries je presná práca. Potrebujeme správne nástroje, nielen kvalitné, ale aj veľmi ostré. Práca s zle naostreným zariadením môže spôsobiť nerovnomerné porezanie, zubaté miesta rozrábania môžu spôsobiť patogény, slabosť a v dôsledku toho ochorenie rastlín. Na rezanie budete potrebovať:
  • elektrický alebo nafta; tým sa dosiahnu silnejšie rezy, nožnice na ruky,
  • ručné prerezávanie - na dokončovacie a formovacie rezy,
  • záhradné nožnice na konečné modelovanie menších kríkov alebo popínavých rastlín,
  • šablóny a topiary stojany,
  • rebrík alebo lešenie, ak je rastlina dostatočne veľká
  • rohože, ktoré sa pred rezaním rozprestierajú pod rastlinami, aby sa zhromaždili rezané vetvy.

RezanieOrezávanie rastlín na konkrétne formy je dosť ťažké a musíte to robiť pomaly. Rezy robíme koncom jari alebo začiatkom leta, keď rastlina vyrastie čerstvé výhonky. Prvý formovací rez môže byť hlboký, ale každý nasledujúci rez by nemal presiahnuť 1/3 dĺžky vetiev. Každé prerezávanie roztiahne konáre a zahusťuje puzdro. Nezabúdajte na to, aby sa rastlina príliš nechala rásť, pretože stratí tvar. Rezanie pomocou šablóny mladej rastliny je jednoduchšie. Presne je známe, koľko vetiev a kde sa má rezať. Horšie je to pri rezaní bez šablóny, takže to urobme pomaly. V tejto situácii znamená lepšie povedané menej ako viac, že je lepšie rezať neskôr ako príliš veľa. Rastlina bez šablóny musí byť odrezaná zhora, aby bola vidieť jej os. Potom je ľahšie udržiavať rovnomerný tvar. Pomaly rastúce rastliny rezáme dvakrát ročne a rýchlejšie - dokonca aj niekoľko. Tvorba topiara je druh rezbárstva, ale tvorivý proces sa časom rozširuje. Niekedy trvá, kým vzorka dosiahne správny tvar.

CareRezanie rastlín ich môže oslabiť. Niekedy nie je známe, či je chorá alebo či záhradník vynechal ruku pri strihu. Takže sa uistite, že sú vždy správne napojené a prinesené a buriny. Listy alebo ihly rezaných foriem by mali byť bohato zafarbené a husté. Ak to tak nie je, môže to byť príznakom nedostatku živín. Rastlinu by ste si mali vziať napríklad s listovým alebo pôdnym hnojivom, v závislosti od vašich preferencií a ročného obdobia. Ak sa na nich objavia škodcovia alebo ak vidíte príznaky choroby, mali by ste okamžite reagovať pomocou vhodného prípravku.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi