Thin - renesančný prvok vo vašej záhrade
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Thin - renesančný prvok vo vašej záhrade
05.09.2019

Thin - renesančný prvok vo vašej záhradeKolískou renesančných záhrad je Taliansko, preto sa tento štýl nazýva talianske záhrady. Bolo to v slnečnom Taliansku, kde boli vytvorené prvé formálne záhrady v rezidenciách. Vychádzali zo stredovekej tradície, ale boli omnoho väčšie, pravidelné, geometrické, založené na architektonickom bloku. Na rozdiel od skôr asketických záhrad predchádzajúcej éry boli zložitejšie a kombinovali úžitkové aj ozdobné funkcie. Taliansko je krajinou slnka, preto neprekvapuje, že medzi záhradnými prvkami môžete nájsť príjemné chladné miesta, ako sú pergoly a mreže lemované sviežou kvitnúcou vínnou révou, magické bludisko, v ktorom sa konali súdne hry, dlhé malebné uličky, tienisté pravidelné bustery (drážky) tvoria kompaktný, zelený trezor, ktorý sa častejšie vyskytuje vo francúzskych záhradách baroka) alebo riedidlá.

1

Boli to uličky s dreveným rámom vo forme strechy, po ktorej boli kríky vedené a vysadené hustým viničom. Najčastejšie však boli vytvorené pravidelnými výsadbami stromov, ktorých koruny boli spojené, aby sa získal prírodný trezor . Všetky tieto formy boli pravidelne strihané, aby im dávali správny tvar. Podobne bola vyrezaná väčšina stromov a kríkov, ktoré ich tvarovali do rôznych tvarov. Geometrické záhrady s charakteristickým vyrezávaným prízemím z trámového dreva boli často obklopené tieňmi, v ktorých sa často vytvárali diery, pripomínajúce okná v miestach pozorovacích osí. Kočíky sa tu mohli zastaviť a vychutnať si bohatstvo foriem, kvetov a zelene v ich súkromí.

2

Odtiene raz a dnesMnoho z týchto historických záhrad sa dodnes prežilo takmer nezmenené. Iné sa postupom času vyvíjali. Zaujímavým príkladom je riedidlo habru, ktorý je hostiteľom nádherného palácového a parkového komplexu v Hampton Court v Anglicku.

3

V Poľsku vznikli renesančné záhrady najmä v priestoroch zámockých, palácových a kaštieľnych domov v oblasti Krakova, Varšavy, Gdanska a Poznani. Napríklad záhrada vo Wilanowe spája prvky starožitného, renesančného a barokového, má však najviac renesančné prvky. Do tejto skupiny patrí aj prestavaná záhrada kráľovnej Anny Jagellonskej na úpätí kráľovského hradu vo Varšave, záhrady v Mogilany alebo Łobzowe pri Krakove. Všetky tieto predpoklady sa týkali skôr veľkých priestorov a sprievodných významných budov, a taká záhrada sa mohla pochváliť iba najbohatší. Mnoho ľudí má teraz dom so záhradou. Nemusí to byť len pár hektárov, ale aj malé záhrady sa môžu zmeniť na priestory v renesančnom štýle. Stále viac ľudí kupuje historické kaštiele a obnovuje ich. Niektoré stavajú domy štylizované ako kaštiele. Tento trend spôsobuje návrat k tradícii, ktorá vedie k pravidelným prízemiam v prednej časti podľa vzoru baroka.

Tenké vankúšiky raz vyžadovali veľa miesta a hybnosti, teraz sú nahradené mrežami alebo pergolami . Existujú však záhrady, v ktorých sú vyznačené magické chodby zatienené viničom. Stavby v podobe stromov alebo rezaných kríkov sú v súčasnosti menej bežné, ale majitelia starých kaštieľov obklopených veľkými záhradami môžu byť v pokušení obnoviť pôvodnú podobu v záhrade.

Rastlinný materiálOdtiene sa najčastejšie vytvárajú na polkruhových konštrukciách, takže nie každý druh rastlín je vhodný na ich vytvorenie. Najlepšie sú tie, ktoré predovšetkým tolerujú časté a pravidelné rezanie a ich výhonky budú vhodné na beh po ráme. Ďalšou výhodou je odolnosť voči chorobám a škodcom, vytrvalosť a pomerne pomalý rast. Raz najobľúbenejší druh bol limetky malé (tisy (hraby ( Carpinus) betulus ), Taxus sp .) a Tilia cordata ), hoci sa tieto nepoužívali pre police, ale vytvorili sa koruny.


Všetky rastliny si vyžadovali časté prerezávanie, ako pri živých plotoch vytvorených až dvakrát ročne. Zvyčajne to boli kvitnúce rastliny, iba ak boli tiene vysadené viničom. Vinice ( Vitis sp .) Alebo wistária ( Wisteria sp .) V našich klimatických chmeľoch a fazuli boli dosť populárne. V súčasnosti existuje taká bohatá škála drevín, kríkov a popínavých rastlín, že ich nie je potrebné obmedzovať len na tieto druhy.

Dnes sú tenké odtiene nahradené dlhými pergolami zvyčajne vysadené viničom (Milin (lezecká hortenzia (lezenie ruže ( Parthenocissus sp .), Ivy ( Hedera helix ), ale tiež často pre kvitnúce druhy, ako je Rosa ), Hydrangea petiolaris ), zimolez ( Lonicera ) a exotický Campsis radicans ) . Môžete dusiť okrúhle listy ( Celastrus orbiculatus ) a baklažány ( Fallopia aubertii ), ktoré sú schopné zakryť rám v krátkom čase. , bude pre túto úlohu vhodná ako vŕba bičíkovitá ( Salix viminalis ), ktorej pružné vetvičky sa ľahko formujú do ľubovoľného tvaru. Okrem toho jej rýchly rast a ľahké zakorenenie vyžaduje, aby do pôdy vložili iba čerstvo nakrájané výhonky a keď rastete, vytvárajte výhonky, aby ste vytvorili skvelú štruktúru bývania. Manchúrska vŕba „Tortuosa“ ( Salix matsudana 'Tortuosa' ) by tiež mohol vyzerať zaujímavo, s krútenými výhonkami, ktoré by pridali milosť a tajomstvo tieňa.

5

Existuje mnoho ďalších druhov kríkov vhodných na chov. Patria sem niektoré jablone ( Malus ), hruška ( Pyrus ), slivka ( Prunus cerasifera ), lipa, javor ( Acer) ). Lípa sa dobre formuje uvoľňovaním mnohých listov, takzvaných odnoží z každého púčika, ktoré úžasne zhusťujú. Brezy sa na riedenie sotva používajú, pretože netolerujú rezanie (účinok "plač" - hojne uvoľňuje šťavy), ale môžete sa pokúsiť viesť ju prirodzene, kombináciou výhonkov a vytvorením prírodného trezoru. Odroda Youngia ( Betula pendula 'Youngii' ) je na to perfektná. Bude však tenká.

Udržiavanie stromov v rámčekuJedným z najdôležitejších pravidiel udržiavania stromov v rámčeku je ich pravidelné a správne kosenie. Nie je to ľahké a musíte sa naučiť robiť to správne. Toto nie je orezávanie živých plotov, tu musíte prehodnotiť každý rez, aby nedošlo k narušeniu formy.

Môžete si kúpiť hotový rám alebo ho vyrobiť z kovových tyčí a pozinkovanej ocele. Existuje niekoľko pripravených kovový rám pre záhradný stan (najlepšie trvanlivé, oceľ), ale môžete ich tiež zostaviť z dreva. Tvar riedidla je potrebné starostlivo naplánovať. Môže mať tvar chodby s rovnou alebo polkruhovou strechou. Všetko záleží na kreativite vynálezcu. Poďme sa tiež uistiť, že boky zostávajú na niektorých miestach prelamované, alebo urobme bočné vchody alebo okná, aby ste sa mohli pozrieť do záhrady, sedieť v tieni alebo chôdzi. kovové pergoly. Bude tiež vhodná ako podpora

Krok 1.Vytvárame rám. Zasadíme stromy hneď za rámom. Okolo nich vytvárame misku na zadržiavanie vody. Plevele dôkladne odstránime okolo stromov a mulčujeme vnútri koruny, nie v miske. Zalievajte to hojne.

Krok 2.K rámiku pripevňujeme výhonky, vyčnievajúce mimo rámčeka a orezané. Ak zasadíme strom na jar, vytvoríme ho hneď po výsadbe, ak na jeseň - porezáme ho na jar. Ak vytvoríme riedidlo z kvitnúcich rastlín, počkajte, kým sa nareže na koniec kvitnutia alebo nareže pred začiatkom vegetácie. Strihať by sa mali iba mladé výhonky, nie dreviny - taký rez stimuluje rast rastlín a bude menej nebezpečný. Okrem toho mladá rastlina lepšie vydrží všetky ošetrovacie procedúry a má silu regenerácie. Pokúsme sa kosiť a viesť stromy, keď neprší. Nižšia vlhkosť vzduchu znamená menšie riziko plesňových alebo bakteriálnych infekcií.

Krok 3.Vytvárame korunu tak, aby sa stromy po oboch stranách riedidla časom spojili do výhonkov. Výstrely môžu byť vedené diagonálne (palmeta), pretkané stromami vedľa nej, alebo horizontálne (kordóny) a vytvárajú tak nejaký rebrík. Rez nemôže byť veľký. Pokúsme sa rastliny čo najkratšie skrátiť, takže práca trvá dlho a vyžaduje trpezlivosť. Je mimoriadne dôležité systematicky ostrihať výhonky a predchádzať nadmernému vývoju. Pokúste sa orezať výhonky tak, aby spacie puky boli vždy nasmerované v smere, v ktorom rastlina rastie, skôr mimo rámu, nie dovnútra. Použime ostré záhradnícke nožnice a uistite sa, že sú po každom použití dezinfikované, čím sa znižuje riziko infekcie. Nezabudnite pravidelne hnojiť stromy živinami. Oslabené stromy môžu ochorieť a potom bude všetka práca oveľa náročnejšia a vzhľad tenšieho nebude uspokojivý. Pri výbere riedidla zo stromov musíte mať veľa času, vedomostí a predovšetkým trpezlivosti. Získame skúsenosti počas následných ošetrení.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi