Tapeta je opäť v móde: ako zmerať steny pred tapetovaním?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Tapeta je opäť v móde: ako zmerať steny pred tapetovaním?
06.09.2019

Tapeta je opäť v móde: ako zmerať steny pred tapetovaním?tapety, donedávna považované za pozostatok minulosti a prežitok z dávnych čias, dnes sú opäť v móde. Vzorované alebo hladké, z papiera alebo tkaniny - bez ohľadu na to, čo si vyberiete, tapeta môže úplne zmeniť interiér, dať mu charakter a zakryť to, čo sa v ňom nepáči.

Predtým, ako si budete môcť vychutnať osviežený interiér obývacej izby alebo spálne, mali by ste byť dobre pripravení na tapetovanie . Týmto spôsobom sa vyhnete trápnym prekvapeniam, ktoré zbytočne predlžujú tento proces. Odporúčame, ako pripraviť správne množstvo tapiet.

Ako vypočítať množstvo tapiet?Aj keď v sieti nájdete špeciálne kalkulačky pre tento typ výpočtu, nebude ťažké to urobiť sami.

Výpočet množstva tapety , ktoré budete potrebovať, musíte začať tým, že budete presne merať obvod miestnosti, ktorá bude tapetou. To znamená, že musíte zmerať dĺžku všetkých stien a spočítať merania .

Ukážme príklad miestnosti, ktorej rozmery sú 3 x 4 metre. To znamená, že celková dĺžka jeho stien je 14 metrov.
200


Výsledok musí byť teraz vydelený šírkou role tapety. Kvocient indikuje, koľko listov tapiet budete musieť pokryť všetky steny. V predvolenom nastavení je zvitok široký 53 cm, aj keď v súčasnosti existujú na túto tému aj širšie a užšie variácie.

V našej vzorovej miestnosti vyzerá táto akcia takto:

14 m∶10,53 m = 26,41 listov tapety

Zaokrúhlite výsledné číslo nahor a vynásobte ho výškou miestnosti, pridajte približne 10 centimetrov pažby (to je obzvlášť dôležité v prípade tapiet so vzorkami, pretože vám to umožní porovnávať listy medzi sebou a vytvoriť jednotnú tému).

Predpokladajme, že naša izba je vysoká 3 metre , takže akcia bude vyzerať takto:

27 listov tapety x 3,10 m = 83,7 m.

Podobne pre miestnosti s rôznymi výškami.

Izba s výškou 2,5 m:

27 listov tapety x 2,6 m (pridajte rezervu 10 cm) = 70,2 m .

Izba s výškou 2,6 m:

27 listov tapety x 2,7 m (pridať rezervu 10 cm) = 72,9 m .

Izba s výškou 2,7 m:

27 listov tapety x 2,8 m (pridať rezervu 10 cm) = 75,6 m .

Produkt zodpovedajúci výške miestnosti musí byť teraz vydelený dĺžkou jedného zvitku tapety - štandard je 10 metrov:

83,7 m∶10 m = 8,37 m

70,2 m∶10 m = 7,02 m

72,9 m∶10 m = 7,29 m

75,6 m∶10 m = 7,56 m.

Zaokrúhlite výsledok nahor. Týmto spôsobom dostanete počet roliek tapiet potrebných na zakrytie miestnosti vyššie uvedenými parametre . Nezabudnite však neodčítať plochu malých okien alebo jednoduchých dverí od celkového povrchu steny. Takýto materiál vám umožní chrániť sa v prípade roztrhnutia plachty alebo ak potrebujete tapetu znova aplikovať na časť steny.

Položenie tapety so vzoromPokladanie tapety so vzorom je trochu komplikovanejšie, ale nezabudnite nájsť jej začiatok. Môže sa ukázať, že začiatok kotúča tapiet sa nerovná začiatku samotného vzoru.

Tapetu držte pri stene a nájdite začiatok úplného vzoru smerom nahor. Označte bod, kde začína úplný vzor. Takéto tapetovanie, na rozdiel od hladkej tapety, je najlepšie začať nie z okna, ale zo stredu hlavnej steny v miestnosti. Vďaka tomu bude vzor vyzerať esteticky príjemne a v najdôležitejšom bode miestnosti bude viditeľný v celom rozsahu, bez posunov alebo nerovností. Je dôležité, aby sa tapety vyvíjali iba jedným smerom.


Hustota opakovania vzoru by mala byť zreteľne vyznačená na nálepke tapety, napríklad každých 50 cm. Podobne ako pri hladkej tapete, aj tu musíte uviesť, koľko listov budete potrebovať na zakrytie steny. Najdôležitejšie faktory v tejto situácii sú: šírka steny a tapeta.

Príklad:

Dĺžka valca je 10 m, výška steny (spolu s 10 cm presahu zhora a zdola) je 2,6 ma hustota opakovania vzoru je 0,50 m. Pre vzor vyžadujúci jednoduché prispôsobenie sú všetky pruhy rovnaké - vzory sú naskladané na orezanie. V prípade vzorov s ofsetom sa vzor posúva o každú druhú tapetu o polovicu - potom je každý druhý pruh tapety identický. V tomto prípade je polovica hustoty obrazu 0,25 m.

Vaše výpočty budú nasledujúce:

výška 1,60 m + 0,25 m (polovica hustoty obrazu) = 2,85 m

20,10 m 2,85 m = približne 3 m .

To znamená, že jeden kotúč tapety so vzorom sa musí rozdeliť na tri rovnaké pruhy.Tapetovanie vyžaduje presnosť a trpezlivosť. Čím viac sa oplatí pripraviť sa na to, aby celý proces prebiehal hladko a rýchlo.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi