X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Striedanie plodín - ako zlepšiť plodiny?
06.09.2019

Striedanie plodín - ako zlepšiť plodiny?Striedanie plodín je populárny spôsob pestovania. Na jeho implementáciu by ste mali naplánovať ročnú rotáciu rastlín v rovnakej oblasti niekoľko rokov vopred. Ich výmena umožňuje predovšetkým získať bohatšie a zdravšie plodiny, ako aj udržiavať pôdu v správnej kultúre a úrodnosti.

Výhody striedania plodín

1. Ochrana pôdnej živinyKaždá rastlina využíva rôzne druhy minerálov v pôde. Pri monokultúre sa pôda v priebehu času sterilizuje a stráca živiny, čo vedie k drastickému zníženiu výnosu. Použitie takzvaných predkov (výsevných rastlín pred hlavnou plodinou) a následných plodín (výsadby rastlín po hlavnej plodine) je technika, ktorá umožňuje regeneráciu niektorých minerálov v pôde. Príkladom takého striedania plodín by mohlo byť striedanie rastlín, ktoré z pôdy odoberajú veľké množstvo dusíka (tekvice), a potom na ich miesto vysadia rastliny, ktoré dodávajú dusík do pôdy (strukoviny). Vynára sa preto otázka, nestačí hnojiť pôdu každý rok, aby ju správne obohatilo? Odpoveď je jednoduchá: môžete, ale je to zbytočné výdavky, ktoré možno nahradiť vhodným striedaním plodín .

2. Predchádzanie erózii pôdyStriedanie plodín tiež prispieva k zlepšeniu štruktúry pôdy striedaním hlbokých a plytkých koreňových plodín. Okrem toho zvyšuje infiltráciu vody a minimalizuje problém znižovania povrchovej vody v intenzívnych plodinách.

3. Minimalizácia emisií skleníkových plynovPoužitie striedania plodín minimalizuje potrebu dusíkatých hnojív a výrazne znižuje emisie skleníkových plynov do atmosféry. V dôsledku toho sa globálna náhrada chemických hnojív striedaním plodín spája aj s nepriamym znížením emisií plynov znížením prepravy alebo výroby týchto hnojív.

4. Ochrana proti škodcom a škodcomV zime ostávajú škodcovia, ktorí sa živia rastlinami, v pôde, kde nájdu útulný prístrešok medzi mŕtvymi časťami rastlín, aby napadli plodiny budúcu jar. Striedanie plodín pomáha predchádzať tomuto problému, pretože škodcovia, ktorí kontrolujú jeden druh rastlín a sú voči ostatným rezistentní, ich nemôžu poškodiť. To znižuje používanie nezdravých prípravkov na ochranu rastlín a chráni plodiny pred napadnutím škodcami.

To isté platí pre choroby rastlín. Nezabudnite vždy odstrániť všetky postihnuté časti rastlín a nenechávať ich na zimu v zemi. Takéto rastliny by sa mali spáliť, aby choroby a škodcovia necestovali vzduchom. Striedanie plodín tiež pomáha minimalizovať choroby rastlín.

Ako používať striedanie plodín?Pre poľnohospodárske plodiny si vyžaduje striedanie plodín pomerne komplexnú logistiku, ale v domácich zeleninových záhradách je táto metóda jednoduchá. , Plodiny by sa mali plánovať 3-4 roky . S niekoľkými posteľami je ľahké zostaviť rozvrh plodín a podľa toho zariadiť. Najprv musíme premýšľať o tom, aké rastliny by mali byť na záhrade, a potom rozdeliť zeleninu do skupín. Môžu byť zoskupené podľa výživových potrieb.

1. Rastliny s vysokými výživovými požiadavkami:  • kale) - nemajú špeciálne predvoľby pre prednú časť; karfiol, kapusta, brokolica, brassica (


  • uhorka) - je najlepšie ich zasadiť do cibule, šalátu, reďkovky alebo skorej mrkvy. cuketa, tekvica, tekvica, tekvice (


karmuz

2. Rastliny so stredne výživnými požiadavkami:cvikla a mrkva

3. Rastliny s nízkymi požiadavkami na výživu:Reďkev a fenikel

Plánovanie pestovania plodínPri plánovaní pestovania plodín stojí za to robiť si pravidelné poznámky a popisovať, ktoré rastliny a ktoré kvetinové záhony boli vysiate a vysadené v danom roku. Toto je možné graficky ilustrovať a kontrolovať, aby sa budúci rok uplatnilo vhodné striedanie.

Po plánovaní a implementácii prvého ročného plánu

pu odrody rok 1

nahradíme rastliny zo skupiny 1 rastlinami zo skupiny 2 a namiesto rastlín zo skupiny 2 zasadíme rastliny zo skupiny 3.

pu odrody rok 2

V budúcom roku zopakujeme vzorec posunu. Skupina 1 na 3. miesto, skupina 2 na 1. miesto a skupina 3 na 2. miesto.

pu odrody rok 3

Neexistuje žiadny dokonalý model striedania plodín. Závisí to do veľkej miery od pôdy, podnebia a našich preferencií pre rastliny pestované v danom roku. Pravidlo je však jedno: pozície vyššie uvedených skupín rastlín by sa mali zmeniť. lupina alebo klobúk. Okrem cennej väzby dusíka v pôde sú to tiež okrasné rastliny, ktoré vytvoria zaujímavú kompozíciu. Zelený hnoj možno vysiať bezprostredne po zbere úrody pred jesenným chladným počasím (najlepšie do konca augusta, začiatkom septembra). Nezabudnite kosiť takéto hnojivo neskôr, rozdrviť ho a vykopať do pôdy (hlúbovité rastliny netolerujú nerušené zvyšky rastlín v pôde) alebo ich pridávajú do kompostu. kalifornský, Vynikajúcim doplnkom na obohatenie pôdy dusíkom po trojročnom cykle je zelený hnoj vo forme papilárnych rastlín . Na to sú najvhodnejšie

Pri plánovaní plodín na niekoľko rokov nedokážeme predpovedať určité poveternostné situácie . Výsledkom je, že vo vlhkom daždivom lete nie sme spokojní s paradajkami, ale tekvice, uhorky a tekvica rastú ako burina. Na druhej strane suché letá oplývajú úrodou krásnych voňavých paradajok (samozrejme s pravidelným zalievaním), zatiaľ čo tekvica má takú auru menej. Niekedy sa stáva, že meteorológovia presne predpovedajú letné počasie v zime, potom je ešte stále čas na mierne overenie našich plánov.

Najlepšou možnosťou v tomto prípade bude diverzifikácia plodín a možno aj koordinácia pestovania spočívajúca v kombinovaní rastlín z rôznych skupín na rovnakých záhonoch. Rovnako ako ľudia, niektoré rastliny rovnako ako iné a iné nie. Takže pri plánovaní nášho sprisahania nezabudnite na vzájomné obľuby a nepáči.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi