Strelitzia - rajský kvet u nás doma
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Strelitzia - rajský kvet u nás doma
05.09.2019

Strelitzia - rajský kvet u nás domaMnohé sú ohromené úžasným vzhľadom strelitzia. Zdá sa, že takáto pôvodná tropická rastlina nevydrží naše domáce podmienky. Ukazuje sa však, že strelitzia je jednou z najjednoduchších tropických rastlín, ktorá sa dá doma pestovať.

Niektoré fakty o strelitziiRoyal Strelitzia ( Strelitzia reginae ), pretože tento druh je najobľúbenejší, pochádza z východného pobrežia Južnej Afriky. Táto rastlina má veľa mien, ale nazývame ju rajskou kvetinou. Vďačí predovšetkým jednému kvetu svojho druhu, ktorý pripomína hlavu exotického vtáka. iné meno pochádza z nej - Žeriavový kvet ( Žeriavový kvet ) alebo Rajský vták ( Rajský raj ). Strelitzia prvýkrát prišiel do Európy v 18. storočí a stal sa populárnym v 19. storočí. Bola často vysádzaná v palácových zimných záhradách spolu s ďalšími exotickými rastlinami. Jeho rodové meno zrejme pochádza od nemeckej vojvodkyne Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, manželky vtedajšieho britského kráľa Juraja III. V roku 1773 ho tak pomenoval britský botanik. Dnes sa okrem južnej Afriky nachádza v mnohých krajinách južnej Európy. Je populárnou rastlinou Kanárskych ostrovov a stala sa tiež symbolom portugalského súostrovia - Madeira. Rastie na námestiach, na cestách av parkoch. Strelitzia je symbolom raja a slobody a - vďaka svojej viacfarebnej kvetine - radosti. Inšpiruje mnohých známych umelcov, ako je americký maliar Georgia O'Keeffe a francúzsky maliar Henri Rousseau.

Strelitzia je vlastne blízky banánový bratranec. Dôkazom toho sú veľké tuhé, podlhovasté, silné listy veľmi podobné banánovým listom. Ich listové listy môžu dorásť až do výšky 70 cm a šírky 30 cm. V prírode je to veľká hrboľatá rastlina, dosahujúca výšky až 2 m (kráľovská strelitzia). Kvety sú opeľované nektármi, rovnako ako krásne sfarbené vtáky, ako sú kvety strelitzia. Tieto vtáky sa živia nektárom z týchto kvetov ako kolibríky a pijú ich za letu.

2

Rovnako ako iné kvety, strelitzia má niekoľko rôznych odrôd. Najčastejšie nakupovanými odrodami sú "Humilis" s oranžovo-fialovým kvetenstvom, ktoré rastú do výšky 1 m, a "Mandela's Gold" so žlto-modrými kvetmi.

1

Ďalší, mierne zriedkavejší druh strelitzia, Strelitzia nikolai , je jedným z najväčších svojho druhu a dosahuje až 9 metrov v prírode. Hovorí sa tomu biely rajský kvet a podľa niektorých je to čierna strelitza, pretože jeho veľké kvetenstvo má biely oblak s temne tmavomodrofialovým (takmer čiernym) prízvukom na spodnej časti kvetu.

optimálne podmienkyKráľovská strelitzia je pomerne tolerantná rastlina, menej skúsení ľudia by s ňou nemali mať veľký problém. Ak sa postaráme o základné podmienky na začiatku plodiny, táto exotická krása sa vyplatí svojim ohromujúcim vzhľadom. Niekedy začínajúci záhradníci majú problém s kvitnutím rastlín doma, takže je lepšie kúpiť si kópiu staršiu v kvitnúcom stave. Keď sa na rastlinách objavia púčiky, môže kvitnúť až dvakrát ročne v apríli a októbri.


  • Svetlo - vyžaduje jasné, ale nie priame slnečné svetlo. Príliš intenzívne slnko môže poškodiť kvety, najmä v horúcom lete. Položme ju na južný okenný parapet a v lete zoberieme na záhradu alebo na terasu, ale do istej miery chránenej pred vetrom, na pokojné miesto, najlepšie čiastočne schované pred ostrým slnkom.


  • Teplota - počas celého roka mierna, od 21 ° C do 30 ° C, ale tiež toleruje teploty nad 15 ° C. Optimálna je konštantná teplota miestnosti 21-24 ° C. Dajte si pozor na koncepty! Zariadenie neumiestňujte do blízkosti často otvorených balkónových dverí, pretože v zime môže zamrznúť. Počas obdobia pokoja, t. J. V zime, by sa teplota mala udržiavať o niečo nižšia, okolo 18 ° C, a rastlina by sa mala pohybovať preč od radiátorov.


  • zvlhčovač vzduchu, čo zlepší podmienky nielen pre rastlinu, ale aj pre domácnosť. Udržiavanie vlhkosti vzduchu doma počas zimy umožní, aby rastlina tvorila puky. Príliš suchý vzduch je nepriateľom tejto rastliny. podložka alebo sa zásobuje Vlhkosť - nevyžaduje doma špeciálne podmienky vlhkosti, iba normálnu miestnosť. Tento problém sa však vyskytuje v zime, keď vlhkosť spôsobená ústredným kúrením drasticky klesá. Počas tejto doby môžete rastliny pravidelne postrekovať


  • LECA na vypustenie prebytočnej vody a zabránenie hnilobe koreňov. Ideálny substrát by mal mať kyslosť vo vnútri5,5 - 6,5 pH.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi