Šalát v záhrade: výber odrôd, výsadba a starostlivosť
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Šalát v záhrade: výber odrôd, výsadba a starostlivosť
06.09.2019

Šalát v záhrade: výber odrôd, výsadba a starostlivosť



Zelený šalát je jednou z prvých jarných noviniek. Zelenina je jednoročná rastlina a má niekoľko odrôd, z ktorých najchutnejšie sú šalát: ľad, maslo, rímsky list a list. Pestovanie šalátu nie je komplikované, a preto si každý môže dovoliť pestovať zeleninu v domácej záhrade.

šalátové odrody



šalátové odrody sa navzájom líšia najmä chuťou a vzhľadom listov. Najchutnejšie druhy zeleniny sú:
  • Ľadový šalát - je veľmi jemný, šťavnatý a má jemnú chuť. Zelenina je ideálna na prípravu ľahkých sezónnych šalátov s pridaním napríklad paradajok, červenej cibule, papriky, zelených uhoriek, olív alebo syra feta. Najchutnejšie druhy ľadového šalátu sú: Golden State, Climax a Vanguard.
  • Rímsky šalát - má chrumkavé listy, mierne sladkú dochuť a je mimoriadne šťavnatá. Môže sa pridávať do sendvičov aj do zeleninových šalátov. Rímsky šalát rastie najlepšie, keď sú dni dlhé, a preto sa pestuje na letnú úrodu. Jednou z najchutnejších odrôd zeleniny je Tiara, ktorá sa zberá na prelome júla a augusta.
  • Hlávkový šalát - toto je najobľúbenejší druh šalátu. Jeho listy sú veľmi jemne a rýchlo vädnuté, takže v kuchyni je najlepšie používať čerstvú zeleninu priamo zo záhrady. Hlávkový šalát je bohatým zdrojom folátov, ktoré majú pozitívny vplyv na ľudské telo. Folát sa podieľa na tvorbe štruktúr DNA, podporuje vývoj plodu u tehotných žien a tiež znižuje riziko rakoviny. Chutné druhy maslového šalátu sú: kráľovná mája, Nansen, zázrak Vorburgu, As 44, Rakowicka a Nochowska.
  • Listový šalát - má charakteristické vráskavé listy, ktoré sú skvelým dekoratívnym prvkom pre rôzne jedlá a občerstvenie. Rastlinné listy po zbere znovu rastú, pretože koreň rastliny zostáva v pôde. Najchutnejšou odrodou listového šalátu je Lollo, ktoré má originálnu, mierne orechovú príchuť.

Šalát pre podmienky pestovania v záhradách



Väčšina najchutnejších odrôd šalátu má podobné požiadavky, pokiaľ ide o pôdu, podmienky pestovania a starostlivosť. Rastlina rastie najlepšie na hlinito-piesčitých pôdach, najmä ak bola predtým hnojená kompostom alebo hnojom. Šalát môže rásť na slnečných miestach alebo v čiastočnom tieni.

Výsev do pôdy alebo z sadenice



Šalát možno pestovať dvoma spôsobmi. Semená sa umiestnia do pripravenej pôdy. Listový šalát sa vysieva v marci, ale šalát z masla v apríli. Medzi radmi kvetinových záhonov udržiavajte najmenej 30 cm. Semená semená na páske, t. J. Vysoko kvalitné semeno vyrobené z biologicky odbúrateľného rastlinného vlákna, sú vhodné na pestovanie. V druhej polovici marca môžete zasadiť šalát zo sadeníc do prepraviek, kvetináčov alebo na kontrolu. Sadenice sa vysádzajú do pôdy začiatkom apríla.

Šalát - starostlivosť



Šalát má rád miernu teplotu, takže v horúcom počasí sa oplatí zakrývať postele pred slnkom, ktoré ho ochráni pred prilepením na kvetenstvo príliš skoro. Rastlina rastie dobre na vlhkej pôde, nadmerné zalievanie však spôsobí hnilobu hlavy. Jeho chuť potom závisí od podmienok, za ktorých zelenina rastie. Šťavnaté, sladké a chrumkavé šaláty vyrastú z úrodnej, humusovej a vlhkej pôdy, kým budú suché - menej jemné a horké.

Domáca záhrada je príležitosťou na prípravu čerstvej sezónnej zeleniny. Šalát sa ľahko pestuje. Vyžaduje iba pravidelné zavlažovanie a slnečnú polohu. Výsev rastlín na vhodnú pôdu a starostlivosť o ideálne podmienky pre ich rast vám umožní vychutnať si čerstvý zelený šalát počas celého leta.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi