Riadok, živý plot alebo boset - tajomstvá formovania stromov a kríkov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Riadok, živý plot alebo boset - tajomstvá formovania stromov a kríkov
05.09.2019

Riadok, živý plot alebo boset - tajomstvá formovania stromov a kríkovSlovo briket pochádza z francúzskeho bosquet alebo talianskeho boschetto , čo znamená drevo, gaik, háj. Patrí k hlavným prvkom francúzskych barokových záhrad. Tento výraz sa nazýval kompaktný prvok záhradnej architektúry vo forme masívu stromov a kríkov s geometrickým tvarom, ohraničených strihanými líniami alebo živými plotmi.

3

Bosquet boli zvyčajne vzdialené od hlavnej časti a tela budovy. Boli to malé štvrte, vysadené rôznymi formami: plné alebo otvorené. Celé tvary sa vytvorili v štvrtinách na základe štvorca, t. J. Obraznejšie povedané, stromy sa vysádzali na štvorcový pôdorys,

SQUARE BOSKIET alebo tzv zinok alebo quincunx (latinčina quincunx - stromy vysadené v rohoch námestia s jedným stromom uprostred), tzv. kockovaná božská.

kwinkunks

Boli tiež otvorené alebo uličky tvorené dvoma rovnobežnými radmi stromov,

open boarding alebo lineárne - vo forme jedného riadku.

lineárny delič

Úplní šéfovia sa často pretínali s radom uličiek v krížových alebo hviezdnych systémoch, ktoré na križovatke tvorili študovne alebo záhradné miestnosti. Na tomto mieste boli postavené sochy a fontány alebo bolo usporiadané divadlo, v ktorom sa konali oslavy alebo súdne akcie. Labyrinty sa tiež používali na vytváranie labyrintov, ktoré boli v tom čase populárne. Otvorené brikety, spojené korunami stromov, ale odrezané odspodu, vytvorili tzv kolonáda. Okrem funkcie oddelenia jednotlivých častí záhrady fungoval boset aj ako tenší.

boskiet 4

Szpalery nie je iba časťou boscatu, ale aj jednotlivými záhradnými prvkami obľúbenými v záhradách 18. a 19. storočia, najmä zdôrazňovaním osi, zakrývaním neatraktívnych pohľadov alebo riedidla.

riadok 2

Szpalers sa zvyčajne vysádzali pozdĺž uličiek, ciest vedúcich k nehnuteľnosti alebo ako výsadba v strede poľa, ktorá zlepšovala mikroklímu poľa. V súčasnosti je to hlavne ochranný a fytoremediačný prvok (čistenie vzduchu, zachytávanie znečistenia, filter) v mestách.

row 4

Szpalery nie sú iba rovnomerne vysadené alebo prerezané stromy. V súčasnosti sa v mestách nachádzajú mestá s plochými korunami často prevádzkované na špeciálnych rámoch. V tejto forme sa vyskytujú aj ovocné stromy v sadoch.

História živých plotov je viac prepojená s krajinou Anglicka, kde boli takto oddelené vlastnosti a polia. Bola to druh mozaiky polí rozdelených úzkymi pásmi nízkych živých plotov, ktoré boli často staršie ako tisíc rokov. Tieto tradičné živé ploty vytvorili spletie kríkov, zvyčajne pozostávajúce z ostnatých druhov, ktoré im sťažili kríženie. V súčasnosti sa živé ploty nezasadzujú namiesto, ale pozdĺž plotu.

hedge 2

Nejde iba o ochranu pred nezvanými hosťami, ale aj o očami susedov. Mnohé z nich sú zvyčajne vždy zelené, vysoké, rovnomerne rezané obdĺžnikové tvary.

hedge 5

Niekedy nájdete aj nízke ploty, ktoré zvyčajne predstavujú plot alebo hranicu. Takéto živé ploty sú najbežnejšie v Anglicku, kde sú tzv záhrada je ukážkou majiteľa domu.

low hedge

Druhy pre živé ploty, línie a šéfy

BosetkyNajznámejšie stromy používané pre brikety boli listnaté. Lipové stromy sú na to vhodné: obyčajná lieska (hraby - väčšinou bežné (široký (Small-leaved ( Tilia cordata ) a Tilia platyphyllos ), ako aj krymskej ( Tilia euchlora ) ; Carpinus betulus ), gaštan konský ( Aesculus hippocastanum ) a Corylus avellana ). Tieto druhy dobre rezajú a dobre zahusťujú. , vytváranie zelenáč strieľa nielen na konáre, ale aj často na kmeň alebo na strumiestnenie stromu, čo umožňuje akékoľvek zoskupenie.

SzpaleryRovnako ako v prípade brikiet sa línie vyrábajú hlavne z listnatých rastlín. Na tento účel sa najčastejšie vysádzajú limetky, hrab, topole (v súčasnosti nie sú topole vysadené pozdĺž ulíc kvôli ich krehkosti). Po vytvorení jedľových čiar (klony (popolník - gaštany, ale tiež Acer negundo ), buky ( Fagus sp .) alebo Abies sp .), ale v súčasnosti sú listnaté stromy lepšie kvôli znečisteniu ovzdušia. < silný> lietadlo Platanus acerifolia ), mali by sa však zvoliť odrody odolnejšie voči mrazu.

HedgesVýber materiálu pre zabezpečenie je univerzálny. Existuje veľa rastlín, ktoré môžu byť použité na vytváranie živých plotov. Môže existovať mnoho foriem: formované, netvorené, ihličnaté, listnaté, kvitnúce, rodiace, tŕnisté alebo vždy zelené. Neformované živé ploty z druhov pyramidálnych foriem, ako sú napríklad populárne tujy, t. j. Čínsky borievka (Lawsonov cyprus (obrie živice ( Thuja plicata ) a západná ( Thuja occidentalis ), Chamaecyparis lawoniana ), Juniperus chinensis ), obyčajný ( Juniperus communis ), obyčajný tis ( Taxus baccata ) a stredne pokročilý ( Taxus x media ).

neformátovaný živý plot


  • Kvitnúce - so svetlou hlavičkou ( Amelanchier sp .), žily ( Deutzia sp .), kríky ( Weigela sp .). , forsythia ( Forsythia sp .), cinquefoil ( Potentilla sp .)


  • Stálezelené rastliny - z ihličnatých alebo listnatých rastlín, ako sú zimostráz ( Buxus sempervirens ), ligustra ( Ligustrum vulgare ), holly ( Ilex sp .), mahagón ( Mahonia aquifolium )


  • Plodiny - s šarlátová siréna ( Pyracantha coccinea ), čučoriedky ( Berberis sp .), rakytník (<< em> Hippophae rhamnoides ), irgi ( Cotoneaster sp .), kdoule ( Chaenomeles sp .).
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi