Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - PIA 09:00 - 15:30
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Prosím, sadnite si - niečo o kreslách
05.09.2019

Prosím, sadnite si - niečo o kresláchTento pohodlný nábytok je známy už od staroveku. Spočiatku to bolo vyhradené iba pre vládcov. V dávnych dobách na ňom sedeli faraoni, v nasledujúcich storočiach bol trón určený iba pre kráľov. Významné osobnosti, cirkevní hodnostári, laickí vládcovia a prezidenti majú dnes aj svoje jedinečné tróny. V renesancii boli postavené kreslá, ktoré si mohli užívať obyčajní smrteľníci. Veľa modelov sa zapísalo do histórie dizajnu. Tu je niekoľko z nich.

Uši alebo krídla?Kreslo, zvané v nás Uszaki, v anglicky hovoriacich krajinách označovaných ako krídlo späť chai r, bol vytvorený pred niekoľkými storočiami. Niektorí hovoria, že jeho domovinou je Anglicko, kde bolo vybudované začiatkom 17. storočia. Anglické počasie, vietor, kamenné domy prinútili ľudí hľadať spôsoby, ako udržať teplo. Radi sa zohrievali pri krbe a sedeli v hlbokej stoličke s predĺženým operadlom. Boky kresla začali byť zakryté lamelami - najširšie boli umiestnené vo výške hlavy. A získali u nás meno krídla (krídla). Vďaka nim sa sediaci človek mohol maznať v kresle a zabudnúť na prievan. Iní sa domnievajú, že kreslo Ushak bolo vytvorené vo Francúzsku a malo slúžiť dôležitým osobnostiam na súde Ľudovíta XIV. Preto sa jeho veľkosť a tvar vzťahuje na trón.

Ucho je veľmi pohodlné, mäkké, má čalúnené sedadlo a operadlo. Stojí na vysokých, zvyčajne drevených a elegantných prestaviteľných nohách. Vyznačuje sa pôsobivou formou, ktorá má pôvod v paláci. V priebehu rokov boli vytvorené rôzne verzie tohto nábytku. Jedným z posledných dizajnérov, ktorý sa inšpiroval uchom, je Tom Dixon a jeho predseda Wingback z roku 2008.

Vajce alebo Vajcia

200


vajíčko je nepochybne jedným z najslávnejších kresiel na svete, ako aj najznámejšou prácou dizajnéra Arne Jacobsen. Debut s nábytkom sa uskutočnil v roku 1958 - potom stál v hale hotela Radisson SAS v Kodani. Arne Jacobsen bol tvorcom koncepcie interiérového dizajnu celého zariadenia. Dizajnér pracoval na kresle mnoho mesiacov. Chcel vytvoriť originálny, moderný a pohodlný kus nábytku. A stalo sa tak. Kreslo je dosť priestranné. Jeho "škrupina" obklopuje sediacu ako škrupina a tiež poskytuje pohodlnú oporu pre hlavu. Jedinečný dizajn nábytku pozostáva z hliníka, spevňujúcej plastovej peny a materiálu čalúnenia. Dizajnér sa rozhodol na základe jednej kovovej nohy. Spočiatku boli kreslá v hotelovej hale zaujímavou zvedavosťou, ale neboli ochotní ľudia kupovať taký "zvláštny" kus nábytku. Postupom času sa však ocenila vizuálna kvalita a pohodlie nábytku a dalo sa do výroby. Kreslo Egg sa stále vyrába, jeho forma sa ľahko zmestí do moderného dizajnu. Spolu s jednoduchou pohovkou a konferenčným stolíkom v každom interiéri vytvára pôsobivý sedací kút. Je to samo o sebe dekorácia.

Z gule na hojdačku

201


V roku 1963 predstavil fínsky dizajnér Eero Aarnio kreslo, ktoré vyzeralo ako polovičná guľa uložená na pohyblivej základni s pohodlným sedadlom vo vnútri. Kreslo Loptová stolička, pretože o tom hovoríme, sa objavilo v perfektnom okamihu - v 60. rokoch. Počas prvých letov do vesmíru vzbudil kus nábytku, ktorý vyzeral trochu ako z inej planéty, vyrobený z plastu a laminátu. Hral dokonca vo filme 2001: Space Odyssey. Odkiaľ pochádza myšlienka takého originálneho tvaru? Jednou z teórií je, že návrhár zariadil jeho dom a medzi dostupným nábytkom nemohol nájsť kreslá, ktoré boli pohodlné, efektívne a originálne na to, aby ho zaujali. Napriek tomu, že obuvník chodí bez topánok, postavil kus nábytku, ktorý splnil jeho očakávania. Aarnio dokonca nainštaloval telefón do kresla, ktoré stálo v dome dizajnéra, a tak zorganizoval dokonalú relaxačnú zónu.

"Ball-chair" bol predstavením iného dizajnérskeho projektu. Aarnio premýšľal, čo robiť, aby stolička nebola ... temná! V roku 1968 sa svet stretol s Bubble stoličky alebo "mydlovou bublinou" na sedenie. Kopula stoličky je vyrobená z priehľadného plastu, zakončená oceľovým lemom, vo vnútri čalúnená mäkkými vankúšikmi. Okrem toho je zavesená na retiazke - akýsi druh hojdačky pre malé i veľké. Toto nebol posledný nápad fínskeho dizajnéra. Ďalším bol Pastil stolička, čo je "pastilka", ktorá sa perfektne zmestila do stoličky Bubble, čo výrazne uľahčilo prepravu tohto nábytku.

Neobmedzená fantázia dizajnérov znamená, že nábytok, ktorý poznáme a zdá sa nám byť zrejmý vďaka praktickým hodnotám, sa môže stať perloupotom sa teší na ďalšie generácie.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi