X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Pichľavý hruškový kaktus
05.09.2019

Pichľavý hruškový kaktusMexiko je považované za kolísku pichľavej hrušky (Opuntia ficus-indica), hoci to bolo známe a používané už v Aztékoch. Verí sa, že ju z Ameriky do Európy priniesol Christopher Columbus, ktorý ju nazval indickou hruškou presvedčenou o tom, že práve prišiel do Indie. V súčasnosti ju možno nájsť takmer po celom svete v Amerike, Afrike, Austrálii a Indii. Uprednostňuje púštne podnebie, hoci je celkom tolerantné k pôde, takže môže rásť na mierne vlhkých pôdach. Keďže je to púštna rastlina, okrem prirodzeného ukladania vody toleruje aj veľké kolísanie teploty, ale nanešťastie nie také veľké, aby prežilo v našej klíme počas zimy. V Poľsku sa preto pestuje ako izbová rastlina a ovocie, ktoré kupujeme v obchodoch, sa najčastejšie dováža zo Sicílie alebo Sardínie.

CharakteristikaPichľavý hruška je pomerne veľký kaktus siahajúci do prírodného prostredia až do výšky 5 metrov. Skladá sa z oválnych, plochých, šedozelených, voskovaných členov, pretiahnutých v spodnej časti a zaoblených v hornej časti. Títo členovia sú vlastne stonky, ktoré prevzali asimilačnú funkciu po redukcii listov do formy tŕnia. Súvisí to so špecifickým prostredím typickým pre kaktusy a potrebou zmenšiť povrch transpirácie, a teda so stratou vody rastlinou. Preto v dôsledku vývoja opuntia v našom vydaní namiesto listov vytvorila jasné dlhé tŕne.

tŕne

Tieto tŕne okrem funkcie obmedzujúcej odparovanie sú prírodnou zbraňou proti zvieratám, ale nielen. Tí, ktorí kedysi išli na juh Európy a pokúsili sa ochutnať toto exotické ovocie priamo z krovia, robili dobre gymnastiku a snažili sa z rúk odstrániť malé kúsky tŕnia. Problém je v tom, že nie sú pokryté iba kmeňové členy. Ovocie má podobnú formu ako stonka, má však inú farbu (žltú alebo červenú) a má tiež tŕnie.

fruit

Tieto tŕne, nazývané tiež glochídia, sú malé a krehké, takže ich odstránenie po prichytení k epiderme je skutočnou výzvou a najčastejšie končí miestnym zápalom. Preto je lepšie ich vyzbierať špeciálnymi gumovými rukavicami. Najlepšie je pokúsiť sa trny vopred zlomiť a ovocie vyvaliť na zem. Po odlúpnutí, ktoré sa pri dozrievaní ľahko odlupuje, sa objaví žltá alebo oranžová šťavnatá a veľmi sladká dužina s mierne kyslou tónom. Avšak predtým, ako sa ovocie objaví v pichľavej hruške, tento divný kaktus najskôr kvitne. Kvety sa objavujú v druhom roku života rastliny na stonkách najviac vystavených slnku. Pichľavé kvety hrušiek sú veľmi dlhé a na jednej rastline sa objavujú súčasne kvety a ovocie.

kvety a ovocie 1

Najčastejšie sú žlté alebo oranžové.

flower

Pichľavé hruškyPichľavé hrušky patria do rodiny kaktusov ( Cactaceae ) a zahŕňajú viac ako 150 druhov nájdených po celom svete. Líšia sa tvarom, veľkosťou a konštrukciou, ako aj požiadavkami. V niektorých krajinách je to populárna rastlina pre "zelené ploty", ktorá sa stáva neprekonateľnou prekážkou a s ostnatým drôtom nič nefunguje lepšie. Na juhu Európy sa nachádza ako divoká rastlina na kamenných svahoch.

pri ceste

Hoci pichľavá hruška, ktorú poznáme, sa pestuje iba ako črepníková rastlina, v našich záhradách sa môžu úspešne pestovať aj iné druhy. Niektoré z nich dokonca tolerujú mrazy až do -25 ° C. Patria sem okrem iného:
 • Opuntia camanchica ( syn. Opuntia pheacantha var. camanchica ) - mierne prekrývajúci sa zvyk, veľké kvety až 7 cm žlté, ovocie red.
 • Opuntia fragilis - Široký, huňatý, plazivý zvyk, sférický, mierne podlhovastý, husto pokrytý tŕňmi, žlté kvety. Uprednostňuje suchú, piesočnatú, dobre odvodnenú pôdu, slnečnú polohu alebo čiastočný tieň.
 • Opuntia humifusa - všívaný zvyk, plazivý až do 10 - 20 cm, tmavo zelené oválne členy (fľaša zelená), s menej prekrývajúcimi sa tŕňmi, a tak zakorenenie , svetlo žlté kvety.
 • Opuntia polycantha - nízko položené, mierne ploché, ploché, okrúhle, žlté alebo ružové kvety.
 • Opuntia rhodantha - huňatý zvyk do výšky 20 cm, členovia s dlhými tŕne, dlhé dospelé výhonky, prečnievajúce korene v zemi, rastlina je o niečo ťažšia, neodporúča sa začínajúcim záhradníkom. Kvitne ružovo.
 • Opuntia engelmanni - oválne, šedo-modré členy, s dlhými hnedými a hustými tŕňmi, žltými alebo červenými kvetmi, tmavo červeným ovocím.
 • Opuntia erinacea var uthahensis (nazývaná medveď kaktus) - nízko vzpriamený návyk, šedozelené, oválne členy, husto pokryté dlhými bielymi tŕňmi, takmer ako chlpaté, žlté alebo ružové kvety .
 • Opuntia macrohitza - zvislý, huňatý zvyk, veľké oválne ploché členy do 16 cm, zelené, mäsité s bielymi tŕňmi. Členovia vrcholu niekedy spadnú. trvať korene. Žlté kvety, červené ovocie (vyžaduje zvlášť dobrú drenáž a suchú pôdu).
 • Opuntia rutilla - huňatý zvyk, nízka až 10 cm vysoká, pretiahnuté sférické členy, s hustými tŕňmi. Členovia vrcholu niekedy spadnú. trvať korene. Žlté kvety, červené ovocie (vyžaduje zvlášť dobrú drenáž a suchú pôdu).
200


Rastliny typu cylindropuntii podobné pichľavej hruške aj v zime v našej klíme.

cylindropuntia

Pichľavé pestovanie hrušiek

 • Pôdna kultivácia


Opuntia zimujúca v zemi sú väčšinou nenáročné rastliny. Najdôležitejšie sa však zdá, že ich chránia pred nadmernou vlhkosťou. Najvhodnejším miestom pre pichľavú hrušku bude malý kopec s južnou výstavou. biela agrotextília. pôda pre kaktusy. Aj keď sa v zime niektoré pichľavé hrušky vyrovnajú, oplatí sa ich na jeseň pokryť borovicovými vetvami alebo
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi