Okrasné stromy na trupe - budú pracovať v malej záhrade?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Okrasné stromy na trupe - budú pracovať v malej záhrade?
05.09.2019

Okrasné stromy na trupe - budú pracovať v malej záhrade?Väčšina vyspelých stromov, dokonca aj tých najmenších, dorastá do výšky najmenej 7 metrov, hoci spravidla väčšina z tých, ktoré poznáme z parkov a námestí, meria viac ako 20 metrov. Čo keby sme mali malú záhradnú plochu? Mali by sme sa vzdať stromov a zasadiť iba kríky, trvalky a bylinné rastliny? Samozrejme nie! Žiadna záhrada nie je príliš malá na stromy! Rozhodnime sa pne vrúbľované stromy, ktoré sa ľahko udržiavajú a často si nevyžadujú rezanie. Nebudú rásť vyššie ako podpníky, na ktoré boli zaočkované. Dajú sa tiež pestovať v kontajneroch.

Ako si vyberáme záhradu vrúbľovanú na pni?Pri výbere stromov do záhrady musíme myslieť na to, koľko máme nie miesta a aké funkcie musia v záhrade vykonávať. Otázka dekoratívnych stromov je poslednou fázou navrhovania, aj keď tá najlepšia zábava začína, pretože si môžeme vybrať medzi vrúbľovanými stromami s ozdobnými listami, ovocím, kvetmi a vždyzelenými stromami a dokonca aj so zaujímavou kôrou alebo výhonkami. Tu je umelecký zmysel užitočný na správne zloženie rastlín. Zručne vybrané druhy a odrody ovplyvnia neskorší účinok.

Venujte pozornosť sezónnosti našej záhrady, aby vyzerala bezchybne v každom ročnom období. Nezabudnite, že vrúbľovaná forma stromu je vertikálnym prvkom záhradnej kompozície. Ich počet nemôžeme preháňať, pokiaľ nechceme zo záhrady urobiť štepenú rastlinu.

Väčšina menových stromov má podobný tvar. Je to iná výška kmeňa, na ktorej visí dolu alebo viac či menej okrúhla koruna rastúca vo všetkých smeroch. Existujú tiež kónické formy, aj keď o niečo menej bežné. Nemusíme tvoriť poklesnuté stromy, takže sú pri pestovaní menej problematické. Pomerne rastúce druhy trpaslíkov sa oceňujú ako vysoko výnosné formy, aj keď niekedy sú očkované tie, ktoré majú silnejší rast. Tieto rastliny potrebujú malú pomoc, aby nerástli príliš široko. Preto by sa mali orezávať pravidelne, pričom by sa malo pamätať na to, že posledný spací púčik by mal smerovať mimo korunu a nie dovnútra.


Druhy trpaslíkov majú kompaktnejší zvyk a sú vhodnejšie na pestovanie v nádobách. Nezabudnite sa opýtať, na čo bol kmeň naočkovaný. Požiadavky na vrúbľované rastliny sa môžu líšiť od požiadaviek na prirodzene rastúce rastliny. Musíme tiež zvážiť požiadavky na podložku.

vždyzelenýV škôlkach a záhradných centrách sa najväčší rozsah rastlín vrúbľovaných pahýľmi týka ihličnanov. Móda pre ihličnany sa neoslabuje, preto sa škôlky každý rok vzájomne prehlbujú pri vytváraní nových foriem. Môžeme teda nájsť prakticky všetky druhy v peňažnej podobe, pretože sú ozdobné po celý rok, takže s hrabaním lístia nie je problém.
 • Kórejská jedľa Kristallkugel, Silberzwerg ( Abies koreana )
 • Jedľa Blake Hexe ( Abies procera )
 • Jedľa Balsam 'Nana' ( Abies balsamea )
 • Kalifornská jedľa "Compacta" ( Abies concolor )
 • Horská jedľa "Green Globe" ( Abies lasiocarpa )
 • Čierna borovica „Globosa“ ( Pinus nigra )
 • Borovica Limba 'Pendula' ( Pinus strobus )
 • Pine 'Aurea', "Hiside Creeper" ( Pinus sylvestris )
 • Smrek Nórsko 'Pendula', 'Maryland Broom', 'inversa' ( Picea abies )
 • Srbský smrek „Peve Tijn“ ( Picea omorica )
 • Kaukazský smrek "Prof. Langner '( Picea orientalis )
 • Ginkgo biloba ( Ginkgo biloba )


vrúbľované ihličnany

PendentToto je jedna z najpopulárnejších foriem očkovania. Odrody sa často nazývajú "Pendula" - v latinčine znamená pendulus visieť. Na rozdiel od vzhľadu má málo druhov stromov tento zvyk prirodzene (nedá sa pestovať zo semien) a väčšina sa získava štepením.

 vŕba na trupe

KvitneNajpopulárnejšie kvitnúce kríky naštepené na kmeni sú ruže. Vo svete stromov vedú jarné kvitnúce jablone a čerešne, hoci existujú aj iné stromy.

apple tree

Dekoratívne ovocieKrásne kvitnúce stromy zvyčajne vytvárajú ozdobné ovocie. Čím zaujímavejšie vyzerajú vo forme stromov peňazí.
 • Jabłoń "Kráska kráľovstva", "Zlatá sršeň", "Ola", "Royalty" ( Malus )
 • Rowan strom 'Pendula' ( Sorbus aucuparia )
 • Hloh jednoplošný 'Compacta' ( Crataegus monogyna )
 • Hloh dvojdomý „Paul's Scarlet“ ( Crataegus oxycantha )


fruity

Dekoratívne listyŠtepené stromy na trupe môžu mať okrem zvyku aj kvetiny a ovocie. Niektoré druhy kombinujú všetky tieto vlastnosti a stávajú sa okrasnými rastlinami kedykoľvek počas roka.

Rohanii buk

vysokohorské stromyPeňažná forma sa v poslednom období stala mimoriadne populárnou v mestskej krajine, kde je často ťažké nájsť voľný priestor. Všadeprítomná pozemná a podzemná infraštruktúra výrazne obmedzuje schopnosti dizajnérov. Preto sa škôlkári špecializovali na vytváranie vynikajúcich foriem na pestovanie avenue, ktoré sa vyznačujú kompaktným zvykom.

alej

Starostlivosť o vrúbľované stromy sa veľmi nelíši od pestovania ich prirodzene rastúcich foriem. Niektoré z nich (tie, ktoré rastú intenzívnejšie) by sa mali pravidelne upravovať, aby sa zachoval správny zvyk. Stromy s vrúbľovaným kmeňom by mali byť tiež nakladané, pretože rozširujúca sa koruna ich môže prevážiť alebo spôsobiť ohyb alebo zlomenie kmeňa. Jednotlivé druhy a odrody sa navzájom líšia svojimi osobitnými dekoratívnymi vlastnosťami a výškou kmeňa. Preto si dôkladne premyslite, o akom výbere sa rozhodnete, kým ho urobíme. Pokúsme sa vytvoriť čo najlepšie podmienky pre peniaze, perly, ale aj zaujímavé zázemie, aby sa dali ešte lepšie zobraziť. Neskrývame ich na neviditeľnom mieste. Tieto krásne formy si zaslúžia zvláštne miesto, aby nás mohli ohromiť, keď sa na ne pozrieme.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi