Nádrže na dažďovú vodu - ekologické a ekonomické zavlažovanie záhrady
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Nádrže na dažďovú vodu - ekologické a ekonomické zavlažovanie záhrady
05.09.2019

Nádrže na dažďovú vodu - ekologické a ekonomické zavlažovanie záhradyNádrže na dažďovú vodu sa doteraz vo veľkej miere používali vo vzdialených vidieckych oblastiach, kde z dôvodu ekonomického výpočtu neboli vybudované systémy na zásobovanie vodou. V posledných rokoch nadobudol význam aj získavanie a využívanie dažďovej vody v mestských oblastiach. Je to kvôli trendu trvalo udržateľného ekologického rozvoja v mestách a tlaku na zvyšovanie dopytu po vode v mestských oblastiach. Dôležitým faktorom bolo aj rastúce povedomie o zmene klímy a zvyšujúci sa nedostatok vody vo svete. Zatiaľ čo v našej zemepisnej šírke to ešte stále nie je príliš viditeľné, Poľsko sa už nejaký čas vyrovnáva s nedostatkom vody. Bolo to viditeľné počas letných horúčav, keď bolo v niektorých obciach zakázané zavlažovať záhrady vodou z vodovodného systému.

Rastúca cena vody, ktorú sme v záhrade museli používať na zachovanie svojej dekoratívnej hodnoty, mala veľký vplyv na zmenu prístupu k tejto otázke. Napriek tomu nie každý má samostatný vodomer na zavlažovanie záhrady, takže zavlažovanie rastlín vodou z vodárenských zdrojov môže byť dosť drahé, najmä preto, že napriek tomu, že sa používajú v záhrade, musíme platiť aj za vypustenie do kanalizácie. Významným znížením nákladov preto môže byť inštalácia vodomeru na záhradnú vodu, ale ekonomickejším riešením je kúpiť nádrž alebo systém na zber dažďovej vody. Po poslednom letnom horúčave môžeme pozorovať zvýšený záujem majiteľov záhrad o tieto systémy. Ako prispôsobiť kontajner vašim potrebám a aký typ zvoliť? Vysvetľujeme.

Akú nádrž zvoliť?Najlepším spôsobom, ako uchovávať dažďovú vodu, je vypustiť ju do špeciálnych nádrží. Predtým, ako sa rozhodneme pre konkrétny model, však musíme vedieť, koľko vody potrebujeme na zavlažovanie záhrady a koľko peňazí môžeme minúť za takúto nádrž.

Je známe, že pri väčšej záhrade bude dopyt po vode väčší, a preto potrebujeme aj väčší kontajner. Pozemný kontajner stojí len málo, jeho inštalácia nie je drahá, ale nákup takéhoto modelu nás môže od vzhľadu odradiť. V malej záhrade môže dažďová nádrž zaberať veľa miesta - na úkor záhrady. Toto rozhodnutie musí byť dobre premyslené.

Potrebujeme tiež vedieť, koľko vody môžeme akumulovať. Z tohto dôvodu musíme skontrolovať priemerné množstvo zrážok (ŚIO) v našej oblasti. Existuje veľa stránok s aktuálnymi meraniami, takže ich nájdenie bude ľahké. Potrebujeme tiež vypočítať efektívnu plochu strechy domu (EPD), pričom sa zohľadní pomer materiálu, z ktorého je strecha vyrobená, a jej sklon. Napríklad pre šikmú strechu pokrytú keramickými dlaždicami alebo kovovými plechmi je tento faktor (WSP) 0,9 pre betónové strešné tašky 0,8 a pre plochú strechu so štrkovou vrstvou 0,6.

Efektívna plocha strechy sa vypočíta podľa vzorca:

area

Množstvo dažďovej vody sa vypočíta podľa vzorca:

DREVO x EPD x WSP = počet litrov vody za rok (l / rok)

Vzhľadom na to, že by ste mali mať prívod vody približne 3 týždne bez zrážok, bude ľahké vypočítať kapacitu nádrže, ktorú potrebujete.

Ak chceme záhradu dobre zalievať, musíme mať asi 2 litre na meter štvorcový, tj. napríklad 1 000 litrov na 1 000 m2.

Druhy nádržíPredtým, ako sa na trhu objavili pripravené nádrže, používali naši starí rodičia rôzne nádoby a nádoby, napríklad vane, vane, pozinkované a drevené sudy. V každom prípade pre dom v starom štýle a pre záhradu na vidieku bude taký kontajner najviac vyhovovať. Mnoho kontajnerov tohto typu bolo premenených na kvetinové záhony.

tub

Dostupné nádrže na dažďovú vodu na trhu možno rozdeliť na podzemné a nadzemné .

Najmenšie podzemné kontajnery majú kapacitu asi 1500 litrov, najväčšie až 20 000 litrov a majú veľkosť veľkej nádrže. Menšie kontajnery môžete tiež kombinovať do väčšieho systému na skladovanie vody. Pokiaľ ide o nadzemné nádrže, ich objem je v rozmedzí od 150 do 1 000 litrov. Najlacnejšie stoja okolo 200 PLN.

Majitelia väčších záhrad s rozlohou viac ako 1 000 m2, ktorí chcú rastliny zalievať iba dažďovou vodou, by si mali kúpiť systém podzemnej vody. Nie je to ľahké ani lacné a malo by sa to urobiť pred založením záhrady, ale táto investícia sa určite vyplatí. V tomto prípade sú dôležité aj aspekty ochrany prírody.

Majitelia záhrad do 500 m2 si môžu kúpiť pozemný kontajner. Dá sa tiež predpokladať, že budeme pršať vodulen jesť pravidelne alebo zalievať iba časť záhrady, kde pripojenie klasického zavlažovacieho systému bude z iných dôvodov príliš drahé alebo nemožné. Takáto nádrž nemusí byť veľká. Rozsah kontajnerov tohto typu je veľký. Líšia sa nielen kapacitou, ale aj výkonom. Namiesto veľkej plastovej nádrže by sme uprednostnili elegantnú amforu alebo sud alebo monolitické moderné konštrukcie - každý nájde niečo atraktívne. Môže to byť voľne stojaci kontajner v záhrade alebo nádrž namontovaná v suteréne. amfory po stĺp. Rozsah farieb je tiež veľmi bohatý, takže si určite vyberieme tú správnu farbu, ktorá bude zodpovedať fasáde budovy. Môžeme si tiež vybrať štýly zo starovekých

nádrž na dažďovú vodu

Mnoho tankov je spojených s existujúcou žľabovou inštaláciou zabudovaním špeciálneho odtokového potrubia (tzv. kolektor klapiek. lapač dažďovej vody alebo kolektora) a vodovodného potrubia. do nádrže. Tieto položky sú zvyčajne zahrnuté, ale môžete si ich kúpiť aj samostatne. Prívodné potrubie je spojené s ventilom umiestneným obvykle v hornej alebo bočnej časti nádrže. Môžete tiež získať lacnejšiu verziu

ventil

Zberače sú často vybavené vnútornými filter nečistôt, ako sú listy alebo iné odumreté úlomky rastlín, ktoré sa často nachádzajú v odkvapoch. Tieto filtre môžu fungovať dvoma spôsobmi. Jedným z nich je samočistiaci filter, ktorý nechá väčšinu vody z odkvapu spolu so špinou a zachytí iba časť bez nečistôt. Iný má sitko, ale vyžaduje pravidelné čistenie. Namiesto inštalovania zvodov, niektoré priame vody z odkvapu priamo do nádrže. Ale potom musíte počítať s kontamináciou mŕtvou hmotou. Aj pri dlhých obdobiach silných dažďov môže pretekať. Takáto voda nestráca hodnotu pri zalievaní rastlín. Okrem toho bude rozkladom organických látok hnojivo pre rastliny na záhrade. Nemôžeme ho však použiť na iné domáce práce.

gutter

Niektoré väčšie nádrže sú kvôli kapacite vybavené dodatočným kovový rám chráni nádrž.

tank v klietke

Okrem ochrannej funkcie môže byť rám vynikajúcou oporou pre rastliny, ak ho chceme pokryť rastlinami. Postačuje na pestovanie rýchlo rastúcich popínavých rastlín, napríklad viniča, Aubertovho chmeľu, chmeľu alebo sýtiča, aby sa v krátkom čase pokryla celá nádrž. Pre ostatné menej estetické tanky bez klietky sa môže vytvoriť dodatočná podpora.

Niektoré nádrže, najmä tie, ktoré sú namontované pod zemou alebo v suteréne, budú vyžadovať inštaláciu zariadenia hydrophores, aby sa z nich mohla zhromažďovať voda. Pri záhradníctve stačí pripojiť hadicu na kohútik alebo ventil na základni. V niektorých variantoch k nim môže byť pripojená zavlažovacia inštalácia, napríklad odkvapkávacia linka. čerpadlo alebo

ventil

Niektoré z nich používajú priehľadné hadice ako indikátor hladiny vody. Drahšie podzemné nádrže s čerpadlami sú vybavené ovládačom (niekedy s LCD displejom) zobrazujúcim aktuálnu hladinu vody, ktorý aktivuje špeciálne doplňovanie, aby sa zabránilo vypusteniu nádrže a zlyhania čerpadla.

Nezabudnite, že nádrže stojace v zime by sa mali vyprázdňovať a inštalácia by sa mala odpojiť.

Najobľúbenejšie nádrže sú vyrobené z plastu, niektoré však používajú aj betónové nádrže vyrobené zo zvitkov, ako v prípade septikov. Bez ohľadu na materiál, štýl, vzor alebo farbu je takáto nádrž v záhrade mimoriadne užitočná. Takže začnime dnes šetriť vodu ukladaním dažďovej vody!
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi