X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Kultové stoličky a kreslá PRL
05.09.2019

Kultové stoličky a kreslá PRL

Otázka náhodyKreslo 366 sa dá bezpečne nazvať ikonou poľského dizajnu 60. rokov, symbolom súčasnej hybnej sily za modernitou. Dnes starší aj mladší milovníci PRL hľadajú originály. Renovujú, čalúnia, maľujú, prispôsobujú sa ich modernému usporiadaniu. Pán Chierowski (autor ikonického nábytku) by schmatol hlavu, keby videl, koľko verzií jeho kreslo žilo. Bojí sa premýšľať, aké blízko to bolo nemožné! Cez istý ... oheň, ktorý vypukol začiatkom 60. rokov v dolnosliezskom nábytkárskom závode v Świebodziciach. Výroba nábytku bola prerušená a na jej čo najskoršie spustenie bol potrebný jednoduchý kus nábytku - to bol projekt Józefa Chierowského, absolventa Štátnej vysokej školy výtvarných umení vo Vroclavi, ktorý pracoval v továrni. Čalúnené sedadlo zdobené gombíkmi podporoval drevený podstavec s dynamickou líniou skosenia. Jednoduchý dizajn kresla sa ukázal ako trhový hit - za 20 rokov sa vyrobilo viac ako pol milióna kópií! V komunistickom nábytkárskom kruhu v kategórii popularity ho možno merať iba nástennou jednotkou. Chierowského kreslá boli všade - v domácnostiach, kanceláriách, kanceláriách a čakárňach. V priebehu času sa ich čalúnenie pomaly vybledlo, lak sa olúpal z dreva, a preto sa nábytok začal hromadiť v oddeleniach a podkroviach ... Na dobrý dizajn sa však nezabúda. V roku 2014 sa koncepcia 366 zaviazala obnoviť svoju výrobu. Pôvodný dizajn s minimalistickejšou líniou so skrytými upevňovacími skrutkami videl denné svetlo.

2

Great NoiseVýlet do Helsínk, stretnutie s Alvarom Altom, štúdium vo Veľkej Británii ... Rajmund Noise v tých časoch cestoval skoro ako ktokoľvek iný. Niet divu, že stolička 200-190 jeho dizajnu je ďalšou hviezdou dizajnu so značkou vyrobenou v Poľsku. Čerpal inšpiráciu pre jeho vytvorenie z najlepších. Navrhnutý v roku 1963, kombinuje funkčnosť s modernou formou so sofistikovanými líniami. Čalúnené sedadlo a operadlo zvyšujú jeho pohodlie pri používaní a umožňujú personalizáciu modelu. Stoličky Hałas boli takmer v každom poľskom dome. Dnes za nich veľa Poliakov bojuje. Na trhu nájdete originály zo 60. a 70. rokov, ako aj nové modely vyrobené od roku 2017.

3

Je to líška na ceste ...Kreslo 300-190 ľudovo nazývaný "líška" za menom dizajnéra Henry Lisa je mladší brat kultové kreslo 366. Oba modely vyrobil Dolnośląskie Fabryki Mebli v Świebodziciach a obidva patria do tzv. klubových kresiel - s nízkym, hlbokým sedadlom a drevenými lakťovými opierkami. Podobnosť v konštrukcii nie je náhodná - "líška" mala byť ľahšou formou a elegantnejším nástupcom sedadla Chierowski. Bolo to druhé najobľúbenejšie kreslo v dobe PRL.

4

Náš obľúbený jumperAké to bolo s skokan? Jedna z teórií klenutého operadla so sériovým číslom 200-203 vysvetľuje zvýšený záujem o skákanie na lyžiach. Jeho dizajnér Juliusz Kędziorek mal byť modelovaný na tvare Veľkého Krokiew v Zakopanom. Možné ... Je tiež možné, že podobnosť s kopcom je úplne náhodná. Myslím, že sa už nikdy nerozhodneme. Jedna vec je istá, je to skvelý dizajn. Stolička bola uznaná už v 60. rokoch 20. storočia a získala cenu v rámci národného veľtrhu v Poznani - vtedy "liahne" za trendy v dizajne interiéru.

5

Kto je to? Hmyz hmyz!Palice stoličky je celá veselá skupina ľahkých sedadiel s charakteristickými štíhlymi priečkami pripevnenými v hornej časti pomocou priečneho lúča, ktoré vytvárajú pohodlné a prelamované operadlo. Šikmé, zužujúce sa nohy a tvarované sedadlo im dodávajú mimoriadnu ľahkosť. Môžete od praktického kresla očakávať viac? Prvé modely sa začali vyrábať v našej krajine na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia. Vzorované na škandinávskom náprotivku, slávnej stoličke Lilla Aland z roku 1939, mali byť lacné a jednoduché na výrobu. Splnili tieto podmienky 100%. Móda pre priečne chrbát sa vrátila na vlne zvýšeného záujmu o retro dizajn. Známym zástupcom tejto kategórie nábytku je stolička Aeg 5910 "Tellus" od spoločnosti Fameg, ktorú navrhol Marian Grabiński a ktorá sa nepretržite vyrába od 60. rokov. Je to perfektné!

 6

Poľskí dizajnéri nábytku z 50. a 60. rokov dokázali, že nie sú tak ďaleko od moderných foriem za západnou hranicou. Napriek oddeleniu, ťažkému prístupu k najnovším modelom a globálnym trendom sa postavili výzve. V poľských domoch sa objavil ľahký jednoduchý nábytok prispôsobený malej ploche. História natívneho dizajnu odhaľuje viac kariet - stále má čo ponúknuť. Každý rok sme svedkami ďalšieho hlasného obnovenia starého projektu. Mnohé z nich môžu nakoniec vzniknúť v podobe, ktorú predpokladá projektant - technologické a materiálne obmedzenia už nie sú prekážkou. Niektoré z nich sa objavujú prvýkrát v sériovej výrobe, napríklad inovatívne plastové kreslo RM58, ktoré navrhol Roman Modzelewski. Hľadáme ďalší poklad s pečenou tvárou. Drž to ďalej!
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi