X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Krásne, aj keď jedovaté rastliny v záhrade
06.09.2019

Krásne, aj keď jedovaté rastliny v záhradeVeľa ľudí si pri usporiadaní záhrady neuvedomuje, že konzumácia niektorých častí rastlín zo záhrady môže spôsobiť vážne choroby a niekedy dokonca viesť k smrti. To samozrejme neznamená, že sa ich musíme zbaviť zo záhrad . Ak však v ňom hrajú deti alebo štvorčatá, stojí za zváženie, či by sa mali vôbec vysádzať. Na druhej strane, ak tieto rastliny už rastú na záhrade, musíme rozhodnúť o ich osude. Môžeme senzibilizovať deti, aby sa nedotkli listov. U zvierat to môže byť ťažšie, ale pravdepodobne žiadne domáce zviera nejedie úmyselne záhradné rastliny (okrem kozy). Súčasne sa v medicíne používa mnoho jedovatých rastlín a všetko záleží na množstve spotrebovaných zlúčenín, ktoré môžu organizmu pomôcť alebo ho poškodiť.

Takže ako sa správať v prítomnosti jedovatých rastlín? Mali by ste okamžite odstrániť zdroj nebezpečenstva a pripraviť ich o estetické hodnoty, oddeliť ich od dosahu detí alebo ich poučiť o ich vlastnostiach? Toto je, samozrejme, individuálne rozhodnutie, ale určite by ste mali byť opatrní.

Rovnako ako včely na medObzvlášť nebezpeční pre malých členov domácnosti sú rastliny, ktoré majú ozdobné kvety alebo ovocie, pretože najčastejšie láka ich atraktívne . V zelenej zeleni nebudú deti venovať pozornosť listom alebo stonkám, ale určite bude farebný kvet alebo chutné ovocie s intenzívnou farbou. Priťahujú nielen hmyz! Štvornásobky môžu byť zasa vystavené toxínom nachádzajúcim sa v stonkách a listoch počas obľúbenej činnosti hryzenia vetvičiek alebo hrania s čerstvo nakrájanými výhonkami. Niektoré z nich majú jedovaté kvety, iné - len ovocie alebo listy, ale sú aj také, ktoré môžu spôsobiť otravu alebo popáleniny aj pri kontakte s pokožkou . Existujú tiež rastliny, ktoré emitujú také silné toxíny, že dokonca ich prítomnosť spôsobuje negatívne účinky.

Niektoré skupiny rastlín sa rozlišujú podľa častí, v ktorých obsahujú toxické látky, alebo tých, ktoré sú viac alebo menej jedovaté.

Nebezpečná krása - jedovaté rastliny s dekoratívnymi kvetmi

 • hortenzie ( Hydrangea sp .) - krásna rastlina kríkov s ozdobnými kvetmi, zložená vo forme gule alebo kužeľa. Často nakrájame na vázu alebo suché kytice. Mnoho ľudí si myslí, že je to vynikajúca liečivá rastlina. V kuchyni východnej hortenzie sa používa na omáčky, polievky a na sladenie čaju. Nesprávne použitie hortenzie môže mať za následok bolesť žalúdka alebo slabosť tela. Platí to pre kvety, listy aj stonky.


Hydrangea 2
 • Snežienka snežienka ( Galanthus nivalis ) - nakláňa sa skoro na jar zo snehu. Nie je to veľmi jedovatá rastlina, ale kontakt s ňou môže spôsobiť podráždenie pokožky a jesť žiarovky vedie k zvracaniu. overweight


 • Pasque Flower ( Pulsatilla vulgaris ) - tieto krásne jarné kvety po jedle môžu spôsobiť zvracanie, problémy s dýchaním a dokonca sa zrúti. Ich dotyk môže dráždiť pokožku. Počas ošetrovania tejto rastliny by ste mali nosiť záhradné rukavice. Sasanka


 • Môže konvalinka ( Convallaria majalis ) - rastlina s opojnou, krásnou vôňou a nevinnými, malými zvončekovitými kvetmi je považovaný za veľmi jedovatý. Každá jeho časť je toxická. Šťava, ktorú vylučuje, môže silne dráždiť pokožku. Najdôležitejšie však je, že sa nedostane do vašich očí a zažívacieho traktu. Najbežnejšou príčinou otravy je pitná voda pre deti, v ktorej stoja konvalinky. Jesť listy, stonky alebo bobule (červené) môže byť tiež veľmi nebezpečné, pretože otrava niekedy spôsobuje problémy so srdcom. To však neznamená, že by ste sa mali tejto rastliny vzdať, pretože dotýkanie sa listov alebo kvetov nie je hrozbou.
 • Hellebore biela ( Helleborus niger ) - táto rastlina kvitne skoro na jar, takže jej kvety vynikajú v post-zimnej záhrade. Nielen kvety, ale aj celá rastlina je jedovatá. Medzi príznaky otravy patrí svrbenie v ústach, bolesť žalúdka, dýchavičnosť, vracanie a pridružené rozšírené zrenice.

Posledné jedlo - jedovaté rastliny s dekoratívnym ovocím

 • Wawrzynek wolfdog ( Daphne mezereum ) - dekoratívny ker, ktorý kvitne skoro na jar. Keď je všetko okolo stále pokryté snehom, ružové, drobné kvety lákajú spod bielej pokrývky (v lete to priťahuje intenzívne červené ovocie). Ukázalo sa, že nielen kvety, ale aj celá rastlina sú veľmi jedovaté pre ľudí i zvieratá. Jesť 10 zrelých plodov môže byť pre dospelých smrteľných. Pre deti stačí iba jedno alebo dve ovocie. Vavrín je zároveň potrava pre niektoré druhy vtákov, čmeliakov a včiel.


wawrzynek
 • Euonymus ( Euonymus europaeus ) - rastlina, ktorá sa menej často vyskytuje v záhrade, častejšie v lese. Všetky jeho prvky sú jedovaté. Semená, listy a kôra, ale najnebezpečnejšie sú plody kvôli ich intenzívnej červeno-ružovej farbe. Príznaky otravy môžu dokonca viesť k poškodeniu alebo zrúteniu obličiek. Úroveň ohrozenia závisí od počtu konzumovaných plodov.
 • Snehulienka ( Symphoricarpos rivularis ) - kto z nás nehral s mäsovým ovocím snehovej gule v detstve? Táto rastlina sa často vyskytuje v pozemkoch. Ukazuje sa však, že biele mlieko vo vnútri, okrem podráždenia pokožky, môže pri konzumácii veľkého množstva viesť k bezvedomiu.

nenápadný zabijak - rastliny s jedovatými semenami • tis ( Taxus sp. ) - táto rastlina sa často pestuje v mestách, ktorá je odolná voči znečisteniu. Je tiež jednou z najnebezpečnejších rastlín v záhrade. Táto vysoko jedovatá rastlina má celkom bezpečné červené osnovy, ale príčinou otravy, často so smrteľným účinkom (najmä u detí a zvierat), sú semená nachádzajúce sa vo vnútri. Ostatné časti rastliny sú rovnako toxické. Červené, malé ovocie (bobule), ktoré povzbudzuje len samičie odrody kríkov. Na záhrade teda vysadíme iba samčie odrody. Zníži sa tým pravdepodobnosť, že vaše dieťa bude v pokušení ich jesť. Existujú však aj takí, ktorí radi jedia červené telá, pretože sú sladké. Je to však veľmi riskantné, takže je lepšie to neskúšať. Yew sa tiež používa ako liečivá rastlina na prevenciu rakoviny. cis


 • Ricínový olej ( Ricinus communis ) - obľúbená rastlina na vidieku, často vysadená vo vidieckych záhradách kvôli ozdobné lístie a červené, trnité ovocie. Patrí medzi vysoko jedovaté rastliny. Smrť môže spôsobiť aj jesť semená, ktoré obsahujú veľké množstvo ricínu, okrem nevoľnosti, problémov s dýchaním a porúch zraku.

Nejedzte, nedotýkajte sa! - jedovaté rastliny s ozdobným listímEuonymus 2
 • Etuonymus Fortune ( Euonymus fortunei ) - rovnako ako celý druh, aj Euonymus patrí k jedovatým rastlinám. Hostia v našich záhradách často majú formu kríkov, popínavých rastlín a rastlín prízemnej pokrývky. Jeho odrody majú ozdobné lesklé listy rôznych odtieňov zelenej, žltej, smotanovej a bielej.


ivy
 • Brečtan obyčajný ( Hedera helix ) - je populárny horolezec s dekoratívnymi tmavozelenými listami. Táto rastlina obsahuje toxíny vo všetkých častiach, ale jej koncentrácia je obzvlášť vysoká v ovocí. Ivy kvitnú a produkujú ovocie pomerne zriedka, preto je otrava touto rastlinou sporadická. Medzi príznaky môžu patriť kŕče, hnačka, vysoká teplota av niektorých prípadoch môžu viesť k zastaveniu dýchania. Ivy šťava môže spôsobiť podráždenie pokožky a očí. V niektorých oblastiach má tiež liečivé vlastnosti.


Sabin hebrejsky
 • Sabine borievka ( Juniperus sabina ) - tento dekoratívny ker, často zasadený v záhradách, tiež patrí k jedovatým rastlinám. Kontakt s pokožkou môže spôsobiť početné zmeny, takže všetky ošetrovacie postupy sa lepšie prevádzajú záhradnými rukavicami. Jesť ktorúkoľvek časť tejto rastliny môže spôsobiť hnačku, zvracanie a stratu vedomia. Rastlina však môže odpudzovať zápach, ktorý je nepríjemný a nepríjemný pre mnohých ľudí.


boxwood
 • Stálezelené zimostráz ( Buxus sempervirens ) - jedná sa o dekoratívny ker, ktorý je obľúbený počas Veľkej noci. Nie každý si je vedomý, že môže spôsobiť intoxikáciu príznakmi hnačky, zimnice, zvracania a dokonca vedie k ťažkostiam s dýchaním. Tento druh choroby sa však vyskytuje veľmi zriedka, a preto sa nemusíme vzdať.

záhradník zabíjajúci - najviac jedovaté rastliny v PoľskuOkrem uvedených rastlín existuje množstvo ďalších rastlín, ktoré tiež obsahujú toxické látky. Nie je možné ich všetky uviesť. Niektoré z nich spôsobujú iba nevoľnosť, ale sú aj také, ktoré vedú k smrti. Medzi toxické rastliny patria: jarná zimnica, červotoč (datura), tulipán (žiarovky), aconite, krik vlčieho (ovocie), jedovatý (jedovatý) (listy), šváb obyčajný, lupus obyčajný, tis obyčajný, euonymus, spoločná zlatá čiapka .

Pretože väčšina rastlín, ktoré pestujeme v záhradách, môže obsahovať viac alebo menej toxínov, mali by ste si byť vedomí stupňa rizika a chorôb, ktoré môžu viesť. Takže buďte opatrní a nenechávajte svoje deti na záhrade.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi