X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ivy versus popínavé rastliny - výhody a nevýhody
06.09.2019

Ivy versus popínavé rastliny - výhody a nevýhodyKvôli značnej rastovej sile a rýchlej kolonizácii akéhokoľvek voľného priestoru, ktorá vyplýva z malých požiadaviek, možno oba druhy nazvať invázne. Ak ich rast nie je obmedzený, môžu pokryť akýkoľvek povrch v záhrade, vertikálny alebo horizontálny. Ivy a vinná réva môžu preto ohrozovať ďalšie rastliny. Zároveň sú mimoriadne dekoratívne, ľahko pestovateľné, odolné voči nepriaznivým mestským faktorom . Z týchto dôvodov sú často vyberané do záhrad.

podobnosti a rozdiely

listybrečtan spoločné ( Hedera helix ), najobľúbenejšia v Poľsku, má veľa odrôd s pestrými listami: zelená, s bielym alebo žltým okrajom, ako aj dvojfarebná a škvrnitá. Listy sa líšia veľkosťou, tvarom a farbou . Ivy sú heterofilné, čo znamená, že na jednej rastline môžu rásť listy rôznych tvarov. Najčastejšie sú tmavozelené, tuhé, lesklé, lamelárne, lalokovité (3 až 5 chlopní) alebo bez lalokov (listy na výhonkoch s kvetmi) v tvare vajca alebo elipsy, so srdcovou alebo vrúbkovanou základňou. Ivy je vždyzelená rastlina, ktorá na zimu nevylieva svoje listy, takže je atraktívna po celý rok . Listy odrody Atropurpurea v zime sčervenajú. Všimnite si, že šťava z listov brečtanu (a ďalších častí rastliny) obsahuje toxíny (saponíny), ktoré môžu spôsobiť vyrážku alebo podráždenie.


brečtanové listy

brečtan (quinquefolia (liana ( Parthenocissus sp .) má podobne ako brečtan mnoho odrôd. V Poľsku sú najznámejšie tri druhy viniča : Parthenocissus quinquefolia ), Parthenocissus tricuspidata ) a Kroviny ( Parthenocissus insertta ). Liána má veľké listy z palmových listov zložené z 5 letákov s dĺžkou 5 až 10 cm (päť lístia a kroviny) alebo jednoduchých listov s tromi listami (trojlisté lístie). Listy sú husto ozubené, krásne sfarbené za teplého jesene od žltej cez pomaranče, jasne červenú až vínovo červenú, a zostávajú tak 2 až 3 týždne, potom padajú na zimu. jesenné sfarbenie

HabitatIvy - v závislosti od farby listov môže rásť v tieni, čiastočnom tieni a slnečnom žiarení. Slnko má obzvlášť radi odrody s pestrofarebnými listami. Väčšina odrôd však najlepšie rastie v čiastočnom tieni. Ivy, bez ohľadu na svetlo, má rada vlhké, vápenaté a mierne kyslé pôdy, ale ako druh, ktorý sa dobre prispôsobuje, bude rásť na akejkoľvek pôde. Väčšina odrôd je mrazuvzdorná, najlepšie toleruje mraz v horizontálnej polohe . Výhonky (najmä mladé, nie drevnaté), šplhajúce sa zvisle, niekedy môžu zamrznúť a listy zhnednú. Nie všetky druhy brečtanu sú odolné voči mrazu, napríklad brečtan brečtan ( Hedera colchica ) sa môže pestovať iba v teplejších oblastiach.

Hrozno , podobne ako brečtan , nevyžaduje konkrétny typ biotopu, ale rastliny, ktoré rastú v tieni, majú menej živú farbu listov. Iba päťlisté víno je mrazuvzdorné, iné druhy sú najlepšie chránené v zime.

Tempo rastu a spôsob lezeniaIvy rastie pomerne pomaly (do 40 cm za rok), ale po chvíli keď sú hlavné korene lignifikované, mladé výhonky môžu rásť až do dĺžky 1 m za rok. Napriek pomalšiemu rastu je to rastlina s dlhou životnosťou. Môže dosiahnuť vek 200 - 300 rokov a vyšplhať sa na výšku až 20 metrov . Ivy stúpa vďaka náhodným koreňom av podstate nepotrebuje podporu. Tieto všadeprítomné korene sa môžu vtlačiť do najmenšej trhliny alebo drsnosti steny a držať sa pevne tak, aby sa ani pri hmotnosti listov a hrubých stoniek nerozbili. Ivy nebude šplhať iba na klzkom a hladkom povrchu bez použitia špeciálneho prídavného zariadenia.

ivy adventivious roots

Liána rastie oveľa rýchlejšie ako brečtan, môže rásť od 1 do 2 m každý rok. Zvyčajne rastie na 10 - 20 m, existuje však vzorka, ktorá rozrástla 30 metrovú budovu . Winobluszcz má špirálovito zvinutý fúzy, ktoré sa prepletajú okolo podpier. Okrem toho vytvára aj fúzy zakončené zľavami, vďaka ktorým na rozdiel od brečtanu dokáže vyliezť aj na hladké povrchy.

Umývačky rúk 2

Application  • Krovitá forma - v zásade sa v tejto forme nachádza iba Ivy Arborescens , ktorý nemá lepkavé korene. Vytvára guľový ker do výšky 50 cm. Niektoré zdroje hovoria, že brečtan a vinič sa môžu pestovať aj vo forme bonsai, čo je miniatúrny ker získaný starostlivým prerezávaním a starostlivosťou.


  • Groundcover - brečtan aj vinič (Virginia Creeper) - môžu ležať, ale práve tento brečtan vyhráva v tomto stretnutí s viničom. Vytvára vždyzelené koberce a dá sa zamieňať namiesto trávnika, pretože jeho listy sú silné, kožovité a odolnejšie ako jemné listy viniča. Obzvlášť vhodný pre tienisté záhrady, kde tráva nebude rásť. Ak chceme získať hustý koberec, je najlepšie vysadiť 4-5 odrezkov na meter štvorcový.


zelená brečtina brečtanu brečtanu
  • Liána - brečtan a vínna réva - vyšplhajte sa na steny budov a stien, rastúce na formách malej architektúry, ako sú pergoly, altány alebo behúne.


brečtan na pozemku

Niektoré druhy stúpajú priamo nahor, niektoré obrázky visia dole. Ivy, ak rastie proti poškodenej stene alebo stene budovy, ich môže zničiť. Jeho korene, tlačené do trhlín, ich zväčšujú, ale nemôžete to démonizovať. Obe rastliny dokonale chránia steny pred vlhkosťou a poskytujú ochranu pred kolísaním teploty. Ivy a vinná réva tiež vyliezť na kmene stromov, ktoré vyzerajú veľmi dekoratívne. Nezabúdajte však, že v prípade brečtanu neumožňujú príliš vysoké lezenie na korunu stromu, pretože v dôsledku toho, že listy nie sú hádzané počas zimy, môže dôjsť k odlomeniu vetiev, ako aj k prevráteniu nekrytého stromu v mimoriadne silnom vetre.

vinič na stene domu
  • Rastlina v črepníkoch - brečtan sa môže pestovať aj v kvetináči, balkóne alebo na terase. Liána sa pestuje v interiéri kvôli rýchlosti rastu a pádu listov na zimu. potted ivy

Kvety a ovociebrečtan a vinič nemajú veľmi atraktívne kvety. Liána zvyčajne kvitne v júli až auguste, dokonca aj na mladých výhonkoch. Ivy kvitnú zriedka a zvyčajne v starobe, na prelome septembra a októbra vo forme nenápadných kvetov zhromaždených v umbeloch. Kvety obidvoch rastlín, aj keď nie veľmi krásne, dávajú med, ktorý priťahuje hmyz . Plody oboch popínavých rastlín sú malé, tmavomodré (tiež v žlto-zelenom brečtanu) gule zozbierané v umbeloch (brečtan) alebo v zhlukoch (vinič).

cider ovocie

Ovocné ovocie je na rozdiel od hroznového ovocia jedovaté . Zároveň je však brečtan liečivou rastlinou. V rukách naturoterapeutov sa môže stať liekom na pľúcne ochorenie, liek na anestetickú bolesť alebo liek na celulitídu. Nepoužívajte túto rastlinu iba na liečebné účely!

Ivy fruit

Dokážete pestovať brečtan s plazivou trávou?Existuje šanca, že tak dominantné rastliny môžu žiť v harmónii medzi sebou v jednej záhrade? No, najviac! Obaja tolerujú podmienky biotopu, takže budú môcť rásť na rovnakom základe. Tieto dve rastliny sa navyše dokonale dopĺňajú. Stálezelený, pomaly rastúci brečtan bude vynikajúcim živým krytom mriežky alebo neatraktívnej steny v zime, keď stratí svoje listy. Ivy v tomto ročnom období možnopôsobiť ako "zelená prikrývka" pre bezlistú vinič (niektoré odrody mrznú). Červené jesenné lístie vínnej révy proti tmavým, šťavnatým zeleným listom brečtanu tiež vyzerajú skvele. Zahustené silné výhonky brečtanu poskytnú vynikajúcu podporu malým výhonkom viniča a naopak.

zloženie brečtanu a popínavej rastliny

Liána , ktorá dokáže vyliezť dokonca aj na hladký povrch, vytvára vynikajúcu podporu pre mladé výhonky brečtanu. Pri navrhovaní steny alebo príklopu pokrytého oboma týmito rastlinami však zvážte ich hmotnosť. Môže sa stať, že omietka spadne alebo sa celá štruktúra zrúti.

weight and support

Spojme ich, nakrájame na ne, aby krásne kvitli a obdivovali ich farby! Vytvorme farebnú krajinu a záhadné kúty!
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi