Hosta alebo hostiteľ - všetko, čo by sme o tom mali vedieť
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Hosta alebo hostiteľ - všetko, čo by sme o tom mali vedieť
05.09.2019

Hosta alebo hostiteľ - všetko, čo by sme o tom mali vedieťHosta známa aj pod latinským názvom Hosta je nemotorná trvalka z čeľade špargle ( Asparagaceae ), ktorá obsahuje asi 40 druhov a viac ako 5000 odrôd. Pravdepodobne neexistuje žiadna podobná rastlina, ktorá by získala srdce mnohých záhradníkov. Je neuveriteľné, že po zakúpení jednej kópie mnohí chybu okamžite zachytia a premenia na funkiofily. Jej úžasná krása, pochúťka a zároveň stála sila prežitia, odolnosť voči škodcom a chorobám a jednoduchosť kultivácie znamenajú, že na ňu zasahuje veľa začínajúcich záhradníkov, ktorí po určitom čase zistia, že je to ich obľúbená rastlina a nepotrebujú iných. Týmto spôsobom sa perly vytvárajú vo forme záhrad zložených iba z funkií.

GenesisAj keď je hostiteľ jednou z najpopulárnejších rastlín v záhradách, ukázalo sa, že nejde o typickú rastlinu našej krajiny, pretože prirodzene pochádza z východnej Ázie, t. j. z Číny. , Japonsku a Kórei a dokonca aj častiach Ruska. Mnohé zdroje dávajú odlišne, ale nepochybne prvým objaviteľom tejto rastliny bol holandský priekopník botanik špecializujúci sa na japonské rastliny - Engelbert Kaempfer (1651–1716). Súčasné meno pochádza od dvoch botanikov z Nemecka (Kurt Sprengel) a Rakúska (Leopold Trattinick), ktorí žili v 19. storočí. Rakúšan navrhol súčasné latinské meno "hostiteľ" na počesť svojho mŕtveho priateľa Nicolasa Thomasa Hosta, zatiaľ čo jeho nemecký kolega v podobnom období navrhol iné meno "funkia". V súčasnosti je rastlina známa pod oboma názvami. Prvým hostiteľským druhom, ktorý sa objavil v Európe, bola Biela-breasted alebo Biela Hosta ( Hosta plantaginea ). Vďaka neobvyklej schopnosti prispôsobiť sa prostrediu hostiteľa si rýchlo osvojila krajinu Francúzska a Anglicka, kde bola jednou z jej obľúbených súdnych rastlín a kráľovských záhrad. Počas tohto obdobia sa vytvorilo veľa odrôd. Kríženie a rozmnožovanie týchto nádherných rastlín pokračuje dodnes, a preto máme dnes tak širokú škálu rôznych foriem a farieb tohto trvalka. Dnes patrí k najcennejším rastlinám milujúcim tieň, ktoré môžu tiež rásť v čiastočnom tieni, a niektoré odrody sú vynikajúce. zvládajú aj na slnku.

v zložení

Hostitelia všetkých svetovDruhotná rozmanitosť a rozmanitosť hostiteľa je taká veľká, že dokonca ani tí najlepší záhradníci ich nedokážu stretnúť, natož spomínať. Existujú však aj tie, ktoré sú pri predaji obľúbenejšie a bežnejšie. Líšia sa tvarom a farbou listov, mnou a ich veľkosťou. Na porovnanie, najmenšie odrody funkii majú listy 7,5 cm ("Blue Mouse Ears", "Banana Puddin") a tvoria zhluky s priemerom niekoľkých centimetrov a tie najväčšie aj nad 90 cm ("Empress Wu", "Paradigm", "T Rex ') a ich zhluky s priemerom 200 cm pripomínajú krík viac ako vytrvalá rastlina.

V Poľsku sú najobľúbenejšími druhmi živočíchov:

Listová alebo biela hosta ( Hosta plantaginea ) - so svetlozelenými zaoblenými listami s jemným leskom, na prelome júna a júla sa objavujú veľmi veľké biele a voňavé kvety.

Hosta Bialobrzeg ( Hosta albomarginata ) - s intenzívne zelenými listami s bielym okrajom, fialovými ružovými kvetmi na dlhých, tuhých rovných stonkách už v júli .

Zvlnená Hosta ( Hosta undulata ) - s vlnitými mierne skrútenými listami, často oválnymi až kopijovitými, zelené so svetlým lemom, svetlo fialovými alebo levanduľovými kvetmi jún až júl.

Majiteľ šťastia ( Hosta fortunei ) - listy v tvare srdca s tmavšími okrajmi a svetlejšími žltkastými vnútri čepele listu, často s viac ako dvoma odtieňmi, ktoré tvoria husté zhluky , v júni sa objavia bielo-fialové kvety.

Japonská hosta ( Hosta japonica ) - s mierne šípkami v tvare, svieže zelené listy, kvitnúce fialové kvety od júla do septembra.

Lanceolate hosta ( Hosta lancifolia, syn. Cathayana ) - so zelenými, kopijovitými, úzkymi podlhovastými lesklými listami, vytvára kompaktnú posteľ, fialovo-fialové kvety, kvitnú od augusta do septembra.

flower

Hostiteľ Siebolda ( Hosta sieboldiana ) - s veľkými modrozelenými listami s charakteristickým voskovým povlakom, ktoré tvoria zhluky s priemerom 50 cm až do výšky 1 m, kvitnú Júl svetlo fialová.

Hosta nafúknutý ( Hosta ventricosa ) - s tmavozelenými listami vlnitými na okrajoch, rýchlo rastúce, tvoria kompaktné sférické zhluky, v polovici júna až júla sa objavujú tmavofialové kvety. , druh zvlášť odolný voči slimákom.

Funkie sa môže vyznačovať aj osobitnou vôňou. na TyceNajkrajšie a najintenzívnejšie voňavé sú odrody "Voňavá kytica" a "Cukor a korenie". "Okná katedrály" a najobľúbenejšie zo všetkých druhov z hostie červeno-listovej.

flowers

Ak chceme zariadiť záhradu pozostávajúcu iba z hostiteľa, stojí za zváženie aj jej farba.

Funkie zelená a žltá: 'Kráľovná Josephine'. Zlatý štandard ',' Lady Guinevere ',' Liberty ',' Mamma Mia ',' Mini Frost ',' Fortunei Albopicta ',' Golden Tiara ',' August mesiac ',' Austin Dickinson ',' Autumn Frost ','

v zložení

Funkie žltá: 'Aspen Gold', 'Mediovariegata', 'Minuteman', 'Kiwi Spearmint', 'Patriot', 'Risky Business', 'Victory', 'Winter Snow'. Oheň a ľad ',' Francee ',' prekliato '; Funkie zelená a biela: 'Cha Cha ", Zlaté žezlo", "Honneybells", "Vanilla Cream", "

green-white hosta

Biela funkie: 'pokojný', 'Elegans'. Pitie tekvica ',' Modrý anjel, ' Blue Mamoth ',' Blue Mouse Ears ',' Blue Umbrellas ',' Blue Vision ',' Veľké očakávanie '; Blue Funkie: 'Biele perie'; Žlto-modrá funkie: "Frances Williams; "

funkie blue

Kde a ako pestovať?Ako už bolo uvedené, funkie sa ľahko pestuje. Prakticky dosť, aby ste ich zasadili a zabudli na ne. Ak však chceme, aby mali optimálne podmienky, mali by sa o ne náležite postarať.
  1. Miesto - hostitelia sú rastliny milujúce tieň, aj keď v čiastočnom tieni sa tiež dobre poradia. Tí, ktorí majú farebné listy, budú príjemnejšie, ak majú prístup k slnečnému žiareniu (rozptýlené, priame slnko môže listy spáliť). Obzvlášť hostitelia s tmavo zelenými a modrými listami nemajú radi intenzívne slnko. Musíte tiež upraviť polohu podľa veľkosti hostiteľa, takže tí, ktorí majú obrovské listy, budú potrebovať trochu viac miesta. Stojí za to premýšľať o tom skôr a nezasádzajte ich príliš husto menšími funkki, pretože ich môžu utopiť väčšie exempláre. Funkie rád rastie v blízkosti vodných nádrží, takže sa oplatí ich vysádzať pri rybníku, kaskáde, pijačke vtákov alebo umelom potoku. Sú to kráľovné tienistých záhrad, a preto sú ideálne rastliny na pestovanie pod stromami a vysokými kríkmi. Nezabúdajme však, že niektoré stromy a kríky môžu byť rozsiahle. Je potrebné zabezpečiť, aby funkki nedochádzalo z vody a živín. Funkie sa môže pestovať aj v nádobách.


funkcia v zložení
  1. rašelina. Pamätajte, že funkky v príliš ťažkej kompaktnej pôde porastú menej do strán a vytvárajú kompaktnejšie zhluky. Na chudobných pieskoch môžu zase jednoducho vyschnúť. Najvhodnejšia kyslosť pôdy pre tieto rastliny je medzi 6,5 a 7,3 pH. Ak si vyberieme vhodné miesto pre funkiu, môže sa ukázať, že nie sú potrebné žiadne ďalšie úpravy. Pôda - hostiteľ porastie prakticky na akejkoľvek pôde, nemusí byť zvlášť úrodný, pokiaľ je vlhký a dobre odvodnený. , Vlhkosť je obzvlášť dôležitá, ak ju chceme pestovať na slnečnom svetle a máme piesočnatú pôdu. Na ľahkých piesčitých pôdach sa oplatí pridať rašelinu a kompost a príliš ťažkú hlinu - trochu ju uvoľniť, pridať piesok, perlit a
  2. odkvapkávacia čiara, pretože funky sa radi napájajú zdola. Zalievanie - hostitelia by sa mali napájať pravidelne, hoci ak vyberieme vhodné vlhké tienisté miesto a dodatočne ich vložíme do kompostu kôra, niektoré exempláre budú schopné prežiť nejaký čas aj bez zalievania. Na záhrade sa dá nainštalovať automatické zavlažovanie pomocou
  3. viaczložkové hnojivo pre záhradné rastliny. Niektoré obchody predávajú funkčné hnojivá pre funkia. Hnojenie - nie je to potrebné, pokiaľ nemáme chudobnú piesočnatú pôdu a živiny nevymývame. Potom sa oplatí posypať ich kompostom alebo na jar raz do roka na konci jesene.
  4. Rezanie - huby si nevyžadujú rezanie, hoci niektoré výrezy kvetov alebo odumretých listov na jar po vyrezávaní alebo odumretých listoch môžu byť vynikajúcim hnojivom pre rastliny. Ak však rastlina trpí plesňovým ochorením alebo bola napadnutá škodcami, odumreté listy by sa mali odstrániť skôr, ako rastú nové.
  5. Propagácia - Hostitelia môžu byť ľahko množení na jar rozdelením zachytenia. Stačí ho vykopať a rozdeliť na menšie kúsky. Nie je to ťažké a určite to zvládnetevlhký málo skúsený záhradník. Vložili sme nové sadenice do zeme, zavlažujeme ich a nasiakli ich kúzlo na nové miesto.

Škodcovia a chorobyHosta je rastlina odolná voči chorobám a škodcom, čo neznamená, že im niekedy nepodľahne. Bane rastlín sú hraboše, slimáky a hlísty. Tieto zvieratá, ako sú napríklad šťavnaté listy a podzemky húb, často útočia už vo fáze klíčenia.

slimaki

S slimákmi sa ľahko zaobchádza, ak máte rybník s ropuchami, ktorý reguluje ich populáciu podľa prirodzeného výberu. Môžete tiež vyskúšať radikálnejšie opatrenia vo forme gélu odpudzujúceho slimáky alebo pre nich jedovaté granule. Niektorí ľudia používajú ekologickejšie metódy, ako je nalákanie slimákov do misky naplnenej pivom, nie je však isté, či to bude fungovať. Vole, ktoré útočia zdola, sú pre rastliny oveľa nebezpečnejšie. Môžete začať jemne s nimi bojovať pomocou repelerov krtek a hrabošov, alebo rozmiestniť ťažké delá vo forme najrôznejších jedov. Ak sú v dome domáce zvieratá alebo deti, buďte opatrní. Výsadba črepníkových rastlín v zemi je iným spôsobom.

Pre hostiteľa je zriedkavé ochorenie, ale niekedy sa stáva obeťou hubových chorôb. Jednou z nich je choroba známa pod záhadnou skratkou HVX - hostiteľský vírus X. Tento vírus spôsobuje škvrny listov, infiltráty, zmenu farby, depresie alebo škvrny. Jedinou záchranou je odstrániť infikovanú rastlinu predtým, ako infikuje zostávajúce exempláre. Pri nákupe rastlinného materiálu sa uistite, že neobsahuje choroby. Najlepšie je urobiť tak, že si kúpite rastliny z overených zdrojov.

Funkie nie sú iba záhradné alebo črepníkové rastliny. Ako sa ukazuje, vďaka svojej trvanlivosti sa ich krásne listy často používajú v kvetinárstve ako doplnok ku kyticiam. To isté platí pre kvety funkii, najmä voňavé. Takže ak máme na záhrade funkie, môžete si niekedy vyzdobiť náš domov čerstvo rezanými listami a kvetmi, aby ste naplnili interiér nádhernou sladkou vôňou.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi