Fytoremediacia - rastliny, ktoré čistia životné prostredie v domácnost
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Fytoremediacia - rastliny, ktoré čistia životné prostredie v domácnosti a na záhrade
05.09.2019

Fytoremediacia - rastliny, ktoré čistia životné prostredie v domácnosti a na záhradePo celom svete rýchlo rastie kontaminácia pôdy, povrchových a podzemných vôd, najmä vzduchu. Znečistený vzduch je najväčšou hrozbou pre ľudské zdravie. Ukazovatele škodlivých látok v poslednej dobe v mnohých mestách lámajú neslávne známe výsledky. Nie je to len kvôli rastúcemu počtu vozidiel, ale aj kvôli priemyselným a poľnohospodárskym činnostiam. Kvôli nízkej účinnosti a vysokým nákladom na ochranu životného prostredia konvenčnými metódami bolo potrebné použiť iný typ lacnejších a prírodných metód. Jedným z nich je fytoremediacia.

Čo je fytoremediacia?Fytoremediacia je biologická metóda čistenia a detoxikácie životného prostredia. Využíva schopnosť rastlín koncentrovať prvky a škodlivé zlúčeniny a prevádzať ich na netoxické zlúčeniny alebo ich ukladať do svojich orgánov.


Súvisí to s prirodzenou schopnosťou rastlín bioakumulovať, degradovať a neutralizovať znečisťujúce látky nachádzajúce sa v pôde, vode a vzduchu. Vďaka ich stomatám sa rastlinám podarí odstrániť veľké množstvo škodlivých látok zo vzduchu, najmä plyny ako Čad (CO), oxid uhličitý (CO2), oxid siričitý (SO2) a oxid dusičitý (NO2) a ozón (O3), ale aj suspendovaný prach (PM10 a PM2,5) alebo ťažké kovy (Pb, Mn, Cd, Zn) a drahé kovy (Rd, Pt, Pd).

V pôde a vode sa často javia ako komplexnejšie zlúčeniny. Salinita pôdy (NaCl) a zvýšená kyslosť majú tiež veľký vplyv na život rastlín a zvierat.

Medzi fytoremediačné metódy existuje 5 typov:

FYTOEXTRAKCIA (fyto-kumulácia) - znamená, že rastlina absorbuje nečistoty nahromadené v pôde (najmä ťažké kovy) a ukladá ich do nadzemných častí (stonky a listy), ktoré sa môžu zbierať a využívať. Niektoré kovy sa získavajú pri spaľovacom procese ( fytominácia ).

FITODEGRADÁCIA - zahŕňa použitie rastlín a mikroorganizmov, ktoré s nimi spolupracujú, na spracovanie škodlivých látok na neškodné. V závislosti od rastliny dochádza k tejto premene v rôznych častiach: korene, stonky alebo listy.

FITOSTABILIZÁCIA - spočíva v znížení biologickej dostupnosti znečisťujúcich látok nachádzajúcich sa v životnom prostredí. To sa dá dosiahnuť ich absorpciou a uložením v koreňoch, ich udržaním na povrchu koreňov alebo rastlinou produkujúcou enzýmy, ktoré pri uvoľňovaní do pôdy alebo podzemnej vody spôsobujú viazanie alebo zrážanie nebezpečných zlúčenín, a teda ich ochranu.

RIZOFILTRÁCIA - týka sa zachytávania nečistôt v pôde alebo podzemných vodách a ich úpravy (biodegradácia).

FYTOWAPORÁCIA (fytovolalizácia) - znamená, že rastlina odoberá škodlivé látky z pôdy, prepravuje ich do nadzemných častí a uvoľňuje ich do atmosféry.

Rastliny vhodné na fytoremediaciu v záhradeStromy a kríky sú vďaka svojej vysokej biomase a veľkosti najlepšie nástroje pre fytoremediaciu v mestskom mestskom prostredí. , Aby naše fytoremediačné činnosti dosiahli čo najlepší účinok, je potrebné zohľadniť nielen účinnosť jednotlivých druhov z hľadiska čistiacich vlastností, ale aj ich znášanlivosť s nepriaznivými podmienkami prostredia, v ktorých budú žiť. Ide o ich toleranciu k pravidelnému zvýšeniu slanosti pôdy (soľ pokrývajúce ulice a chodníky v zime - fyziologické sucho), zníženie kvality pôdy (často zložité podmienky biotopov, blízkosť vozovky, obmedzenie koreňovej gule), tolerancia k zhutneniu pôdy (vozovky, parkoviská) a tiež odolnosť voči chorobám a škodcom. Javory, lipy, duby, topole a rovinné stromy sa v mestskom priestore považujú za najodolnejšie stromy.

v meste

StromyStále zelené a ihličnaté stromy poskytujú väčší účinok pri odstraňovaní nečistôt, pretože vďaka tomu, že listy zostávajú na rastline po celú dobu, sa doba aktívneho čistenia predlžuje. Najlepšie žánre sú: stredný tis (Jedľa Douglas (Smrek obyčajný (obrovská jedľa ( Abies grandis ), ušľachtilá jedľa ( Abies procera ), Picea abies ), borovica škótska ( Pinus sylvestris ), borovica čierna ( Pinus nigra ) a Pseudotsuga menziesii ). Taxus media ) zasa patrí k odolnejším rastlinám proti znečisteniu ovzdušia.

 ihličnaté stromy

Listnaté rastliny, ktoré strácajú svoje listy v zime, je doba aktívneho čistenia vzduchu obmedzená iba na čas ich vegetácie. Preto je v tomto prípade predovšetkým dôležitá biomasa. Platí to pre rastliny s obzvlášť veľkými listami, kde je povrch biomasy veľmi veľký, ako napríklad: Americký tulipán (bignónová chémia ( Catalpa bignonioides ), americké vápno ( Tilia americana ), Liriodendron tulipifera ).

tulipán

Dôležitým faktorom je aj akumulačná kapacita mikro prachu (PM10 a PM2,5).


PM 10 je škodlivý prach (vo forme častíc suspendovaných vo vzduchu, patrí medzi hlavné príčiny smogu) s priemerom nepresahujúcim 10 mikrónov. Negatívne ovplyvňujú náš dýchací systém. Prášky PM2,5 sú ešte škodlivejšie a vyskytujú sa vo forme atmosférických aerosólov, ktorých priemer je menší ako 2,5 mikrometra. Dostanú sa priamo do ľudského krvného obehu a spôsobujú veľa chorôb.


Najlepšie "zachytávače" týchto častíc zo vzduchu sú: pennsylvanský popol (Ginkgo biloba (Turecký oriešok ( Fraxinus pensylvanica) ), Corylus colurna ), breza strieborná ( Betula pendula ), holandské vápno ( Tilia x europaea ), švédsky rowan (< em> Sorbus intermedia ), topoľ topoľ "Pyramidalis" ( Populus tremula ) a Ginkgo biloba ).

ginkgo

turecký oriešok

Absorpcia NO2 je na špičkovej úrovni: topoľ čierny (javorový list (Japonská magnólia ( Populus nigra ) a ďalších topoľov, Magnolia kobus ), Robinia pseudoacacia ( Robinia pseudoaccacia ), Platanus acerifolia ) a škriatok (* Ailanthus altissima) .

Bożodrzew

Pri absorbovaní CO nasledujú tieto práce: javor cukru (med svätojánsky ( Acer saccharum ), strieborný javor ( Acer saccharinum ), Gleditsia triacanthos ) a pennsylvanský popol ( Fraxinus pensylvanica ).

KríkyKríky sú druhou skupinou rastlín, ktoré sú vynikajúcim filtrom proti znečisteniu v meste. Najmä v dolnej časti ochranného pásu pozdĺž ulice - utesňuje zelenú stenu a pomáha zachytávať škodlivé látky v dolných častiach. Medzi ne patrí vždyzelený zlatovka (Ligustrum vulgare ( Ligustrum vulgare ), jeřáb ( Sorbaria sorbifolia ), vezikulárny listový mechúr ( Physocarpus opulifolius ) a Forsythia sp. ).

tawlin

Medzi najlepšie rhizofiltračné rastliny patrí vŕba vŕba ( Salix viminalis ).

Vytrvalé, jednoročné a dvojročné rastlinyTieto rastliny sa zvyčajne nachádzajú na miestach, kde by vyššie formy mohli obmedziť viditeľnosť. Vysadené zvyčajne na kvetinové záhony a kvetinové záhony. Patria sem: canna, hena ( Canna x generalis ), vždyzelené oblečenie ( Iberis sempervirens ). Ďalšie rastliny, ktoré odstraňujú toxíny z polí, sú: slnečnica ( Helianthus annuus ), lupina biela ( Lupinus albus ), sivá horčica, kapusta ( Brassica juncea ).

CreepersToto je ďalšia skupina rastlín, ktorá je veľmi populárna v mestách, kde je priestor drahší. Ak nie je priestor na výsadbu stromov a kríkov, môžu sa zakryť vertikálne povrchy. Strúhadlá so špeciálnymi fytoremediačnými hodnotami zahŕňajú: vinič s tromi klapkami (brečtan obyčajný ( Parthenocissus tricuspidata ), Hedera helix ), akebia päť lístia ( Akebia quinata ) a vlka ( Ipomea sp. ).

building

V miestach, kde nie je možné pestovať väčšie dreviny a kríky, môžu byť kvetinové lúky a veľké trávnaté plochy neoceniteľnými rastlinnými systémami, ktoré veľmi podporujú fytoremediaciu v mestách.

kvetinové lúky

Vynikajúcou možnosťou sú zelené električkové a železničné trate populárne v západnej Európe, ktoré sa k nám začínajú dostať.Namiesto klasických kamenných povrchov sa trávniky položia pozdĺž a medzi koľajami.

Najlepšie rastliny pre fytoremediáciu v byteFenomén fytoremediácie je možné použiť v domácnostiach. Pomôžu vám niektoré izbové rastliny, ktoré sa vyznačujú špeciálnymi vlastnosťami čistenia vzduchu. Tieto rastliny absorbujú nielen veľké množstvo oxidu uhličitého, ale aj zlúčeniny dusíka, nikotín a formaldehyd.

Patria sem: Spathiphyllum (Guinejská cievka (Benjamin ficus ( Philodendron scandens ), Sansevieria trifasciata ), byliny ( Chlorophytum comosum ), zlatý epipremnum ( Epipremnum aureum ), Spatiphyllum sp. ). Dokonale tiež čistí vzduch populárnych paprade.

papraď

Ukazuje sa, že sa môžeme brániť aj proti smogu v našich vlastných apartmánoch. Nezabúdajme však na to, že veľké rastliny, t. J. Stromy, majú zvlášť pozitívne účinky na čistenie znečistenia v mestských priestoroch. Staršie stromy s väčším priemerom kmeňa dokážu vyčistiť vzduch niekoľkokrát lepšie ako mladé výsadby. Než sa rozhodneme odstrániť staroveký strom, porozmýšľajte o dôsledkoch, ktoré to bude mať na vzduch, ktorý dýchame.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi