X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Brusnice - liečivé kríky v záhrade
05.09.2019

Brusnice - liečivé kríky v záhrade



Brusnice boli v poslednej dobe skutočne nahlas. Má množstvo liečivých vlastností a vysoké výživové hodnoty, čo vedie k jeho extrémne širokému použitiu, a to nielen v kuchyni.

Cranberry - odkiaľ to prišlo?



brusnica je rastlina, ktorá trvale obýva rašeliniská v Európe, Spojených štátoch, Kanade a Sibír. Prvé brusnicové kríky boli objavené v Severnej Amerike. Rastie tu niekoľko druhov tohto kríka, ale najdôležitejšie je brusnicové ovocie. Z tejto rastliny pochádzajú pestované odrody. Američania Indiáni dlho pred príchodom ľudí z takzvaného Starého sveta zbierali divoké brusnice. Používali ho rôznymi spôsobmi: ovocná šťava sa používala na farbenie tkanín a sušené ovocie bolo skvelým doplnkom k sušenej zveri. Brusnice boli pre nich symbolom mieru a priateľstva. Na druhej strane dlhuje svojmu názvu ... žeriavom. Jej vyvíjajúce sa puky sa podobajú hlave tohto vtáka. Okrem toho sa prví kolonisti, ktorí sa po tvrdej a tvrdej zime budúci rok mohli tešiť z dobrej úrody, sa rozhodli za to poďakovať indickým bohom. Pozvali ich tiež na svoj banketový stôl. Tento spôsob hodovania sa stal tradíciou národného vďakyvzdania. Na konci 18. storočia začali poľnohospodári v Massachusetts skúmať tajomstvá pestovania brusníc. V roku 1918 bola vytvorená prvá komoditná výsadba brusníc, ktorá je stále jedným z hlavných stredísk výroby tohto ovocia.

Brusnica - prečo tak dôležitá?



Ovocie veľké brusnicové ovocie má bohaté chemické zloženie. Sú neobvyklým zdrojom vitamínov C a B: B1, B2 a B6. Obsahujú tiež karotenoidy, vlákninu a minerály ako horčík, jód, draslík, vápnik a železo, ktoré spolu pôsobia ako antimikrobiálne a antioxidačné. To znamená, že sú skvelým protirakovinovým agensom. Obsahujú tiež polyfenoly a flavonoidy, ako aj organické kyseliny: chinovú, citrónovú, jablčnú, hipurovú, galovú a benzoovú. Práve tento vysoký obsah proantokyanidínov je oveľa vyšší ako v iných druhoch ovocia: maliny, jahody, černice alebo čierne ríbezle. Brusnicové ovocie sa v ľudovej medicíne vždy používalo. Slúžili ako senzačný prostriedok na liečbu srdcových chorôb, chorôb močových ciest, reumatických ochorení, bolesti hlavy a gastrointestinálnych problémov, vredov, angíny, nachladnutia a mukozitídy ústnej dutiny.

Brusnica - ako pestovať v záhrade?



Keďže brusnica s veľkým ovocím má dlhé výhonky na zemi, musíme pre ňu nájsť miesto. a len pre ňu. Malo by sa pamätať na to, že prirodzene zarastá kyselina, rašelinová rašelina a toto je pozícia, ktorú musíme zabezpečiť. Inak je pestovanie brusníc vylúčené. V krátkosti - brusnice si vyžadujú slnečnú polohu s veľmi kyslým pH a neustále vlhkú pôdu. Ako substrát pre brusnice môžeme použiť rašelinu zmiešanú s pilinami a pieskom. Možno bude potrebné substrát ďalej okysliť. Môžeme použiť špeciálny okysľovač. Táto stránka by mala byť slnečná, rovnako ako v prípade akejkoľvek ovocnej dreviny, pretože potom bude produkovať bohatšie plodiny. Okrem toho sa jej plody veľmi dobre zafarbia. Pri výsadbe niekoľkých kúskov brusníc musíme dodržať odstup 30 až 50 cm. Brusnica má veľmi plytký koreňový systém a nie je príliš rozsiahla, preto je veľmi ľahké sušiť rastlinu. Preto ju musíme počas vegetačného obdobia pravidelne zalievať. Je to iné, ak na mieste, na ktoré je určený, dochádza k pravidelným záplavám - rastlina by mala byť veľmi zdravá. Za zmienku tiež stojí mulčovanie brusníc, najlepšie borovicovej kôry alebo pilín z ihličnanov. Vďaka tomu si udržíme vlhkosť v zemi, znížime burinu a vytvoríme priateľskú a kyslú polohu. Na zimu by brusnice mali byť pokryté tenkou vrstvou listov, ktorá chráni kríky pred zamrznutím skoro na jar, najmä ak ich korene ešte nemôžu čerpať vodu zo zamrznutej pôdy.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi