Araucaria - vianočný strom v kvetináči, ako sa o to starať?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Araucaria - vianočný strom v kvetináči, ako sa o to starať?
05.09.2019

Araucaria - vianočný strom v kvetináči, ako sa o to starať?Araucaria je vždyzelená rastlina, ktorá pochádza z tropických a subtropických klimatických oblastí. V prírode sú to obrovské ihličnaté stromy, ktoré dosahujú výšku až 70 m. Rodina Araucarius patrí viac ako 20 druhov. V Poľsku sa pestujú iba ako domáce rastliny, hoci jedna sa dá vysadiť na záhrade, ale skôr v teplejších pobrežných oblastiach Poľska z dôvodu nízkej odolnosti proti mrazu. Hoci v Poľsku stále vládne smrek a jedľa ako vianočné stromčeky, v iných krajinách je to veľmi populárny vianočný stromček. Je známe, že napríklad v Indii sa jednoducho nazývajú vianočný strom ( vianočný strom ).

Čílska Araucaria ( Araucaria Araucana ), ako už názov napovedá, pochádza z subtropických čílskych lesov. Priniesol do Európy v roku 1780 a pôvodne bol nesprávne klasifikovaný ako borovica ( Pinus araucana ), v skutočnosti s borovicou nemá nič spoločné. Táto rastlina je známa pod mnohými menami vrátane pod anglickým názvom monkey puzzle alebo monkey tail tree. Názov pravdepodobne pochádza z výroku jedného zo známych chovateľov tohto druhu v Anglicku, ktorý povedal, že aj opica by mala problémy s lezením na tento strom (na to by hádala opicu). Vyhlásenie sa týkalo zvláštností rastliny, menovite kožovitých trojuholníkovitých, špicatých listov, ktoré husto pokrývajú stonku. Tento strom rastie pomaly (v Európe dorastá do výšky 12 m), spočiatku má kužeľovitý tvar, ktorý je tvorený šípkou kmeňa a je pravidelne usporiadaný do prstencovitých postranných vetiev. V starobe sa zvyk mení. Spodné vetvy sa rozširujú a strácajú. Vo verzii banku sa zvyk pripomína vzácny vianočný stromček.

Oveľa lepším zvykom pre vianočný stromček je araucaria lofty , známa tiež ako plevy ( Araucaria excelsa syn. heterophylla ). Hoci jeho anglický hovorový názov "Norfolk Island Pine" ( Norfolk Island Pine ) naznačuje podobnosť s borovicou, dá sa povedať, že jeho výhonky sa podobajú borievkovým výhonkom, hoci ihly nie sú pichľavé.

1

Rovnako ako jej čílsky bratranec aj ona rastie pomaly a v kvetináči dosahuje maximálnu výšku 180 cm. Je to však kompaktnejší strom so zvykom podobným čílskej Araucarii s tým rozdielom, že hvízdačky sú hustejšie rozmiestnené.

Mladé výhonky sú najskôr ochabnuté a mierne sa previsajú, so šťavnatou svetlozelenou farbou.

2

Potom sa drevo a stuhli. Ich farba sa tiež zmení na tmavšiu, namodralú, pokrytú belavým voskom. Takže ak by sme si vybrali pre vianočný strom vhodnejší druh, mali by sme sa rozhodnúť pre povýšenú araukariu. Niekedy sa kvôli plnšiemu zvyku predá niekoľko sadeníc v jednom hrnci.

Kultivácia a starostlivosťAraucaria je krásna, vznešená rastlina s kvetmi a zdá sa, že keďže sa podobá vianočnému stromu, bude rovnako ľahké pestovať ako väčšina ihličnanov. Bohužiaľ, pretože sa hodí na exotickú rastlinu, je dosť chimérická. Aj keď chyby kultivácie ho ľahko nezničia, môžu stratiť svoj vianočný vzhľad. Navrhujeme, ako tomu zabrániť.

PolohaAraucaria je samotár, nemá rád kontakt s inými rastlinami . Postavte ho ďalej od iných izbových rastlín a uistite sa, že sa nedotýka skla alebo steny okna. Nechajte ju voľne rásť a prekvapí nás svojou krásou. Ak obmedzíme jeho priestor, bude zdeformovaný, zakrpatený a skrútený.

InsolationVšeobecne platí, že araukária pestovaná v kvetináčoch, ako sú svetelné miestnosti. Nezabúdajte však, že sa pre nich neodporúča priame slnečné svetlo . Ich jemné výhonky sa dajú ľahko spáliť, čo sa prejavuje zmenou farby na svetlo hnedú. Araucaria môže byť v lete vzatá na terasu, balkón alebo do záhrady, ale musí nevyhnutne stáť v čiastočnom tieni. Ak by sme však náhodou spálili rastlinu, prineste ju domov a dajte ju na pokojné miesto v čiastočnom tieni. Ak popálenie nie je veľké, výhonky by sa po určitom čase mali regenerovať a znova nazelenať. Ak je však slnko príliš nízke, rastlina môže skresliť svoj zvyk. Vetvy sa natiahnu smerom k svetlu.

3

VlhkosťPamätajte, že voda z vodovodu obvykle obsahuje veľa vápnika, takže v araukarii vodu zalejeme destilovanou vodou. Rastliny príliš nezalievame a hrudku necháme zaschnúťmedzi zalievaním a predovšetkým nechajte korene stáť vo vode. To môže spôsobiť rotáciu koreňového systému. Je dobré nalepiť veľa drenáže vo forme expandovanej hliny na dno kvetináča alebo vložiť kvetináč do hrnca s odtokom na dne. Aj keď trpezlivo toleruje nedostatok vlhkosti v pôde, suchý horúci vzduch môže byť pre ňu škodlivý. Preto, najmä v zime, keď radiátory nadmerne vysušujú vzduch, môžete použiť všetky typy zvlhčovačov vzduchu, nádob na radiátory vodou alebo jednoducho zmáčať listy kvetinovým postrekovačom. Za žiadnych okolností neumiestňujte zariadenie priamo na horúci radiátor!

Keď je vzduch príliš suchý, výhonky rastlín vyschnú, odtieň sa zmení na matnú slamu a spadne.

4

Znečistenie ovzdušiaOkrem suchého vzduchu táto elektráreň reaguje obzvlášť zle na cigaretový dym a znečisťujúce látky z plynového sporáka, preto zariadenie neumiestňujte do blízkosti kuchyne. Fajčiari sa však môžu okamžite rozhodnúť pre výber araukárie pre domácnosť.

ŠkodcoviaAraucarias je celkom odolný voči škodcom a chorobám. Avšak najmä v zime, keď je izbová teplota dlhšiu dobu nad 20 ° C a vzduch je suchý, rastlina sa stáva citlivejšou na akékoľvek napadnutie škodcami. Hlavnou hrozbou sú potom múčniky a strapce. Potom by ste mali použiť vhodný prípravok proti škodcom.

PôdaTáto rastlina preferuje dobre odvodnenú kyslú pôdu s pH 4,5 až 5,5, takže bude dobre rásť v zmesi pre ihličnaté a acidofilné rastliny. Tiež pôda pre rododendrony a azalky.

HnojenieAraucaria v podstate nehnojí. Ak však vykazujú známky nedostatku živín (žltnutie listov), môžeme nahradiť hornú vrstvu pôdy čerstvou. Dajte pozor, aby ste nepoškodili korene. Ak zalievate rastlinu vodou z vodovodu, reakcia pôdy sa môže po chvíli zmeniť. Potom ho môžete trochu okysliť hnojivom pre ihličnany alebo azalky a rododendrony. Vrchná strana substrátu môže byť tiež posypaná jemnou žulou, ktorá zlepší kyslosť substrátu.

PodporujeAraucaria vytvára koreňový systém hromady, ktorý je pomerne malý. Má pomerne malý kmeň vo vzťahu k bočným výhonom. Z tohto dôvodu vyberte túto rastlinu pomocou bambusové tyče alebo plastu na stabilizáciu stromčeka v kvetináčoch. Vezmite prosím na vedomie, že hrniec nie je príliš malý vo vzťahu k stromu a neklesá. Je lepšie kúpiť väčšie ako menšie.

opätovná výsadbaKvôli zle vyvinutému koreňovému systému araukarie sa neodporúča znova zasadiť rastlinu , takže ak ju raz zasadíte, nie je potrebné túto liečbu opakovať. Okrem toho sa pri presádzaní môže poškodiť jemný koreňový systém Araucaria.

DekoráciePamätajte, že vianočné ozdoby nie sú príliš ťažké. Araucaria výhonky sú jemné. Pokúsme sa zavesiť ozdoby na háčiky, nie na struny, aby sme nerozbili vetvičky. Nepoužívajte tiež umelý sneh, trblietky ani oplachovacie prostriedky. Tieto prípravky môžu upchať stomatu v listoch a rastlina nebude schopná dýchať.

Ak splníme vyššie uvedené podmienky, araukária si určite zachová pekný pravidelný zvyk, ktorý bude slúžiť ako vianočný stromček každý rok.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi