Ako postaviť lapidárium na záhrade?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ako postaviť lapidárium na záhrade?
05.09.2019

Ako postaviť lapidárium na záhrade?Deň mŕtvych sa blíži a deň všetkých duší je v Poľsku obľúbený. Väčšina našich krajanov v týchto dňoch chodí na preplnené cintoríny a pohrebiská. Deje sa to už roky, je to poľská tradícia a kultúrne dedičstvo. Bolo to však vždy také? Všetky duše majú pohanské korene. Boli to rituály na počesť mŕtvych, často oslavované medzi stromami v lesnej púšti, bývalými cintorínami alebo na bohoslužbách. Verilo sa, že v tento deň sa duše mŕtvych vrátia a potulujú sa medzi živými, hľadajúc útechu, modlitbu alebo obetu.

Monolitické balvany, ktoré boli tichými svedkami minulých období alebo magických kruhov, sa často zhromažďovali na takýchto miestach.

Prvýkrát boli také miesta na záhrade vytvorené počas renesancie - nazývali sa lapidármi. Niekedy to boli fragmenty starých budov, zrúcaniny náhrobkov alebo bohoslužby. Niekedy tam boli umiestnené kamenné architektonické prvky, sochy a náhrobky. Často boli zabudnuté na staré cintoríny, kde sa zbierali zvyšky hrobových predmetov.

old ruins

Lapidárium bolo tiež miestom, kde spočívali staré balvany, uznávané ako prírodné alebo historické pamiatky . Boli postavené na rôzne účely. Boli to miesta pripomínajúce niektoré udalosti, ľudí alebo nápady alebo zónu, kde sa uskutočňovalo rozjímanie, rozjímanie a relaxácia, komunikovali so zvyškami minulosti a prírody. Vždy to však bola oáza ticha, často ukrytá medzi húštinou stromov a kríkov, ďaleko od každodenného zhonu.

Súčasné lapidariaDnes sme tak zaneprázdnení, že niekedy zabudneme na záhradu ako na miesto, kde sa môžu zhromažďovať myšlienky a premýšľať o dôležitých veciach. Zvyčajne vidíme záhradu, pokiaľ ide o miesto stretnutia s rodinou. V niektorých starých parkoch alebo záhradách nájdete modlitebné jaskyne, kaplnky a kamenné kruhy, ale boli spojené hlavne s modlitbou, menej často sa považovalo za miesto určené na filozofické meditácie. Termín "lapidárium" sa v súčasnosti používa najmä na označenie starých cintorínov, mauzoleum a nie každý si pamätá svoju pôvodnú funkciu .

lapidáriová kamenná jaskyňa

Lapidárium je jednou z mála budov v súčasných záhradách. Nahrádzajú ich pseudoskalniaki, altánky, štvorce s grilom alebo hojdacia sieť, ktoré sa nachádzajú medzi korunami stromov.

V súčasnosti relaxujeme pri počítači, televízii alebo telefóne a nenechávame priestor na slobodu myslenia. Zabúdame, že naša myseľ má neuveriteľnú moc a môžeme byť kreatívni! Preto sa oplatí zorganizovať miesto kontemplácie na záhrade, aby sa myseľ zbavila myšlienky, stresu a pocitov. Potom je ľahšie zamerať sa na to, čo je dôležité.

Lapidárium v našej záhradePri vytváraní lapidária sa najskôr zamyslime nad jeho funkciou. Chceme, aby si spomínali na nejakú udalosť alebo osobu, či je to miesto na premýšľanie a plánovanie do budúcnosti, alebo sa tam budeme modliť sústredene. Aký charakter by mal mať, závisí od toho, čo obsahuje. Pre miesto pamäte je najlepšie priradiť veľký balvan nepravidelnú alebo kamennú dosku s vyrytým epitafom.

nepravidelný balvan


Typ kameňa by sa mal zhodovať so záhradou, pokiaľ možno s krajinou, v ktorej sa nachádzame. Znalosť horninového materiálu tiež prispeje k kúpnej cene. Namiesto odstránenia drahého kamenného materiálu z diaľky sa oplatí skontrolovať, či sa pri ročnom orbe nevykopali nejaké kamene. Prírodný kameň sa dá získať aj pri búraní starých budov alebo v kamenárskej dielni alebo v lome. Veľkosť kameňa je dôležitá. Nemôže to byť kopec vyrobený z kameňov, bolo by lepšie, keby išlo o jediný balvan.

Ľudia s menším rozpočtom si môžu zvoliť konkrétnu dosku. Hodí sa viac do moderného štýlu záhrady. betónová lavica. Môže to byť jednoduchá drevená lavica, ak zodpovedá štýlu záhrady. Ak má byť miestom modlitby, musia nás pohnúť symboly a podnety. Na takomto mieste bude vyzerať socha svätca, patróna alebo iba symbol, ktorý nás osloví. stĺp alebo niekoľko balvanov. Pamätajme, že je tu dosť miesta na sedenie. Môžeme zabudovať kameň alebo rezba kameňa alebo starý fragment Ak žijeme v horách, oplatí sa použiť sklon krajiny a postaviť jaskyňu . Postačuje tiež ako miesto na rozjímanie.

výber rastlínV lapidáriu je tiež potrebný správny výber rastlín. Stojí za to zvoliť stromy, ktoré vytvárajú široké, i keď úzke dáždniky korún (dub stopnatý, lipa listnatá, konský gaštan, javorový list) alebo so závesnými vetvami (vŕbová vŕba, breza breza "Youngii"), ktoré pripomínajú plačúce stromy. Najčastejšie sa vytvárajú pod baldachýnom stromov, takže rastliny pre lapidárium sa vyberajú z druhov a odrôd milujúcich tieň. Medzi takéto rastliny patrí populárny brečtan ( Hedera helix ), majestátne prepletené náhrobky alebo kamene, záhadné papradie vo forme pastorácie (samec ručnej práce alebo pštrosieho oblaku), koberce bradavíc ( Vinca minor ) ), Makrela japonská ( Pachysandra terminalis ), ako aj krásne, farebné a husté listy funkii ( Hosta sp .). Na výsadbu v lapidáriu sú všetky cibuľové rastliny, napríklad hyacinty, tulipány, krokusy a narcisy, ktoré budú symbolom znovuzrodenia, vynikajúce.


Toto miesto by malo byť starostlivo chránené v pokojnej časti záhrady, aby sa zachovalo maximálne súkromie, takže najlepšími základnými rastlinami sú vždyzelené kríky . Vytvárajú zelenú obrazovku, ktorá nás chráni pred zvedavými očami susedov alebo iných členov domácnosti. Pod stromami bude najlepšie tmavo zelený tis ( Taxus sp .), Ktorý tvorí kompaktnú stenu. Podobne vždyzelené listnaté kríky ako obyčajný mahónia, spoločný privet. Môžu byť voľne formované do živého plotu alebo topiary, aby zdôraznili dôležitosť miesta. Na pozadí tejto zelene bude vinič ( Parthenocissus sp .) Vyzerať dobre, ktorého jesenné červené listy vám pripomínajú absolvovanie.

ohnutý strom 2

Niekedy postačuje ohnutý starý strom, kde môžeme odpočívať na spleti koreňov pod dáždnikom hustého lístia. Strom, na ktorom náš predok vyrezával jeho a jeho milované iniciály. Hlboko sa ponoríme do histórie a prežívame emócie, ktoré sa objavili v ich srdciach
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi