X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Aké cibuľové rastliny sa pestujú na jar?
06.09.2019

Aké cibuľové rastliny sa pestujú na jar?Cibulové rastliny sa delia na rastliny, ktoré sa vysádzajú na jeseň a kvitnú na jar, a tie, ktoré ani po výsadbe neprežijú zimu v zemi, a preto sa musia na jeseň vykopať a vysadiť na jar. Doba kvitnutia posledne menovaného v závislosti od druhu pripadá na leto a na jeseň. Preto je v prvých mesiacoch roka potrebné pamätať na pestovanie žiaroviek. Je to investícia času a úsilia, ktorá nám dá pohľad na krásnu záhradu aj na konci sezóny.

200


Existuje veľa typov cibuľových rastlín . Sú vhodné na aranžovanie viacfarebných kvetinových záhonov a na ich pestovanie na trávniku, dokonca aj v kvetináčoch a nádobách. Trávnik alebo podstielka by sa mala pred výsadbou riadne pripraviť. Mali by byť buriny a rozrnité, čím by sa pridala úrodná pôda. Zľava by sa mala navyše zvyšovať po dobu približne 2-3 týždňov. Cibule sa vysádzajú väčšinou priamo do zeme. Ak však pestujete viac žiaroviek vedľa seba, môžete investovať do špeciálnych plastové koše. Sú navrhnuté tak, aby chránili žiarovky pred škodcami a hlodavcami, ako sú myši, hraboše alebo krtky, ale tiež uľahčovali opatrné zostavenie zľavy a nájdenie cibúľ vykopaných do zeme.

žiarovky vysadené v nádobách sú menej vystavené škodcom a vonkajším podmienkam. Na dne hrnca stojí za to posypať tzv drenážna vrstva , ktorá umožní odtekanie prebytočnej vody a poskytuje prístup ku koreňom kyslíkom. Drenáž sa používa okrem iného malé kamienky, kúsky porcelánu a staré hlinené kvetináče, LECA alebo rašelinové kúsky. Cibule v kvetináčoch by mali byť vysadené dosť plytké. Lepšie je zalievať ich na dno než naliať vodu priamo do kvetináča, pričom by riskovali, že by sa žiarovky namočili. Mokré žiarovky môžu spôsobiť hnilobu listov a kvetov. V počiatočnej fáze kultivácie udržiavajte kvetináče so žiarovkami na tmavom a chladnom mieste a iba vtedy, keď sa objavia výhonky, nájdite pre ne jasnejšie a teplejšie miesto.

Kedy sa pestujú najobľúbenejšie druhy?

201


Najprv je potrebné prispôsobiť dátum výsadby cibúľ na zem poveternostným podmienkam v danom roku. Žiarovky sa vysádzajú do pôdy koncom apríla a mája. Cibule vysadené v nádobách sa môžu pestovať skôr, už koncom marca a v prvej polovici apríla , ale mimo nich sa zvyčajne vydávajú až v polovici mája, keď nebezpečenstvo jarných mrazov úplne prešlo. Je potrebné pripomenúť, že v najchladnejších oblastiach Poľska môže byť potrebné odložiť výsadbu až o 2 až 3 týždne vzhľadom na optimálny dátum stanovený pre daný druh rastlín. Hĺbka a vzdialenosť výsadby medzi cibuľkami závisí od druhu, ale aj od veľkosti cibúľ. Tieto informácie sa najčastejšie pripájajú k žiarovkám.

V apríli je vhodné pestovať napr. ľalie . Väčšina druhov ľalie uprednostňuje dobre slnečné oblasti. Medzi ďalšie odporúčané druhy na výsadbu v apríli, najmä v druhej polovici, patria: galónia, tradičný gladiolus , sparaksis , tigrie ryby alebo zefirant . V máji však môžete vysadiť napríklad rastliny agapanthus, frézie, dahlias a ismenes . Existujú aj také druhy, že je lepšie vôbec zasadiť do zeme - medzi ne patrí bobor alebo cibuľovitá begónia .

Aj keď dátum výsadby mnohých cibuľových rastlín klesá na jeseň, je tiež potrebné si ich pamätať na jar. Vďaka tomu si budeme môcť vychutnať malebné kvety aj koncom leta a jesene.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi