X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Zabezpečenie stromov počas výstavby
06.09.2019

Zabezpečenie stromov počas výstavbyAkonáhle sa rozhodnutie o ťažbe stromov neprišlo ľahko, pretože to bolo spojené s formalitami, pokuty sa odradili. Zákon z roku 2017 umožňuje výrub stromov v súkromných oblastiach, ktorý sa, žiaľ, bežne používa pri investíciách . Už sme videli, že výrub stromov je pre niektorých ľudí ľahký. Pri rozhodovaní o ťažbe je potrebné zvážiť, ako dlho musíte čakať, kým dorastú nové. Zeleň si zvyčajne vážime, len keď dôjde.

V okolí lesa sú ľudia, ktorí milujú zeleň - mestské záhrady a pozemky. Stromy sú pre nich pokladom a určite budú potrebovať nejaké informácie o tom, ako sa o ne postarať skôr, ako začnú stavať dom vo vysnívanej zelenej scenérii.

ochrana kufra

Druhy poškodenia stromovČo sa môže stať so stromami pri stavbe domu? Čo im hrozí? Tieto otázky by ste si mali položiť skôr, ako budeme pripravení ich zabezpečiť.

Root systemKoreňová guľa sa môže poškodiť a my o nej ani nebudeme vedieť. Ak chcete začať, naučte sa funkcie koreňov .
  • Najhrubší, nazývaný kostra, udržuje strom v zemi. Poškodenie nich môže spôsobiť narušenie statiky stromu a jeho prevrátenie.
  • Korene Trichinella sú zodpovedné za odoberanie vody a jedla z pôdy.


Väčšina koreňov je v hĺbke 0,6 - 0,8 m (zóna ťažby pôdy). Medzi základné typy poškodenia koreňového systému patrí mechanické poškodenie , ku ktorému môže dôjsť pri kopaní základov alebo pri povrchových prácach. Objavenie koreňov alebo ich oddelenie alebo vyrezanie nie je jediným problémom. Počas výkopu môže vyschnúť . Výkop môže tiež spôsobiť zníženie hladín podzemnej vody, čo tiež ovplyvní nedostatok vody v koreňovej zóne. Korene môžu byť rozdrvené pod tlakom z ťažkých stavebných zariadení alebo pri skladovaní stavebných materiálov v koreňoch. Ďalším typom poškodenia sú tzv zadusenie koreňov , ku ktorému dôjde počas zasypávania, napr. pri stavbe násypu. Tretím spôsobom je otrava koreňovým systémom . Liatie chemikálií na stavenisku môže spôsobiť, že sa jedovaté látky dostanú do pôdy a výsledkom je vyschnutie stromu.

Poškodenie koreňov je preto jednou z najbežnejších a závažných príčin zvädnutia alebo dlhodobého odumretia stromu. Bohužiaľ, príznaky sú viditeľné až po nejakom čase a je často príliš neskoro na záchranu stromu.

KmeňK poškodeniu kmeňa zvyčajne dochádza v dôsledku kolízie so stromom - ide skôr o mechanické poškodenie . Patrí medzi ne trhanie, tvorba modrín a činenie kôry. Niekedy sa stáva, že kmeň stromu je zviazaný materiálom (drôt, reťaz, prúty, káble), ktorý po napnutí spôsobí rozdrvenie vodivého tkaniva (lýko) a strom vädne. Rovnaké účinky môžu mať aj kôry po zrážke so stromom.

KorunaPoškodenie koruny stromu je zvyčajne zlomenie, roztrhnutie alebo nesprávne vyrezanie . Stavebné zariadenia sa často zrážajú so stromami, čo vedie k rozbitiu vetiev. Niekedy sú sprievodcami a inokedy iba malými pobočkami. Kusy v rámci koruny sa môžu robiť iba v prípade kolízie s novými budovami alebo odstránenia zlomených alebo mŕtvych vetiev (pokiaľ strom nie je mladší ako 10 rokov), často sa však nesprávne vykonávajú, čo môže viesť k nezvratným škodám. Nesprávne rezy môžu okrem poškodenia koruny viesť aj k narušeniu statiky stromu, ktoré sa môže neskôr prevrátiť alebo zlomiť. Rez nad 55% koruny sa považuje za poškodenie, ktoré by mohlo viesť k smrti stromu . Musíte tiež vedieť, že akékoľvek poškodenie, dokonca aj povrchové, môže spôsobiť infekciu, ktorá strom oslabí.

Metódy na zabezpečenie stromuNa ochranu stromov počas stavebných prác by ste mali dôkladne analyzovať situáciu a prvky, ktoré môžu ovplyvniť zníženie stavu stromov. Najlepšie je konzultovať s odborníkmi, ktorí navrhnú optimálne riešenia na základe svojich znalostí a skúseností.

Oplotenie stromovMetóda oplotenia stromov je najjednoduchšia a najlacnejšia, takže nie je možné vstúpiť do zóny ochrany stromov. Označuje strRezal som ju podľa koreňového systému alebo korunky stromu (ktorá je väčšia). Koreňový systém aj rozsah koruny závisia od druhu dreviny a od podmienok biotopu. Ak je pôda chudobná, koreňový systém je často rozsiahlejší (v mestách sú koreňové systémy stromov často obmedzené prevládajúcimi stavebnými podmienkami). Ochranná zóna pre zrelé stromy s pravidelnou korunou je korunná zóna. V prípade úzkych alebo zdeformovaných korún so zmenšujúcimi sa odrezmi sa ochranná zóna považuje za oblasť rovnajúcu sa dvojnásobku priemeru stromu.

tieniace pleteniny, ak chceme ďalej obmedziť sušenie oblasti okolo stromu a chrániť oblasť pred stavebnými materiálmi, ktoré sú prenášané vetrom (cement, polystyrén). Je tiež možné oplotiť oblasť špeciálnymi prekážkami, ale z dôvodu možnosti ich ľahkého premiestnenia a teda vstupu do ochranného pásma je to dočasné riešenie. Stojí za to zavesiť na plot, že ide o ochrannú zónu stromov, ktorá by sa nemala počas výstavby krížiť, alebo by sa v nej mali ukladať stavebné materiály. pletivo. Investori často rozdeľujú oblasť pružnými transparentmi rozloženými na vkladoch, čo však nie je dostatočne odolný materiál. Niekedy sa používa špeciálny dosky. Namiesto dosiek môžete použiť drevené stávky, ku ktorému by ste sa mali pripájať laterálne Stromy sú najlepšie oplotené trvalým plotom, ktorý sa nedá premiestniť . Budovy môžete stavať pomocou Môže sa však ukázať, že nemáme dostatočný priestor na oplotenie stromov. Potom musíte použiť ďalšie riešenia .

ploty

Root protectionVšeobecné pravidlo je, že úroveň pôdy by sa nemala meniť vedľa stromov . V praxi sa to, bohužiaľ, deje a treba proti tomu bojovať.

root root
  • Výkopy


Aby ste znížili riziko poškodenia koreňového systému stromu v prípade výkopu, mali by ste zvážiť, či ho nemožno nahradiť tzv. tunelovanie . Zahŕňa to vykopávky na oboch stranách stromu, ale mimo koreňovej zóny a vytvorenie tunela spájajúceho vykopávky. Týmto spôsobom nebude poškodený celý koreňový systém, ale iba časť menších koreňov v tuneli.

Ak plánujete klasické vykopávky v rámci koreňovej gule, mali by ste sa najprv ubezpečiť, že sa vykonávajú manuálne . Určite sa nesmú priblížiť bližšie ako 2 m od boku kmeňa (obvod). Najprv vyhľadajte koreňový systém stromu a jemne odhalte koreňovú guľu vo výkopu.

Nepoužívajte ostré nástroje, napríklad lopaty. Na uvoľnenie pôdy a odstránenie pôdy medzi koreňmi je najlepšie použiť špecializované vybavenie zvané vzduchový rýľ. Ak ho nemáme, stačí ho motyka. fungicíd, ktorý ich bude chrániť pred plesňovou infekciou. Korene kostry nie je možné rezať (nad 2,5 cm)! Ak je však potrebné odstrániť niektoré z jemnejších koreňov, použite ostré nožnice alebo sekeru alebo mačetu. Tiež sa predpokladá, že po porezaní koreňov je rana chránená

fólie. V prípade ryhy súvisiacej s výraznou depresiou v oblasti koreňovej gule stromu by sa mala vybudovať ďalšia obrazovka chrániaca korene. Môže byť vyrobený z debniacich dosiek a drevených hmoždiniek. Stávky sa vťahujú do spodnej časti a priklincované dosky sa napínajú tak, aby zaistili korene. Namiesto dosiek môžete použiť kovové pletivo a jutovú tkaninu (alebo fóliu) na ochranu koreňov pred prerastaním smerom k vykopávkam. juta alebo trstinová rohož, slama, rašelina a štít Počas Výkopy počas leta by mali byť tiež opatrné, aby sa príliš nezaschnuté exponované korene neskrývali. Najlepšie je počas práce zakryť Priestor medzi výkopom a sitom musí byť vyplnený úrodnou pôdou alebo rašelinou, aby sa udržala primeraná vlhkosť . Ak je to možné, zakryte výkop úrodnou pôdou alebo vrstvou kompostu.
  • nasype


Nábrežia sú rovnako nebezpečné pre korene ako vykopávky. Pochované korene môžu byť "uškrtené". Pri vytváraní násypov je zvyčajne problém s nedostatočným prevzdušňovaním a hydratáciou koreňov. Aby sa tomu zabránilo, mal by byť strom vybavený špeciálnym prevzdušňovacím a zavlažovacím systémom.
  • Nadmerné zhutnenie pôdy


V prípade nadmerného zaťaženia (ťažké stavebné vybavenie) a zhutňovanie pôdy v koreňovej gule, používajú sa anti-kompresné systémy. Tieto systémy sú drahé a skôr sa používajú pri výstavbe chodníkov v mestách, kde sa nachádzajú cenné a staré stromy. Lacnejším riešením je položiť komunikačné trasy vrstvou 15-30 cm hrubou prírodnou štrkovou vrstvou. Takto pripravený povrch môže byť pokrytý preglejkovými doskami.


Za žiadnych okolností by sa stavebné materiály nemali skladovať v koreňoch stromu! Pôdu chráňte pred škodlivými látkami, ako sú cement, trosky, betón. Okrem toho môžete oblasť okolo stromov mulčovať drevenými štiepkami alebo kôrou (kôra musí mať vhodné pH; ak mulčujeme stromy, ktoré nemajú radi kyslé pôdy, používame odkyslenú kôru). V lete stojí za to zalievať zem okolo kmeňov stromov.

Ochrana kufraPoškodenie kufra je najčastejšie spojené s kolíziami, preto by malo byť správne zaistené. Na tento účel sa s upevňovaním drôtov používajú klasické obrazovky vyrobené z dosiek okolo kmeňa stromu. Kmeň môže byť chránený slamenou rohožou alebo jutou, ale tieto materiály nechránia pred pomliaždeninami, iba proti oderu alebo roztrhnutiu kôry. Ďalším spôsobom je zakrytie kmeňa polystyrénom a sieťovinou, používa sa však sporadicky. Výhodný spôsob ochrany kmeňa je však sito vyrobené z dosiek. Kmeň by mal byť starostlivo uzavretý od základne do minimálnej výšky 150 cm a dosky by k nemu mali priliehať pevne.

trunk protection

Ochrana korunyOchrana koruny nie je len o jej pokrytí, ale často tiež o škrty. V prípade kolízie koruny stromu s plánovanou budovou sa používa tento druh ošetrenia. Tento argument je, žiaľ, zneužitý a považuje sa za ospravedlnenie pre odstránenie koruny, aby sa budovy umožnilo čo najviac svetla, ktoré nemá nič spoločné s bezpečnosťou. Škrty by mali robiť špecialisti (lekári stromov alebo arboristi).

chráni korunu ligáciou konarouw arborysuci

Ďalší remene na upevnenie stromu). Ak je potrebné odstrániť časti koreňov, odporúča sa zatienenie koruny, aby sa znížila transpirácia. Zahŕňa to rozopínanie ochrannej látky vo vnútri koruny stromu. Existuje tiež menej invazívna metóda podobná oddeľovaniu stromov, ktorá spočíva v implementácii ďalších krytov koruny vo forme ochranných plôch medzi budovou a stromom. Deje sa to najmä vtedy, keď je strom cenný a postavená budova má viac poschodí a existuje riziko, že stavebné prvky padnú. Spôsobom ochrany vetiev pred poškodením súvisiacim so stavebnými prácami je dočasné viazanie vetiev. prekážka premávky vozidiel na mieste . Arboristi to tiež robia. Na tento účel používajú špeciálne laná s vhodnými parametrami (na zviazanie menších vetiev môžete použiť bežné )

korunová ochrana

Dobre vyrobené záruky samozrejme nezaručia, že sa stromom nič nestane, ale týmto spôsobom môžete minimalizovať negatívny dopad stavebných prác na stojan. Správne vykonaná práca prinesie spokojnosť. Po dokončení stavby si budeme môcť užiť nielen budovu, ale aj okolitú zeleň.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi