Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Výsev semien - začnite sa pripravovať na zeleninovú sezónu!
06.09.2019

Výsev semien - začnite sa pripravovať na zeleninovú sezónu!Väčšina záhradkárov a majiteľov záhradných záhrad sa pravdepodobne rozhodne kúpiť odrezky, pretože je to jednoduchšie, rýchlejšie a pohodlnejšie. Existujú však aj ľudia, ktorí pestovanie sadeníc zo semien prinášajú veľkú spokojnosť a nevedia si predstaviť, že by sa nestarali o prípravu vlastných sadeníc. V tejto súvislosti zohrávajú veľkú úlohu náklady na odrezky z roka na rok, takže lacnejšou možnosťou je nákup semeno. Mnoho zanietených záhradkárov získava semená z vlastnej zeleninovej záhrady, ale väčšina záhradkárov s pridelením a amatérskych záhradníkov nakupuje semená.

PlánovaniePred nákupom semien musíte svoje plodiny dôkladne naplánovať, aby sme neriskovali katastrofu úrody alebo nedostatok zeleniny. V prípade prebytku prakticky neexistuje žiadny problém, pretože rodina a priatelia radi prijmú dary prírody. Je to horšie, keď nielen my nebudeme schopní dať druhým, ale tiež budeme cítiť nedostatok plodín z našej vlastnej záhrady.

sejací kalendárPre logistickú prípravu a správne plánovanie sejby je potrebný sejací kalendár. V nej uvedieme harmonogram takých záhradníckych prác, ako sú:
 • siatie semien jednotlivých druhov zeleniny (dátumy siatia nižšie v tabuľke),
 • prerušenie sadeníc (niektoré rastliny, ktorých semená sú veľmi malé, sa vysejú do podnosu a potom sa klíčiace sadenice rozriedia, aby zostal priestor),
 • prešívanie (presádzanie sadeníc do samostatných nádob),
 • fúkanie sadeníc do zeme,
 • forecrop (výsev alebo výsadba rastlín pred výsadbou vhodných rastlín pre hlavnú plodinu, aby sa správne využil priestor a aby sa zvýšilo množstvo plodín na nej) môže zlepšiť kvalitu pôdy,
 • aftercrop (výsev alebo výsadba plodiny po hlavnej plodine)


Niektoré druhy zeleniny sa môžu vysiať do nádob na urýchlenie ich vývojového cyklu alebo priamo do pôdy, potom bude obdobie zberu o niečo dlhšie. Existuje aj zelenina, ktorú zasejeme iba na zem, alebo sadenice, ktoré pripravujeme iba doma.

table Zelenina na siatie v kontajneroch je označená červenou farbou

Aké semená kúpiť?Ak chcete zabezpečiť, aby semená klíčili, pri nákupe ich skontrolujte dátum exspirácie (zvyčajne na obale). Semená, ktoré už vypršali, alebo tie, ktoré už dlho ležali, môžu mať nízku klíčivosť, čo môže spôsobiť, že rastliny nerastú. Skontrolujte obal, či nie je poškodený alebo vlhký. Hermeticky balené semená sa najlepšie udržiavajú (zvyčajne majú dlhšiu trvanlivosť). Väčšina amatérskych výrobcov semien balí svoje semená do papierových vreciek, aby sa znížili výrobné náklady. Preto také semená, ktoré zostali z predchádzajúceho roka, môžu mať zníženú rýchlosť klíčenia a napríklad z 20 semien môže klíčiť jedno alebo dve semená.

Rôznorodosť semien na trhu môže byť závratná. Semená sa všeobecne predávajú v malých vreckách. Používajú sa buď na ručné výsev alebo sa nachádzajú na špeciálne pripravených celulózových pásoch a sú už umiestnené v správnej vzdialenosti. Druhá metóda sejby je dobrá, pretože sa nemusíte pýtať, či sme ich vysiali príliš husto alebo príliš zriedka. Semená na páskach sa vysievajú priamo do zeme (uhorky, šalát, petržlen, mrkva alebo byliny), pričom sa páska ukladá do drážky pripravenej v zemi a prikryje sa tenkou vrstvou pôdy.

semená na páske 3


Pás sa rozkladá pod vplyvom vlhkosti a semeno sa nepohybuje, vďaka čomu budú rastliny rásť v rovnakých radoch. Môžete si tiež kúpiť granulované semená, t.j. pokryté špeciálnym materiálom stimulujúcim klíčenie, alebo vykladané semená , obklopená vrstvou pigmentu a obaľovania semien (často sa predáva po kusoch), ale toto sú skôr profesionálne novinky.

prešívaná paleta a semená na páse


Stojí za to kúpiť si poľské semená a konkrétnejšie odrody zeleniny prispôsobené našej klíme, ktoré sa pestujú v domácich záhradníckych a poľnohospodárskych rastlinách. Každý, kto si kúpil semená , určite stretol záhadný symbol F1 a premýšľal, prečo boli drahšie. Sú to semená tradičných hybridov Poľské odrody, ktoré boli špeciálne vybrané a poskytujú hojnejšie , rovnomernejšie a kvalitnejšie plodiny. Tieto odrody sú odolnejšie voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a škodcom.

siatie semienPri nákupe semien musíte kúpiť potrebné nádoby na siatie a vhodný substrát. V prípade sejby jemných semien bude najlepšia hodnota miniszklarenkę, ak neplánujete veľkú záhradu. Má priehľadné veko, ktoré zabraňuje nadmernému vysychaniu substrátu, vďaka čomu si semená udržia svoju optimálnu vlhkosť po dlhšiu dobu na klíčenie. Na siatie semien môžeme použiť zmrzlinu, tortu alebo nádoby na jedlo, ale musia byť čisté. podnosy. Môže to byť tácka pozostávajúca z dvoch častí, t. J. Zvršok s perforáciou a stojan, v ktorom sa zhromažďuje prebytočná voda, alebo jediná s úplne mierne rebrovým dnom. Môžete si tiež kúpiť špeciálny

Zeleninové semená sa môžu vysiať aj v kvetináčoch. Táto metóda sa používa, keď nemáme záhradu a nechceme doma pestovať zeleninu. klíčenie 3

Najlepším substrátom je univerzálna pôda pre kvety a zeleninu. Takáto pôda je vo všeobecnosti už obohatená hnojivom, takže nie je potrebné do nej pridávať potrebné prísady. deacidifikovaná rašelina alebo

Nalejte vrstvu semien rovnomerne do pripravených nádob a opatrne ich zakryte zeminou. Veľké semená zasadíme do nádoby v správnej vzdialenosti.

kvetinový postrekovač, ktorý rovnomerne zvlhčuje pôdu bez rizika opláchnutia semien. Nádoba s vysiatymi semenami sa umiestni na svetlé miesto, najlepšie na parapet (radšej nie na juh, pretože svetlo môže byť príliš ostré, zo severu môže byť príliš tmavé a potom budú rásť sadenice). Ak je pod parapetom kúrenie, musíte rastliny častejšie zalievať. Nezabudnite, že zasiate semená by sa mali zalievať hojne, ale aby sa nepresunuli na jedno miesto, pretože po vyklíčení bude ťažké ich oddeliť . Vyplatí sa Nesmie sa vysušiť substrát, pretože klíčivosť bude dlhšia alebo semená vôbec nevzrastú .

Prešívanie sadeniceKeď sadenice trochu vyrastú a začnú zhustnúť, mali by ste začať prešívať. Zahŕňa to presádzanie rastlín do jednotlivých kvetináčov. Prešívanie sa vykonáva pomocou špeciálneho nástroja s názvom propagačné podnosy pre sadenice (na trhu sú k dispozícii v rôznych veľkostiach as rôznym počtom sadeníc). pikownikiem, ale môžete to urobiť aj opatrne pomocou pinzety (mladé sadenice sú veľmi jemné a ľahko sa poškodia). Ak nemáme dostatok malých kvetináčov, môžeme použiť šálky na jedlo alebo kúpiť nádoba na prešívanie rastlín 2

Musíte vedieť, aká veľká bude sadba určitej zeleniny na výber správnych nádob. Pre väčšie rastliny môžete použiť špeciálne kvetináče vo forme pásov.

Sadenice pripravené týmto spôsobom budú čakať na jar a medzitým môžeme pozorovať klíčenie sadeníc. Postupom času od nich získame krásne rastliny, ktoré poskytnú bohatú úrodu.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi