Všetko, čo potrebujete vedieť o brečtane
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Všetko, čo potrebujete vedieť o brečtane
05.09.2019

Všetko, čo potrebujete vedieť o brečtanePozeráme sa na zeleného brečtanu a nevidíme nič zvláštne. Stálezelená rastlina, rýchlo rastúca, ľahko pokrýva vodorovné a zvislé plochy. Tieto informácie pozná takmer každý. Ukazuje sa však, že brečtan ( Hedera sp. ) nie je len vždyzeleným horolezcom. V skutočnosti má pomerne zaujímavú históriu a bonus vo forme veľmi jednoduchej kultivácie, takže ju môže zvládnuť aj laik.

Krátka história brečtanuIvy tému sa v umení javí ako kvetinový ornament v mnohých častiach sveta a kultúr. Vyskytuje sa už v staroveku v gréckych, egyptských a rímskych ornamentoch. Motív brečtanu sa objavil ako jediný list alebo veniec na hlave. Výťažok z brečtanu sa v starovekom Grécku považoval za afrodiziakum, takže sa pridával do nápojov. Vo zvlášť ťažkých chvíľach sa podávala ako krmivo pre dobytok. Brečtan obyčajný ( Hedera helix ) sprevádzal človeka po stáročia. Vystupuje v umení, tradíciách, náboženstve a ľudovom folklóre. Ivy ako vždyzelená rastlina bola považovaná za posvätnú a silnú rastlinu, ktorá prežila aj najhoršiu zimu. Jej vetvy sa často používali na zdobenie interiérov domov na odpudzovanie zlých duchov. Bol tiež symbolom stálosti života, dokonca nesmrteľnosti, lásky a lojality, hoci v kresťanskom náboženstve bol zobrazený ako rastlina spojená so smrťou, márnosť ľudského života.

Univerzálnosť brečtanuAj keď bol brečtan klasifikovaný lezcami ako horolezec kvôli svojej metóde rastu, ukázalo sa, že v priebehu storočí získal aj mnoho ďalších použití.

Ako sa mení móda záhradného umenia, brečtan sa teraz môže kvalifikovať do mnohých skupín.
 1. Irish Ivy (Thorndale ',' Woerner ',' Glacier ',' Goldheart ',' profesor Seneta ',' Białystok 'alebo Lišiareň, dospievajúci - vďaka náhodným koreňom táto rastlina nevyžaduje podporu, aby sa mohla spontánne vyšplhať. Väčšina druhov brečtanu má takúto možnosť, keď získajú podporu. Existujú aj také, ktoré to dokážu lepšie. Odrody vhodné na zarastanie vertikálnych rovín sú brečtan bradatý Hedera hibernica ).


branka
 1. Lišiak, visiace girlandy - ak brečtan dorastie do maxima 20-30 m, jeho výhonky začnú padať a vytvárajú zelenú oponu. Túto funkciu je možné použiť výsadbou do škatúľ ako rastliny so zvykom visieť.


visí


 1. Hedera helix 'Arborescens', 'Erecta'. Iní môžu bežať ako kríky, ale vyžadujú dodatočnú podporu. Po nejakom čase ich výhonky zväčšujú obvod a stvrdnú, čím sa vytvoria hrubšie vetvy, a potom sa podpery dajú odstrániť. Keď hovoríme o čase, máme na mysli desiatky rokov, nie mesiace. Krík - niektoré odrody brečtanu majú podľa povahy huňatý zvyk, napr.


 2. Rastlina kobercov - takto rastie najviac odrôd brečtanu, ak nedosiahnu podporu. Niektoré však produkujú menej dobrodružné korene a zriedka sa držia podpory a vytvárajú zelené koberce (brečtan 'Conglomerata', 'Duckfoot', brečtan Pastuchowa - Hedera pastuchowii). Niekedy vytvárajú skvelé zázemie a namiesto mulčovania pokrývajú zem.


3
 1. kolchidzki ivy (kanársky brečtan ( Rastlina v črepníkoch - existuje niekoľko druhov a odrôd tejto rastliny, ktoré v dôsledku kvôli svojmu prirodzenému prostrediu v zime nie sú zimné. Patria medzi ne Hedera canariensis ), japonský brečtan ( Hedera rhombea ), čínsky brečtan ( Hedera sinensis ) , Hedera colchica ).


v banku
 1. Hedge - vďaka vynikajúcej schopnosti pestovať akýkoľvek priestor môže byť brečtan vedený do kompaktného plota. To samozrejme neznamená, že túto formu získa sám. Tento horolezec potrebuje náležitú podporu, aby zakrýval tak pevne, že vytvára dojem zelenej steny.


hedge
 1. Zelená strecha - ich výška je taká, že z nich môže vyrásť podpora. vytvorenie živej strechy. Niekedy pokrývajú strechy altánov alebo dokonca domov.


green roof
 1. rám. Vyžadujú si však pravidelné rezanie. Topiary - keďže brečtan rastie nad každou podporou a dokonale toleruje rezanie, môžete ho tvarovať z rôznych tvarov, od geometrických po sofistikovanejšie zvieratá, znaky alebo známe logá. Všetko, čo musíte urobiť, je vytvoriť to správne


construction
 1. Tienitá a fotofilná rastlina - Väčšina odrôd brečtanu rastie najlepšie v čiastočnom tieni alebo tieni. Je to však tolerantná rastlina, takže existujú odrody s ozdobnými listami, ktoré sú určené na slnečné miesta a sú na nich príjemnejšie škvrny.


pstry

Dekoratívna odroda listov

 • Žlto-zelená: Kolchidzki ivy 'Sulfur Heart', 'Dentata Variegata ’, brečtan obyčajný' Goldheart '
 • Strieborno-zelená: Ľadovec obyčajný Ivy ',' Gray Foot '
 • Videli: obyčajný Ivy 'Angularis aurea', 'Eva', 'Sagittifolia Variegata', 'profesor Seneta'
 • Dekoratívny tvar listu: Ivy 'Baby Face', 'Zelené vlnenie', 'Ivalace', 'Maple Queen', 'Shamrock', 'Petržlen', Kolchian Ivy 'Dentata'.

Krásna a expanzívnaHoci brečtan je nepochybne krásna rastlina tvoriaca husté koberce alebo zelené steny, jej rozpínavosť odrádzala mnohých ľudí. Existujú ľudia, ktorí považujú brečtan za burinu, ktorú treba odstrániť, pretože poškodzuje budovy a životné prostredie. Je v ňom zrno pravdy, pretože brečtan je vysoko invazívny druh, veľmi tolerantný k pôde a môže utopiť niektoré slabšie rastliny, ale s kontrolovaným rastom a pravidelným rezaním ho môžete ovládať. nevytvára odnože, nerastie späť z koreňa. Stačí prerezať príliš dlhé výhonky, aby príliš nerástlo a budeme sa modliť, aby sme si užívali pôvab svojich kožovitých zelených listov počas celého roka.

Environmentálne dôležitý brečtanNie je pravda, že brečtan poškodzuje životné prostredie. Ivy v Poľsku je pôvodný druh, t. J. Rastie s nami prirodzene, a keďže jedna z mála rastlín je vždyzelená, a to je cenná vlastnosť. Ďalšou črtou, ktorá prevláda v prospech brečtanu, je jeho hodnota pre svet zvierat. Táto medová rastlina je cenným zdrojom nektáru, ktorý má rád najmä hmyz. Na druhej strane sú bobule brečtanu skvelým doplnkom stravy niektorých druhov hmyzu a vtákov na jeseň av zime, keď je ťažké nájsť jedlo. Ivy ovocie obsahuje veľké množstvo tukov, vďaka čomu môžu vtáky prežiť nižšie teploty. V prípade hmyzu je nevyhnutnou zložkou pred prípravou na zimný spánok. Svieža výhonky tohto viniča sú neoceniteľným útočiskom pre mnoho zvierat: hmyz, vtáky, netopiere alebo hlodavce a malé cicavce.

Ďalšou výhodou brečtanu je jeho úžasná schopnosť fytoremediácie, t. j. čistenie vzduchu. Podľa prieskumu NASA je brečtan jednou z 10 najlepších rastlín na čistenie vzduchu na svete. To sa týka toxínov, ako sú benzén, formaldehyd, xylén, toulen (metylbenzén). Vedci zistili, že brečtan dokáže v kúpeľniach vyčistiť aj vnútorné častice plesní alebo výkalov.

Canarian

Kto sa pýta, sa nedrží

 • Poškodí ivy fasáda?


Áno a nie. Táto rastlina má, samozrejme, silné náhodné korene, ktoré hľadajú najmenšie praskliny, ktoré sa v nich nachádzajú, ale samovoľne sa fasáda nerozpadne. Využíva už existujúce trhliny a možno aj toto a hmotnosť zariadenia môže spôsobiť ďalšie poškodenie. Ivy môžu mať pozitívny vplyv na fasádu, poskytujúc jej prirodzenú izoláciu. Vďaka tomu sa steny v lete menej zahrievajú av zime sú lepšie chránené pred mrazom. Teória, že rastlina udržuje vlhkosť v stenách, je tiež mýtus, pretože predovšetkým hustá listová pokrývka chráni stenu pred dažďom. Je veľmi ťažké úplne odstrániť brečtan zo steny, pretože korene koreňov náhodných rastlín priliehajú tesne k fasáde a dokonca aj po odstránení sú viditeľné ich fragmenty.

dobrodružné korene
 • Poškodzuje brečtan stromy?


Áno a nie. Ďalší mýtus, že korene brečtanu poškodzujú stromy alebo nasávajú šťavy z nich. Ivy nie je parazitická rastlina. Využíva strom ako budovy alebo steny, t.j. ako oporu. Náhodné korene slúžia iba na pripevnenie rastliny, ktorú neberú cez ne voda alebo iné zlúčeniny. Ivy rastúce na kmeni stromu ho nezabalujú ako sýtič alebo iný horolezec, ktorý vytvára tento typ stebla, ale lezie tam, kde ho vedú brázy v kôre. Nie udusí strom. Jediným problémom môže byť hmotnosť popínavých rastlín, ktoré pri lezení na mladé stromy alebo stromy s krehkým drevom môžu spôsobiť poškodenie rozbitím konárov.

1
 • Je brečtan toxický?


Áno a nie. Surové letecké časti brečtanu by sa nemali konzumovať. Podľa stupnice toxicity sa brečtan považuje za mierne jedovatý. V malom množstve bobúľ alebo listov môže spôsobiť iba menšie gastrointestinálne ťažkosti. Nebezpečenstvo vážnej otravy alebo dokonca kómy sa však zvyšuje s množstvom spotrebovaného rastlinného materiálu. Extrakty získané z tejto rastliny sa však široko používajú v bylinnej medicíne.

Aby sme to zhrnuli, ak si chceme užiť krásne stále zelené rastliny, vďaka ktorým budeme mať lepší vzduch, zaujímavejšie hmyzy, vtáky a zvieratá navštevujúce našu záhradu, ochranu pred chladom alebo nadmerným slnečným žiarením, zelený koberec v mieste, kde nebude rásť tráva, vybavíme sa do týchto rastlín dnes!
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi