Vodomery pre vodné inštalácie - typy a typy
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Vodomery pre vodné inštalácie - typy a typy
07.09.2019

Vodomery pre vodné inštalácie - typy a typyVodomer je zariadenie, ktoré sa používa na automatické meranie objemu vody, ktorá ním preteká. Je to druh meracieho prístroja, ktorého úlohou je integrovať prietokomer s meračom. Výsledkom práce vodomeru je načítanie údajov, ktoré ukazujú objem spotreby vody. Údaje sú uvedené v metroch kubických (m3) alebo menej často v galónoch (gal). Aktuálnu spotrebu vody si môžete prečítať priamo z vodomeru . Vodomery so špeciálnym dizajnom môžu prenášať údaje na diaľku, napr. do manažéra siete, bez potreby návštevy zberateľa. Použitie vodomeru vám umožňuje zaviesť iné ako paušálne spôsoby fakturácie a platby za spotrebu vody. Vďaka tomu má príjemca možnosť vyrovnať účty za vodu odvádzanú zo siete, čo nie je suma zhora nadol, ktorá je často nadhodnotená. Čím viac vody použijeme, tým viac zaplatíme - ak sa však prispôsobíme zásadám hospodárneho hospodárenia s vodou, náš účet bude primerane nižší.

Vodomery a právne predpisyV Poľsku sa vodomery používajú už viac ako osem rokov, prvá zmienka o nainštalovaných vodomeroch sa nachádza v nariadení 187 zo dňa 01.08.1936. Nariadenie vyžaduje, aby bol na prívod vody do budovy nainštalovaný merací prístroj vo forme vodomeru . Táto požiadavka sa opakovala v neskorších nariadeniach až do roku 1974 - keď bola zrušená povinnosť inštalovať vodomer v budovách. Vodomery sú opäť uvedené v Zbierke zákonov z roku 1988, v ktorej sa uvádza, že zariadenia na prívod vody musia byť nainštalované na vodovodných prípojkách. Súčasné nariadenie z 12. apríla 2002 o technických podmienkach, ktoré majú budovy spĺňať a ich umiestnenie, sa na to vzťahuje takto:
  • § 115. 1. Na prepojenie vnútorného vodovodného potrubia so studenou vodou v budove alebo vonku na stavebnom pozemku s prívodom vody by sa mala nainštalovať sústava hlavných vodomerov v súlade s požiadavkami poľských noriem na inštaláciu vodomerných súprav v inštalácii a požiadavkami. inštalácia pre vodomery.
  • § 121. 2. * Vo viacgeneračných obytných budovách sa na meranie množstva studenej a teplej vody dodávanej do jednotlivých bytov a miestností na spoločné používanie s obyvateľmi používajú súpravy vodomerov v súlade s požiadavkami poľských noriem uvedených v § 115. odsek 1.

Vodomery - typy zariadeníNa trhu nie sú univerzálne vodomery, jednotlivé modely zariadení sa od seba líšia v mnohých parametroch. Veľkosť vodomeru je určená jeho menovitým priemerom DN [mm] a maximálnym objemovým prietokom Qmax [m3 / h]. Vodovodné systémy používajú vodomery rotora , ktoré sú rozdelené na krídlové a skrutkové vodomery. Vodomery krídlové sú navrhnuté pre malé objemy vody, ich menovitý priemer je DN 15 - 50 mm. Na meranie väčších objemov vody skrutkovacie vodomery - je určený ich priemer presahujúci DN 50 mm. Vodomery krídlové sú najčastejšie dostupné v suchej prevádzke (JS), v tomto riešení je zariadenie rozdelené do dvoch komôr. Rotor pracuje vo vlhkej komore, zatiaľ čo suchá komora nájde merač. Mokré vodomery (WS) sú menej bežné - obe časti vodomeru sú navzájom spojené a nachádzajú sa v jednej komore, ktorou preteká voda. Obe riešenia majú svoje klady a zápory - prvky vodomeru mokrej vody (WS) sú v kontakte s vodou, a preto sú v dôsledku usadzovania nečistôt vystavené korozívnym faktorom a znečisteniu. Jeho výhodou je však úplná magnetická ľahostajnosť, čo znamená, že jeho činnosť nemôže byť narušená, napríklad použitím magnetu. vodomery na suchú vodu (JS) však obsahujú magnety, ktorých činnosť môže byť narušená ďalším externým magnetom. Potom je narušené existujúce magnetické pole, čo spôsobuje nesprávny výpočet prietoku. Ich výhodou je mechanická odolnosť proti znečisteniu spôsobenému vodou.

Na trhu nájdeme aj zavlažovacie vodomery , určené pre inštalácie, kde je voda vysoko znečistená. Spojené vodomery je možné uplatniť na zariadenia s veľkým kolísaním prietoku vody, napríklad v budovách služieb alebo inžinierskych sietí.verejné priestory, ktoré sú vybavené vnútorným hydrantovým zariadením. Novinkou na trhu sú ultrazvukové vodomery - v meracej komore takéhoto vodomeru sú signály vysielané v opačných smeroch, z ktorých jeden sleduje smer prúdenia vody a druhý v opačnom smere. Časový rozdiel meraný medzi týmito signálmi sa používa na výpočet prietoku a objemu vody. Toto meranie umožňuje detekciu a počítanie toku v oboch smeroch.

Ak nemôžeme umiestniť vodomer v budove, je potrebné na vodovodnú prípojku urobiť vodomer dobre. Úlohou takejto studne je chrániť armatúry a umožniť pohodlné čítanie vodomeru. Táto studňa by mala mať primeranú tepelnú izoláciu (napr. Izolovaný polyuretánový plášť) a mala by tiež mať pevný liatinový prielez, ktorý bude schopný prenášať bremená, ak je nainštalovaný napríklad v príjazdovej ceste k nehnuteľnosti. Na trhu sú studne s priemerom Ø315 - 600 a väčšie, napríklad Ø 1 000 mm. externý vodomer vo forme
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi