Trávnik - ako sa pripraviť na zimu?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Trávnik - ako sa pripraviť na zimu?
05.09.2019

Trávnik - ako sa pripraviť na zimu?Veľmi dôležitým postupom, ktorý, bohužiaľ, často zanedbávame, je jesenné oplodnenie trávnika. Od začiatku septembra samozrejme už nehnojíme rastliny dusíkatými hnojivami, pretože to oddiali prechod na zimný odpočinok. Všetky rastliny, vrátane tráv, ktoré sú na jeseň prepravované dusíkom, môžu byť vážne poškodené, keď prídu prvé mrazy. Na jeseň, tj v septembri, používame draslíkfosforečné hnojenie a , ktoré iba zvyšujú odolnosť trávy voči mrazu. Na toto ošetrenie môžeme použiť draselná soľ a fosforovú múku. Na trhu sú v súčasnosti k dispozícii jesenné hnojivá, ktoré sú mimoriadne výhodné pre trávniky. Hnojenie vykonávame ihneď po kosení a potom trávu veľkoryso zalievame.


Kosenie trávnika, posledné v vegetačnom období, je pre trávnik nesmierne dôležité. Najskôr sa musí urobiť správne. Príliš vysoká trávna porast bude na jar rásť menej a bude vystavená rastu húb. Príliš krátko orezaná tráva bude následne vystavená mrazovým korienkom.


Musíme si uvedomiť, že optimálna výška nášho posledného kosenia je približne 4 cm. Kedy ale urobíš posledný riadok? Termín vždy závisí od poveternostných podmienok. Zvyčajne to môžeme urobiť v druhej polovici októbra, aj keď je naša jeseň iná: ak je teplo, oveľa teplejšie ako obvykle, môžeme túto liečbu odložiť na začiatok novembra. Ak bola jeseň teplejšia a kosenie bolo príliš skoro, bude sa to musieť opakovať, pretože tráva môže rásť príliš vysoko.

Ďalšie ošetrenie, ktoré má pozitívny vplyv na zimovanie nášho trávnika, je jesenné prevzdušňovanie. Starostlivosť o prevzdušnenie trávnika by sa mala vykonať o niečo skôr ako posledné kosenie - prevzdušnenie môžeme vykonať v septembri.


Prevzdušňovanie trávnika je postup, pri ktorom pôda v trávniku zostáva uvoľnená, a preto majú korene trávy viac kyslíka. Okrem toho sa odstránia machy a plsti, ktoré, ak sa ponechajú v zime, by mohli podporiť rozvoj rôznych plesňových chorôb a snehových plesní.


Hrabanie lístia je na jeseň tohto roku na našom trávniku nevyhnutnou prácou. Listy, ktoré padli, zatienia náš trávnik, čo zníži jeho trvanlivosť. Ak mokré listy neodstránime, pritlačia sa pod vrstvu snehu a odrežú náš trávnik kyslík, ktorý bude hniť trávnik.


Ďalším mimoriadne dôležitým postupom je trávne vápnenie. Ak zápasíme s problémom presličky alebo machu rastúceho z nášho trávnika, je to znamenie, že máme príliš kyslé pH. Ako viete, trávnik rastie najlepšie a najrýchlejšie na mierne kyslých pôdach. Vápnenie je možné vykonať v dvoch termínoch: skoro na jar od februára do marca alebo na jeseň od októbra do začiatku novembra. Na tento účel je najlepšie použiť dolomit alebo kriedu na hnojenie. Musíme si pamätať na jednu vec, konkrétne pri vápnení alebo súčasne nesmieme dať iné hnojivá. Musíme si ponechať medzeru niekoľko týždňov.

Čo ešte môžeme urobiť pre náš trávnik? Môžeme ho kŕmiť organickými hnojivami, t. Toto by sa, samozrejme, nemalo robiť príliš skoro, pretože môžeme stimulovať rast trávy a neuveriteľne ju oslabiť pred začiatkom mrazu. Preto hnoj používame iba vtedy, keď je tráva zmrazená. Na tento účel používame dobre kompostovaný hnoj alebo granulovaný hnoj. Potrebujeme ju rovnomerne rozložiť pomocou pomerne tenkej vrstvy na povrchu mrazeného trávnika. A počas zimy a skoro na jar budú prísady, ktoré obsahuje, prenikať do pôdy a kŕmiť trávnik počas vegetačného obdobia. Mali by sme však pamätať na to, že tento postup sa vykonáva iba raz za každé 4 roky.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi