Snežienka - prvý príves jari na záhrade
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Snežienka - prvý príves jari na záhrade
06.09.2019

Snežienka - prvý príves jari na záhrade

Snowdrop - čo to je?Toto trvácne dorastá do výšky 15 - 30 cm a rastie vo forme zhlukov. Listy tejto rastliny sú úzke a mäsité, podlhovasté. Spočiatku existujú od 2 do 4 kusov, po rozkvetu sa objaví viac z nich. Kvety snežienok sa skladajú z dvoch zápletov lístkov a visia nadol. Tri vonkajšie okvetné lístky sú snehovobiele a dlhé a za teplého počasia sa šíria zo strany na stranu, zatiaľ čo tri vnútorné okvetné lístky sú zelené a priliehajú veľmi tesne k sebe. Ako zvedavosť možno povedať, že latinský názov snežienka : Galanthus nivalis - Gala znamená mlieko, Anthos - kvetina, s turn nivilis znamená zasnežené.

Kvitnutie zvyčajne trvá asi 10 dní, ale ak sa chladné počasie vráti, môžeme si užiť kvety snežienok dlhšie.

Ako pestujeme snežienky?Stojí za to vytvoriť rastliny čo najbližšie k ich prirodzenému prostrediu. Snežienky môžeme vysádzať pod vysokými stromami, ako sú napríklad duby, buk a hrab. Spoločnosť veľkých stromov má mnoho výhod - na začiatku jari majú rastliny prístup k veľkému množstvu svetla av lete veľa tieňa, rovnako ako rastliny chodia k odpočinku. Niekedy sú vidieť na vlhkej pôde v blízkosti potokov. Pôda pre tieto rastliny by mala byť bohatá na humus, úrodná, ale nie príliš ťažká, vlhká s neutrálnou až zásaditou reakciou. Pred výsadbou snežienok je vhodné obohatiť pôdu o prísadu vo forme kompostu.

A čo keby sme chceli mať viac na našej záhrade? Môžeme to znásobiť dvoma spôsobmi:


  • prasknutím náhodných žiaroviek - vegetatívnou metódou. Vykopávame a delíme už pestované chumáče snežienok. Robíme to po odkvitnutí, keď rastliny stále majú ochabnuté výhonky spolu s bollmi (od júna do septembra);


  • môžeme tiež konať generatívnou metódou - v júni, keď semená kapsúl získajú žlto-zelenú farbu a roztrhnú sa pozdĺž komôr, pričom sa uvoľní niekoľko až niekoľko semien. Kvetinové stonky a komory začínajú padať - to je ten správny čas, aby ste vykopali vrecúško semien do bacuľatej pôdy a zakryli ho malým množstvom pôdy, podstielky alebo kompostu.


Snežienky môžete pestovať v tieni kríkov alebo nižších stromov. Vyzerajú krásne pod vŕbami, napr. Manchúrska vŕba so skrútenými vetvičkami alebo pod striebristými kvetmi, napr. Snežienky môžu ozdobiť tieňové zľavy spolu s papradím a funkymi, ale tiež vyzerajú nádherne s ostatnými jarnými kvetmi - krokusy a ranče.

Fakt o zábave: Vo Veľkej Británii sa čaká na snežienky a má svoj osobitný čas. Hneď ako začnú kvitnúť, Briti masovo chodia na výlety a exkurzie, aby sledovali neobyčajné predstavenie celých traktov týchto kvitnúcich rastlín. Tentoraz nazývajú festival snežienok , t. J. sviatok kvetov snežienok .


Snežienky sú navyše symbolom nevinnosti a cnosti a ich pôvod je písaný v rôznych legendách. Napríklad podľa nemeckých prihlášok Boh stvoril svet, keď chcel, aby sneh prevzal bielu farbu kvetov, súhlasil iba s textom snežienka a ako poděkovanie mu sneh dovolil najskôr kvitnúť, pred všetkými ostatnými kvetmi. Podľa jednej z anglosaských legiend, keď Adam a Eva opustili Edena, zasa bola krajina pred rajom pokrytá snehom. Krajina bola neplodná, studená, z oblohy padala biela chumáč a počasie bičovalo telo ostrým vetrom. Eva plakala trpko, zúfalá so svojím zlozvykom a situáciou, v ktorej sa ocitli s Adamom. Chýbali im teplo, zeleň a vtáčie triky. Mysleli si, že už ich osud nič nezmení. Boh sa však zľutoval a poslal im strážneho anjela, ktorý začal potešiť svoje pokojné srdcia a povedal, že čoskoro bude v tejto pustatine jar. Na potvrdenie svojich slov jemne odfúkol na niekoľko snehových vločiek, ktoré sa po dotknutí sa zeme premenili na malé pôvabné kvety pripomínajúce slzy, ktoré prihodila Ewa. Anjel zmizol a na mieste, kde stál, boli zhluky rastúcich snežienok. Odvtedy sa kvety obyčajne objavujú v záverečných zime ako hlásateľ príchodu lepších časov.

Zhrnúťsnežienka je očarujúca a nenáročná rastlina, ktorá by mala nájsť roh v každej záhrade. Predstavte si, keď chodíme po týždňoch chladného, daždivého a nepriaznivého počasia cez našu záhradu a vidíme plachý, mliečno-biely kvetsi snežienky. A čo je naša prvá myšlienka? Máj jar, čoskoro.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi