Škodcovia škodcov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Škodcovia škodcov
07.09.2019

Škodcovia škodcovJablká a hrušky môžu byť napadnuté škodcami napriek náležitej starostlivosti. Primeranými opatreniami (vyvážené hnojenie, pravidelné kosenie a tvarovanie, starostlivosť o kvalitu pôdy) sa toto riziko samozrejme môže znížiť, nedá sa mu však úplne zabrániť. U oboch druhov sa často vyskytujú tie isté škodce. Ak stromy rastú v susedstve, môže rýchlo dôjsť k hromadnej gradácii. Čo najviac ohrozuje jablko a hrušku?

Škodcovia bežne sa vyskytujúci v záhrade a saduV sadoch je častým problémom, najmä počas sucha, Ortus. mág alebo roztoče pavúkov . Roztoče sa ľahko rozpoznávajú - majú formu tmavých škvŕn - "bodiek". Vyskytujú sa masívne, vytvárajú na listoch a výhonkoch jemné pavučiny. V dôsledku ich kŕmenia sa na hornej strane listových listov objavia malé škvrny, ktoré sa nakoniec zlúčia. Listy žltnú a spadnú. Proti škodcom sa dá bojovať pomocou prípravkov Apollo,

Ďalšou pretrvávajúcou skupinou škodcov sú vošky . Hmyz má malé podlhovasté telo (zvyčajne zelené, sivé alebo hnedé) a pomerne dlhé, tenké nohy. Živia sa rôznymi časťami rastliny (zvyčajne na listoch) a nasávajú šťavu. Postihnuté listy a výhonky sú zdeformované. Pri masívnej invázii je rast stromov potlačený. Okrem toho vošky vylučujú lepkavú medovicu, ktorá je častou príčinou plesňových a vírusových chorôb.

Podobné príznaky sú spôsobené bratrancom vošiek - Mospilan a Pirimor. V prvom prípade by sa mal postup vykonať po výskyte škodcov, v druhom - vo fáze praskania pukov alebo v počiatočnej fáze zeleného puku. Karate Zeon, Calypso, miodyka . Proti obom druhom sa bojuje pomocou prípravkov Decis,

Škodcovia so "špecifickými" potrebamiMedzi nebezpečné škodcov stromov plesní patria calypso a Wojownik. Spravidla je postrek nevyhnutný v rokoch zlého kvitnutia jabĺk a hrušiek. kvetinový jabloň a kvetinový hruškový strom . Larvy týchto chrobákov jedia vo vnútri pukov, čo spôsobuje ich vyschnutie. Na jar stekajú z pohryznutých pukov kvapky šťavy. Proti škodcom by sa malo bojovať tak v štádiu lariev, ako aj imagoch. Dospelí sú chytení na začiatku jarnej periódy (keď púčiky prasknú) a trasú sa nimi na plátne. Neskôr sa uskutoční chemické ošetrenie - medzi fázou rozpadu púčika a fázou zeleného púčika. Na kontrolu kvetinárstva sa okrem iného používajú prípravky stromčeky stromov a musia byť tiež chránené pred jablkovým ovocím a zvitkami . Húsenice ovocia sa živia na vnútornej strane plodu a listové zvitky. V prvom prípade je to poškodenie ovocia, v druhom prípade inhibícia rastu a niekedy omračovanie stromov. Na obmedzenie populácie dospelých hmyzu by sa feromónové pasce mali zavesiť v sadoch od mája do augusta (na kontrolu príchodov). Proti škodcom sa bojuje s Karate Zeon, Sherpa, Runner alebo Steward.

Ďalším nenásytným motýľom (loviacim v štádiu lariev) je jablkový stan . Ľahko sa rozozná, pretože húsenice obrátené k kŕmnej zóne sú obklopené charakteristickým krytom pokrývajúcim konce výhonkov a dokonca celé konáre. Hmyz zarámuje listy a jedí hornú stranu čepele listu (a drobky), pričom opúšťa dno. Postrek (Decis, Fastac) by sa mal uskutočňovať vo fáze ružovej púčiky.

Prevencia boja proti škodcomPome stromy - najmä na menšej ploche - stojí za to profylakticky chrániť pred škodcami pomocou ekologických prípravkov ( kúpené v obchodoch alebo doma). Obzvlášť účinné sú látky na báze parafínového oleja, sivého mydla a žihľavy.

Boj proti rôznym problémom jadrového dreva vrátane škodcov by sa mal vykonávať počas celého roka. Iba týmto spôsobom je možné očakávať vysoké a predovšetkým zdravé plodiny.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi