Šachovnica - nezvyčajné jarné rastliny
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Šachovnica - nezvyčajné jarné rastliny
07.09.2019

Šachovnica - nezvyčajné jarné rastlinyJej latinské meno fritillaria znamená kockový pohár, ktorý odráža tvar jej kvetín. Poľský názov sa týka jediného divo rastúceho druhu v našej krajine, ktorý je pod prísnou ochranou - Fritillaria meleagris , čo je kockovaný vzor. Ostatné boli dovezené z Ázie a Severnej Ameriky do Európy v 16. storočí v dvoch variantoch: cisárska a perzská šachovnica. Dnes niečo o Frittilaria .

Chessboard - čo uchváti?Toto sú nezvyčajné cibuľové trvalky s krásnymi zvonovitými kvetmi, ktoré sa nachádzajú vo veľkej palete. Môžu to byť nízke a veľmi pôsobivé odrody, ktoré budú krásne prezentované na exponovaných miestach ako jednotlivé rastliny alebo výbuch farieb v skupine.

Varianty šachovnícMedzi hlavné variácie patrí:
  • predtým spomenutá šachovnica kocky - odroda s kockovanou farbou, ktorá sa podobá šachovnici - odtiaľ poľský názov. Je to pomerne nízka rastlina, ktorá rastie na 20 - 30 cm na výšku. Jej zvonovité kvety sú ružovo-fialové, s jasne viditeľnou tmavofialovou kontrolou. Jediné odrody, ktoré nemajú mriežku, sú odrody Alba a Afrodita. Šachovnica kvitne od apríla do mája.


Keďže sa táto rastlina vyskytuje v našom prírodnom prostredí, na rozdiel od zvyšku svojich bratrancov preferuje najmä mokrade: húštiny, rašeliniská, močiare a mokré lúky. Stojí za to vysadiť ju na záhrade v blízkosti vodných dier alebo potokov.
  • Mikhailovsky šachovnica - táto odroda dorastajúca do výšky 20 cm pochádza zo severovýchodného Turecka. Charakteristickou črtou tejto odrody sú vínové a filetové zvonovité kvety so žltým okrajom, s nádhernou pižmovou vôňou. Kvitne od apríla do mája.
200


  • cisársky šachovník - známy tiež ako cisárska koruna , pochádza z hôr Iránu a Turecka. Výhonok rastie z veľkej cibule: hustá, mäsitá a tuhá, asi 100 cm vysoká. Podlhovasté listy tejto šachovnice sú usporiadané kruhovo až do stredu výhonku a hore tvoria oblak. Zospodu visí 6 až 8 alebo viac veľkých zvonovitých kvetov s priemerom až 6 cm. Sú k dispozícii v rôznych farbách: od oranžovej tehly po krásne žlté - túto rastlinu je možné vidieť z diaľky. Čo sa týka arómy, šachovnica bohužiaľ len vonia a jej cibuľa je jedovatá, ale vďaka tomu odstraňuje hlodavce - rovnako ako dekoratívny cesnak. Jeho krásne kvety môžeme obdivovať od apríla do mája. Medzi najobľúbenejšie odrody patria: žltá Lutea; Maxra Rubra červená; Aurora a oranžovo-hnedá oranžová brilantná.


  • ďalšou variáciou je perzská šachovnica - pochádza z Malej Ázie a Iránu a jej charakteristickou črtou sú listy špirálovito rozložené po výhonku. Rastlina rastie až do výšky 80 cm a na jednom výhonku kvetov môže byť od 10 do maličkých 50 kusov kvetov. Odroda je tiež jedinečná - tmavofialová so šedým leskom a stredne hnedá. Kvety môžeme obdivovať v máji. Osobitná pozornosť sa venuje zvončekom pre Albia a Slonovinu

Ako vyrábame šachovnicu?Okrem kockovej šachovnice , ktorá uprednostňuje vlhké polohy, zvyšné odrody uprednostňujú slnečné, priepustné a úrodné polohy. Pretože tieto rastliny sú vystavené hnilobe v dôsledku nahromadenej vody - v kompaktnej pôde, pred výsadbou nalejte drenážnu vrstvu jemného štrku alebo piesku na dno diery. Pred začiatkom zimy zakryte posteľnú bielizeň posteľnou látkou, napr. Listami a smrekovými konármi. Budeme chrániť žiarovky v prípade snehu bez snehu a studenej zimy.

Korunovaný doska by mal mať v každej záhrade čestné miesto. Vzhľadom na to, že je k dispozícii v odrodách s rôznou cieľovou výškou, môže byť vysadený a ako celoročné lôžko v zložení s inými rastlinami, ako aj ako jedna rastlina v poprednej polohe pre závisť návštevníkov. Hovoríme šach - áno.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi