X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Rastliny pre zelené a fytosanitárne hnojivá
07.09.2019

Rastliny pre zelené a fytosanitárne hnojiváMôže byť problém s únavou pôdy v domácej záhrade aj na pozemku. Toto je najčastejšie prípad monokultúry, dlhodobého pestovania rastlín patriacich do tej istej rodiny alebo produkujúcich podobný koreňový systém. Preto je potrebné plodiny plánovať rozumne. V zelinářstve to platí pre striedanie plodín a zodpovedajúce následky rastlín, v sadoch - dobré využitie medzi riadkami a vyvážené kŕmenie. Na tento účel sa oplatí používať zelené hnojivá a fytosanitárne rastliny . Prvá skupina obohatí pôdu hlavne dusíkom (rastliny často patria do rodiny fazule, viažu prvok zo vzduchu), druhá rieši problém burín a odpudzuje alebo eliminuje škodcov. Výber rastlín na trhu je veľký - môžu sa prispôsobiť druhu pôdy, povahe jednotlivých častí záhrady alebo pozemku, ako aj zdroju problému. Nasledujúce druhy by sa však mali považovať za doplnok organického hnojenia, a nie za hlavný spôsob pestovania pôdy.

Rastliny na okrasnú záhraduMnoho "prospešných" rastlín pre pôdu sa dá úspešne pestovať na lôžkach alebo v iných častiach záhrady. Vyznačujú sa vysokými dekoratívnymi vlastnosťami, vďaka ktorým navyše žltý vlčí bôb (Lupinus luteus) a modrý lupin (Lupinus angustifolius). Toto obohacuje zelený roh. V tomto prípade môžete počkať trochu kosenia. Patria sem rastliny patriace do skupiny vlčí bôb , ozdobné nielen z kvetov, ale aj z listov. Jedným z najobľúbenejších druhov sú jednoročné rastliny , ktoré sa po niekoľkých mesiacoch výsevu môžu vykopať a zmiešať s pôdou. Vytvárajú hlboký koreňový systém a sú vhodné na zlepšenie rôznych druhov pôdy.

vika (Vicia sativa) má tiež vynikajúce dekoratívne vlastnosti. Vysieva sa od konca jari do jesene. Jarné odrody sa kosia na jeseň av zime na jar. Vetch funguje dobre na piesočnatej pôde. Pôvodný vzhľad sa vyznačuje modrou facilou (Phacelia tanacetifolia). Rastlina vytvára zvonovité kvety s dlhými vyčnievajúcimi tyčinkami. Vysieva sa od polovice jari do polovice leta. S facilou by sa malo zaobchádzať nielen ako so zeleným hnojom, ale aj ako s "výhodou pre opeľovačov ". Z času na čas sa oplatí pestovať zelinára s nechtíka (tagetes). Korene tejto populárnej rastliny podstielky vylučujú látky, ktoré ničia patogénne nematódy pôdy.

Bohatý zdroj dusíka - fazuľa a nielenJedným z najobľúbenejších zelených hnojív, často považovaných za trávu, je serradella (Ornithopus). Vytvára silne vyvinutý koreňový systém, vďaka ktorému uvoľňuje pôdu a zlepšuje jej štruktúru. ďatelina (Trifolium). Jednotlivé druhy majú mierne odlišné "parametre", zvyčajne sú však vhodné pre rôzne pôdy a poskytujú veľké množstvo zelenej hmoty rýchlym tempom (2 - 4 mesiace). Na vlhkých pôdach sa oplatí pestovať fazuľové zrná (Vicia faba). Malo by byť zasiate začiatkom jari (pokiaľ možno do konca apríla). Dobrou forecrop, aj keď pre menej vlhké pôdy, je aj hrachový polia (Pisum sativum). Cenným druhom, ktorý sa vyznačuje dlhým vegetačným obdobím, je

Roztoky s prírodnými burinami a škodcamiMedzi najcennejšie fytosanitárne druhy patrí biela horčica (Sinapsis alba) , nozdry (Melilotus), repka olejná (Brassica napus var. napus), repka olejná (Raphanus sativus var. oleiferus) a pohánka (Fagopyrum esculentum). Horčica sa vyznačuje rýchlym nárastom zelenej hmoty. Z tohto dôvodu sa často používa ako úlovok. Inhibuje vývoj burín, ako aj niektoré plesňové choroby, napríklad patogény, ktoré spôsobujú hnilobu bielej cibule. sladký ďatelina je jedným z najúčinnejších ekologických spôsobov, ako sa zbaviť hlodavcov a plodín - myší a hrabošov. Repka ozimná je zase dobrý spôsob, ako vylúčiť burinu z plodín. Rastlina má však vysoké nároky na pôdu a odporúča sa vysiať v úrodnej pôde . Reďkovka je oveľa menej náročná. Raz za pár rokov sa oplatí výsadba pohánky (najmä na pozemkoch v blízkosti lesov). Okrem "štandardnej" operácie jej korene obmedzujú aj vývoj grubov.

Používanie fytosanitárnych rastlín a zeleného hnoja je jednou z najúčinnejších ekologických metód na zlepšenie kvality pôdy. Rastliny sú lacné - a preto ziskové - a ľahko pestovateľné. Vďaka nim môžete výrazne zvýšiť výnos jedlých druhov a vzhľad okrasných rastlín. Musia sa s nimi samozrejme zaobchádzať ako s akoukoľvek inou zeleňou a, ako je to v prípade, vykonávať starostlivosť (oplodnenie, zalievanie počas sucha atď.). Pestujú sa homogénne (iba jeden druh) alebo v zmesiach.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi