Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Rastliny na terase - ako ich chrániť pred mrazom
07.09.2019

Rastliny na terase - ako ich chrániť pred mrazomPre ľudí je najväčším zimným problémom zvyčajne mráz, ale dokážeme to vyriešiť. Je to otázka výberu teplej bundy, obuvi a iného príslušenstva, ako sú dobré rukavice. Rastlina je ovplyvnená viac negatívnymi faktormi ako iba teplotou. Sú tiež suchým vetrom a nedostatkom vody.

Rastliny zimujúce v zemi majú chránené koreňové hrudky. Dážď alebo topiaci sa sneh im tiež poskytujú vodu a teplé snehové periny chráni pred mrazom. Na terasách a balkónoch, najmä na zastrešených, musíme pomôcť našim rastlinám, aby nezomreli na smäd alebo podchladenie.

Ktoré rastliny môžu zimovať na terase?Určite sa nemusíme obávať jednoročných rastlín, t. j. rastlín, ktoré prežijú iba jednu vegetačnú sezónu. a zomrú za ním. Toto je väčšina rastlín, ktoré kupujeme pre balkónové krabice, napríklad surfiny, jednoročné begónie, lobelie alebo impatiens. Rastliny sa však na našich balkónoch a terasách stále viac objavujú a zostávajú s nami po celú zimu. To sú niektoré trvalky, cibuľové rastliny a ihličnaté a listnaté kríky, ako aj popínavé rastliny. Obzvlášť populárne sú vždyzelené listy (zimné listy, ktoré nestrácajú) a ihličnany. Na terasách nájdete samozrejme aj listnaté rastliny, ale nie všetky sú schopné prežiť zimu.

Preto pri zakladaní záhrady na terase alebo balkóne stojí za to kúpiť také druhy a odrody, ktoré sú odolné proti mrazu.

Určite to bude väčšina ihličnatých kríkov (okrem východných thuja a cyperských stromov), niektorých vždyzelených kríkov (bohatstvo eúonymus, niektoré koronovky), opadavých listnatých listov (čučoriedky, koronovky), vždyzelené trvalky (poľnice) popínavé rastliny, redgrass, odevy, bergénia, houseleek a rozchodníky) a popínavé rastliny (brečtan, plamienok, vinič). Záleží na vás, čo si vyberiete a či ich môžete chrániť pred nepriaznivými podmienkami. Ak neviete, čo si vybrať, obráťte sa na odborníka alebo si kúpte relevantnú literatúru.

Metódy na chladenie kvetináčov na ochladenie chladuAby sme rastliny dostali zimu, musíme sa nielen starať o výber správnych druhov, ale tiež ich dobre chrániť. celú vegetačnú sezónu a neskôr. To znamená pracovať už vo fáze vytvárania záhrady na terase alebo balkóne. mrazuvzdorné hrnce. Hrnce z rôznych materiálov sú dostupné na trhu. Či už to budú keramické kvetináče, drevené debny alebo moderné plastové alebo kompozitné, najlepšie je, že sú silné, masívne a väčšie ako rastliny, ktoré do nich chceme zasadiť. Vďaka silnejším stenám sa korene ľahšie udržia v správnych podmienkach. Mnoho spoločností ponúka aj súpravy: kvetináče v kvetináčoch, t. Tento priestor sa dá využiť na izoláciu. Ak máte bežné plastové kvetináče, môžete ich dodatočne izolovať zvnútra tenkou vrstvou polystyrénu alebo vlnitej lepenky. Niektoré druhy ochrany je možné implementovať pred výsadbou. Musíte vedieť, že polovica úspechu správne zimovanie rastlín na terase a balkóne je správne zabezpečenie podzemnej časti, t. j. koreňov. V prvom rade stojí za to sa sem dostať

img 20170926 085903

Pravidlom je vymedziť koreňovú guľu z črepníka, ktorý v zime prijíma okolitú teplotu. Ak takúto bariéru nevytvoríme, môže to viesť k zamrznutiu koreňov vlasov zodpovedných za príjem vody, pretože budú v priamom kontakte s kvetináčom. Ak by sme sa o to pred výsadbou rastlín nestarali, môžeme to opraviť izoláciou nádoby zvonku.

img 20170926 090220

V tomto prípade bude fungovať aj polystyrén a je vhodné dať naň sieť alebo netkané textílie. Môžete tiež jednoducho kúpiť väčšiu krabicu alebo kvetináč a umiestniť do nich už vysadené rastliny.

Dobrým spôsobom je tiež chrániť rastliny v kvetináčoch tak, že sa zoskupia alebo umiestnia do veľkej drevenej debny, ktorú je možné z vnútornej strany izolovať polystyrénom, slamou, suchými listami alebo vlnitou lepenkou.

Nezabudnite, že kvetináč by mal byť izolovaný aj zdola. Pod ňu môžete vložiť kúsok peny alebo dreva.

img 20170926 095238

MulčovanieĎalším spôsobom, ako chrániť svoju rastlinu pred zimou, je jej zakrytierezanie koreňovej gule pred sušením. Môžeme mu pomôcť mulčovaním rastlín pomocou kôry, machu, listov alebo malých vetiev. Týmto spôsobom zabránime nadmernej strate vlhkosti. Uistime sa, že je kôra správne vybratý pre rastliny, pod ktoré ho vylejeme. Rastliny, ktoré nemajú radi kyslé pôdy, by nemali byť zviazané ihličnatou kôrou.

Ochrana nadzemnej častiMimoriadne dôležitou záležitosťou - okrem správneho zabezpečenia podzemnej časti - je zakrytie zelenej časti. Niektoré výhonky kvôli silným mrazom môže zamrznúť a zomrieť. Predstavte si horolezca bez rukavíc! Ako sa však ukázalo, nepriateľom rastlín nie je iba mráz. Intenzívne zimné slnko môže mať tiež negatívny vplyv, pretože spôsobuje výraznú stratu vlhkosti. Toto je najnebezpečnejšie v prípade stálezelených rastlín, ktoré strácajú vlhkosť v dôsledku transpirácie (odparovanie vody listami). V lete je transpirácia vyrovnávaná vychytávaním vody z pôdy. V zime môže nedostatok vody spôsobený silnými mrazmi viesť k významnému vyschnutiu rastliny a jej smrti.

img 20170926 090144

Tienenie a ochrana proti vetromExistuje niekoľko rôznych spôsobov, ako chrániť rastlinu pred sušením a mrazom. Najobľúbenejšie z nich je zakrytie rastliny bielym Agrowłóknina, ktorý chráni rastlinu pred nadmerným slnečným žiarením (biela odráža slnečné lúče), chráni pred chladom a chráni pred stratou vlhkosti, zatiaľ čo vďaka jemnej perforácii rastliny má letecký prístup.

img 20170926 090335

Takúto netkanú textíliu je možné kúpiť vo forme zvitkov, listov poskladaných do balíkov, hotových kapucní so zipsom alebo rukávmi. Na trhu sú tiež ozdobné kryty. Ak nemáte bielu agrotextiliu, môže byť tiež hnedá alebo čierna, ale potom nebude vykonávať funkciu odrážajúceho slnečné svetlo. Potom sa oplatí ponechať viac priestoru vnútri nášho "kokona", aby sa zaistili dobré podmienky na cirkuláciu vzduchu vo vnútri.

img 20170926 102708 "img 20170926 102708" />


Ďalším spôsobom, ako pokryť výhonky, je klasický mulč (šaty) vyrobený zo slamy alebo ihličnatých konárov.

Ochrana rastlín mimo terasyĎalším spôsobom, ako chrániť rastliny terasy, je "vykopať" rastliny na zimu. Ale na to potrebujete vlastnú záhradu alebo pozemok. Nepotrebujeme odstraňovať rastliny z kvetináčov. Jednoducho si môžete vykopať jamu na tichom a tienistom mieste a zahrabať hrnce do zeme. Môžete použiť hromadu kompostu. V každom prípade zabezpečte nadzemnú časť tak, že ju zakryjete agrofibrom alebo slamou. Hrniec môžete umiestniť aj pod uhlom, aby bola rastlina ohnutá k zemi a zhora pokrytá vetvičkami, slamou alebo netkanou textíliou.

Niektoré rastliny, ako napríklad muškáty, môžu zimovať doma a umiestňovať ich podľa možnosti do chladnej garáže, verandy alebo lodžie. Je dôležité, aby teplota nebola príliš vysoká, ale aby neklesla pod 10 ° C.

Kedy začneme?Nie je dôvod zakrývať naše rastliny príliš skoro, pretože to môže spôsobiť varenie pod krytom. Mali by ste postupovať podľa jesenných predpovedí a keď teplota začne klesať pod 0 ° C a bude pretrvávať niekoľko dní, môžete začať s prípravou rastlín na zimu. Nezabudnite ich pred mrazom dobre zalievať.

zalievanieZavlažovanie pôdy v zime je veľmi dôležité. Musíme zabezpečiť, aby koreňová guľa nevyschla. Samozrejme, počas prevládajúcich mrazov je to ťažké, pretože voda zamrzne. Tento jav nazývame fyziologickým suchom. Fyziologické sucho je obdobím, v ktorom rastlina napriek prítomnosti vody v životnom prostredí nie je schopná ju zachytiť. Stále zelené rastliny sú obzvlášť citlivé na nedostatok vody, pretože sa voda odparuje po celom povrchu listov. Potom problémom už nie je mráz, ale nedostatok vody. Preto je také dôležité, aby sa rastlinám poskytovala vždy, keď je to možné, pôdnu vodu. Pred vznikom mrazov pripravte rastlinu na zimovanie a zalejte ju tvrdšie, aby bola schopná ukladať vodu do svojich buniek. Je tiež dobré zalievať rastliny počas dlhšej doby topenia, keď nie je mráz. Nie je pripojenýRastliny ewamy pri teplotách pod bodom mrazu!

img 20170926 094957

Kedy odstraňujeme prikrývky?Zima sľubuje tento rok dlhá, takže by ste mali rozmýšľať dvakrát skôr, ako odstránite prikrývky z rastlín na terase. Všetko záleží samozrejme na počasí. Teoreticky môžete odstrániť pokrývky koncom marca, je však najbezpečnejšie počkať, kým sa námrazy nezastavia navždy. Ak sa po nejakom čase vrátia jarné mrazy, zakryte naše rastliny znova, aby sme nestratili zimnú prácu a ochranu. , Pripravte sa teda na dlhú a tvrdú zimu, aby ste si mohli na jar alebo na terase alebo balkóne vychutnať nádhernú zeleň.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi