X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Rastliny ideálne pre záhradu v skle
07.09.2019

Rastliny ideálne pre záhradu v skleZáhrady v skle boli obľúbené v 70. rokoch minulého storočia. Postupom času sa začali vysídľovať plastickým zalievaním. V súčasnosti sa pestovanie izbových rastlín v sklenených nádobách so zvyšujúcim sa ekologickým uvedomením a zdravým životným štýlom stretáva s renesanciou. Zatiaľ čo v minulosti boli populárne terária, v ktorých sa pestovali veľké rastliny a tvorili súkromné džungle, teraz je to iba náhradka v miniatúrnom meradle. Prítomnosť rastlín doma sa počíta a ich pôvodné zobrazenie je v súlade s najnovšími trendmi interiérového dizajnu.

Druhy sklenených záhradSklenená záhrada nie je iba priehľadná, elegantná, moderná kvetináčka, je to tiež nádoba, ktorá umožňuje rastline samy o sebe regulovať vlhkosť. Tieto sú uzavreté terária, v ktorých voda stekajúca z rastliny a vyparujúca sa zo zeme kondenzuje na stenách nádoby, čím ju znovu zalievali. Vďaka tomu je strata vlhkosti minimálna a rastlina ju reguluje sama. Podľa tejto definície sa záhrady v skle môžu rozlišovať na otvorené a uzavreté. V obchodoch sú väčšinou jedlá s otvormi alebo poháre alebo sklenené gule, vázy, ktoré sú určené iba na dekoratívne účely.

Tieto sklenené kompozície možno nájsť vo forme, ktorá sa dá položiť na stôl alebo zavesiť.

eszewria

Závesné displeje vyzerajú obzvlášť zaujímavo. Jedlá sú k dispozícii v rôznych tvaroch zo skla s otvormi na hornej alebo bočnej strane alebo spájajúcich niekoľko materiálov: sklo, drevo, kov, prírodné šnúry.

rastliny 3

Každý nájde niečo vhodné. V takomto jedle sú rastliny chránené pred možným prievanom, ale voda sa vyparuje takmer rovnako ako z hrnca, takže si musíte pamätať, že ju doplníte. Tento typ sklenenej nádoby funguje najlepšie pre sukulenty a kaktusy, ktoré môžu vydržať dlho bez zalievania.

vase

V uzavretých nádobách, t. j. v teráriách, je pracovné zaťaženie oveľa menšie, pretože sú sebestačné. Majú rôzne formy, od mini fliaš po fľaše a poháre. Niektoré z nich majú veľmi úzky krk, takže výsadba sa vykonáva pomocou špeciálnych miniatúrnych nástrojov s dlhými držadlami, ktoré sa často pridávajú do súpravy. Tieto kontajnery pripomínajú fľaše, v ktorých sú postavené miniatúrne lode. Niekedy sú uzavreté kontajnery jednoducho sklenené odtiene, ktoré pokrývajú rastliny v kvetináčoch. Tento typ sklenenej záhrady sa používa napríklad pri pestovaní bonsai na zabezpečenie optimálnych podmienok pre citlivú rastlinu.

rastliny 5


Prostredie uzavreté v skle je miniatúrnou replikou prírodných podmienok. Týmto spôsobom môžete pestovať všetky druhy rastlín bez ohľadu na klimatické pásmo.

Pri vytváraní vlastnej záhrady v skle platí aj výber rastlín. Na jednej strane tie, ktoré majú podobné biotopy, na druhej strane sa budú vo svojej spoločnosti cítiť dobre. Kvôli životnému prostrediu sa rastliny delia na tie, ktoré potrebujú veľa slnečného svetla a tie, ktoré rastú lepšie v tieni a tolerantné, čo je ľahostajné. Týmto spôsobom vyberieme rastliny na miesto, kde chceme misku umiestniť. Ak máme radi rastliny v tieni a máme iba slnečný parapet, môžeme uvažovať o vyfarbení stien misky pomocou špeciálnych farieb na sklo, aby sme znížili slnečné žiarenie rastlín. Vytvorí sa tak vitrážová záhrada. Podľa typu závodu sa rozpisuje podľa:
  • sukulenty, kaktusy, t. j. rastliny pre extrémne suché biotopy, ktoré ukladajú vodu v nadzemných častiach,
  • paprade, t.j. rastliny milujúce vlhkosť, ktoré si vyžadujú častejšie zavlažovanie alebo uzavreté terárium,
  • epifyty - rastliny, ktoré v zásade nepotrebujú pôdu ako takú a môžu sa pestovať v kameňoch, kôre alebo na špeciálnom substráte na hydroponické pestovanie,
  • popínavé rastliny - rastliny, ktorých výhonky budú visieť alebo stúpať nahor,
  • bonsai - miniatúrne stromy vytvárajúce krajiny uzavreté v skle,
  • kvitnúce rastliny.


Tu je niekoľko príkladov rastlín, ktoré budú fungovať vo skleníku.

Na slnkoRastliny na slnečnej polohe budú väčšinou potrebovať dobrú drenáž. Mnohé z nich skladujú vodu, takže môžete zalievaťnie na minimum.

Medzi sukulenty a kaktusy môžeme rozlišovať rastliny ako: Echinopsis, mammilaria, palczak (opuncie), štepené kaktusy ako Haworthia (Crassula (živé kamene (aloe, Echeveria ( Echeveria sp. ), stapelia, Lithops sp. ), Crassula sp. ) , Haworthia sp. ), starec ( Senecio sp. ), Cereus ).

sukulenty

Medzi epifytmi, ktorí majú radi slnko, patrí napríklad Tillandsia ( Tillandsia ).

Iní si však budú vyžadovať častejšie zavlažovanie kvôli väčšiemu slnečnému žiareniu. Bude to víla okrúhlych listov (sedum burrito. Golden Epipremnum ( Pellaea rotundifolia ) z paprade, Epipremnum aureum ),

sedum

Na druhej strane rastliny s dekoratívnymi listami vhodnými pre záhradu v skle zahŕňajú Africká fialová (lemované dracaena ( Dracena marginata ) a Andresina Herbstová ( Iresine herbstii ) , fytonia ( Fittonia sp. ), požiarna ( Hypoestes phyllostachya ), bromeliad ( Cryptanthus bromelioides ), lesklý pilea ( Pilea) involucrata ), prekvitajúci - Saintpaulia ionantha ), kalanchoe.

kalanchoe

Mierne slnečné svetloRastliny, ktoré majú radi svetlo, ale netolerujú priame slnečné svetlo, je možné umiestniť do pohára mierne vzdialeného od okna alebo zavesiť pod strop. Sú to často rastliny s pekne zafarbenými listami, ktoré na slnku nadobúdajú krajšiu farbu, aj keď tiež tolerujú tieň. Horolezecká ceropegia (Syngonium (Tradescantia pruhovaná, previsnutá ( Ceropegia Woodii ) a Tradescantia zebrina ), papradie - hviezdicovité ( Asplenium nidus ), instilácia ( Adiantum tenerum ) a rozšírený ( Selaginella ), koberec distribuované solárium ( Soleirolia soleirolii ), závesné Syngonium podophyllum ) a veľkonohý kvet ( Pilea macrophylla ) alebo begónia ( Begonia rex-cultori ).

triple

Do tieňaAk máme v byte málo svetla, je lepšie si dať na rastliny milujúce tieň. Môžete tiež myslieť na osvetlenie sklenených záhrad. Hoci nenahradí denné svetlo, nahradí životne dôležitú zložku. Tieto rastliny budú tiež potrebovať viac vlhkosti. Pamätajte však, že v sklenených nádobách zvyčajne nie je žiadny odtok, takže sa snažte zariadenie neprepúšťať. Medzi rastliny, ktoré dobre tolerujú tieň, ktoré sa tiež budú dobre cítiť v sklenených teráriách alebo otvorených nádobách, môžeme rozlíšiť: vidličku na kvetiny (plazivý filodendron ( Lycopodium clavatum ), < em> Philodendron scandens ), šípka veľká ( Marantha leucoreura ), oranžová ginura ( Gynura aurantiaca ),

gynura

spider rastlina ( Chlorophytum comosum ), plazivý saxifrage ( Saxifraga stolonifera ), plectranus ( Plectranthus australis ) alebo korenie ( Peperomia sp. ). Najmä posledná uvedená je veľmi citlivá na nadmerné množstvo vody v zemi a jej korene sa ľahko hnijú.

peperomia

Lesné kompozícieV sklenených nádobách môžete nielen pestovať rastliny, ale aj vytvárať miniatúru lesa. Rozložte pôdu čerstvým machom, pridajte kužele alebo kamene. V takýchto zloženiach vyzerajú najlepšie rôzne odrody hrnca brusnice alebo čučoriedka. brečtan alebo papradie. Môžete tiež zasadiť čučoriedku,

lesné kompozície

Jednoducho ozdobte miniparbu machom a šiškami alebo hubami zozbieranými v lese.

moss

Nezabudnite, že v prípade rastlín na sklenené nádoby musíme tiež prispôsobiť veľkosť rastliny miske. Preto sú dracaena, aloes, kalanchoe, pichľavá hruška, paprade lepšie zasadené do vysokých nádob. Na druhej strane, pre malé sklenené nádoby, eszewerie, kaktusy, sedum burrito alebo živé kamene, ktoré rastú pomerne pomaly a budú najlepšienebudú vyrastať príliš rýchlo. Aby sa predišlo riziku neočakávaných chorôb alebo škodcov, je vždy dobré kúpiť rastliny a pôdu z dôveryhodného zdroja obchodu alebo online.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi