Prírodné hnojivá - žijú v harmónii s prírodou
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Prírodné hnojivá - žijú v harmónii s prírodou
05.09.2019

Prírodné hnojivá - žijú v harmónii s prírodouTakmer v každej záhrade pri dome býval bývalý kompostér. V súčasnosti možno v obchode kúpiť veľa hnojív, preto sa väčšina amatérskych záhradkárov vzdala vlastných kompostérov. Oddelenie hnojív je také veľké, že nie vždy vieme, čo si vybrať. Nie vždy čítame zloženie na obale, pretože cena alebo univerzálnosť je dôležitejšia. A to je prvá chyba. Pretože či sa rozhodneme používať prírodné alebo umelé hnojivá, ovplyvňuje prírodné prostredie . Na rozdiel od umelých hnojív korene rýchlo rozpustia soli rozpustené vo vode. Organické hnojivá poskytujú rastlinám nielen potrebné prísady, ale tiež výrazne zlepšujú štruktúru pôdy. Sú tiež priateľskí k pôdnym mikroorganizmom a dážďovkám, ktoré sú užitočné, pretože zlepšujú tzv špina pôdy, prevzdušnená a vypustená prebytočná voda. Okrem toho urýchľujú rozklad organického materiálu nachádzajúceho sa v zemi, čím sa rastlinám ľahšie vstrebávajú.

Časté používanie chemických hnojív však okysľuje pôdu a odpudzuje alebo zabíja našich spojencov. V dôsledku toho je krajina neplodná. Suché umelé hnojivá sú tiež omnoho silnejšie ako prírodné hnojivá a nesprávne použité často spôsobujú poškodenie jemných sadeníc . So suchým hnojom sa nič podobné nedeje.

rastlinné hnojivá

kompostMnohé "záhradkári zlata", ktorých nazýva mnoho, je vynikajúcim organickým hnojivom, hoci sa výrazne líši od ostatných, pretože podľa všeobecne akceptovanej definície hnojiva to tak nie je. Kompost sa vyrába s prevahou rastlinného materiálu (listy, tráva, malé vetvy) s prímesou pôdy, množstvo a kvalita ostatných organických prvkov (organické zvyšky z domácnosti) však robia z každého kompostu jedinečný. Po tzv kompostovaním a preosievaním nie je kompost ničím iným ako hotovým substrátom, t. j. kompostovou zeminou.

Niekedy kompost potrebuje pomoc, pretože proces rozkladu je príliš pomalý. Kompostéry sú dostupné na trhu - špeciálne aktivátory rozkladu, ktoré sa pridávajú do kompostu . Sú to prípravky obsahujúce špecifické kmene baktérií, ktoré urýchľujú rozklad organických látok. Kompostovaná pôda sa môže použiť priamo pod vysadenými rastlinami alebo rozhadzovať už rastúce rastliny. Ak nemáte pozemok alebo záhradu, nebudete mať svoj vlastný kompost. Môže si ho však kúpiť v obchode. Pripravený kompost dostupný vo vreckách sa líši od toho, ktorý vyrábame. Často je to jednoducho kompostovaná pôda po pestovaní húb alebo tráva, listy a konáre kompostované vo výrobnom procese. Jeho účinnosť je však taká vysoká ako účinnosť pripravená samostatne.

High rašelinaZískava sa z mokradí, kde je po dlhú dobu ovplyvnená vodou, čo spôsobuje okyslenie. Preto je toto hnojivo kyslé (pH 3-4). Na predaj si ju môžete kúpiť vo forme kyslej alebo odkyslenej rašeliny . Pri nákupe je veľmi dôležité skontrolovať, pretože rastliny v záhrade majú osobitné preferencie, pokiaľ ide o kyslosť substrátu a niekedy nesprávny výber hnojiva ich môže poškodiť ako pomôcť. Samotné hnojivo je veľmi bohaté na organické zložky, ale nie je vhodné pre pestovanie rastlín, ale je to skvelý doplnok do pôdy. Zlepšuje svoju štruktúru, vďaka čomu sa ílová pôda stáva ľahšou a priepustnejšou. Z vysokej rašeliny, tzv záhradná rašelina, ktorá môže okysľovať pôdu. Je to tiež hodnotná pôdna zložka pre acidofilné rastliny.

zelené hnojivoToto nie je nič iné ako bylinné rastliny zasiate často ako predzáver alebo úlovok, aby obohatili pôdu o živiny. Spravidla sa na to používajú papilionové rastliny, pretože rýchlo rastú, vytvárajú zelenú hmotu a majú v bunkách osobitné schopnosti viazať dusík. Kosené a vykopané s pôdou ju hnojia a zlepšujú jej štruktúru. Najobľúbenejšími rastlinami zeleného hnoja sú vlčí bôb, vika obyčajná, ďatelina, ďatelina, facélia alebo horčica .

Vetch green hnoja
 • Kôra - sama o sebe nemá veľa živín, ale je bohatá na humus. Kompostovaná kôra je obzvlášť dobrá. Nezabúdajme však na to, že kôra ihličnanov bude kyslá, takže bude vhodná len pre acidofilné rastliny. Kôra je tiež skvelá ako kompost proti burinám.


bark


 • piliny - dnespodobne ako kôra, obohacuje pôdu hodnotným humusom. Aj tí najlepší sú kompostovaní. Listnaté piliny by sa mali kompostovať viac ako rok, ihličnany do polovice času. Ihličnaté piliny sa môžu používať čerstvé ako stelivo, ale najlepšie je pravidelne ich navlhčiť, aby sa začalo rýchlejšie rozkladať. Pamätajte, že piliny, podobne ako kôra, okysľujú pôdu.


 • Morské riasy - je to silný biostimulátor. Nie je to de facto hnojivo, aj keď to funguje veľmi rýchlo, zlepšuje stav rastlín. Je to kvôli vysokému obsahu aminokyselín, ktoré urýchľujú príjem živín z pôdy (vápnik, horčík, draslík). Používajú sa spolu s hnojivami, pretože významne zvyšujú ich účinnosť.

Hnojivá živočíšneho pôvodu • Vermicompost - Môžete si ju kúpiť v voľnej alebo tekutej forme. A to nie je nič iné ako organická látka strávená dážďovkami. Biohumus sa ľahko vstrebáva rastlinami, čím sa výrazne zvyšuje kvalita plodín. Je nemožné to vyjadriť!


 • Hnojivo - toto hnojivo sa vytvára zmiešaním živočíšneho hnoja s podstielkou.


Rozlišujeme 4 druhy hnoja vzhľadom na zvieratá, z ktorých bol získaný:
 • maštaľný hnoj,
 • kuracieho hnoja,
 • hnoj z koní,
 • maštaľný hnoj.


Vyskytuje sa tiež v mnohých formách: granule, sušené, kompostované, čerstvé. V závislosti od formy sa používa odlišne. Granulovaný alebo suchý hnoj určite nemá taký intenzívny zápach ako čerstvý alebo kompostovaný a najčastejšie sa používa v záhradách.

granulovaný hnoj


 • Tekutý hnoj - fermentovaný moč zvierat. Je to hnojivo dusík-draslík v tekutej forme. Podobne ako v prípade hnoja to môže byť aj ošípané alebo hovädzí hnoj v závislosti od chovaného zvieraťa.


 • Kaša - znie to podobne ako kaša, ale výrazne sa od nej líši tým, že ide o fermentovaný moč a zvierací trus. Okrem toho je oveľa bohatšia na živiny, najmä dusík. Nezabudnite však, že tieto hnojivá sa nepoužívajú pre rastliny na priamu konzumáciu, ako sú šalát, pažítka a paradajky.


 • guáno - je to hnojivo získané z výkalov morských vtákov. Je bohatý na dusík, ale aj fosfor (fosforečnan vápenatý) a horčík. Pri použití dávajte pozor na dávkovanie, pretože to môže byť škodlivé pre rastliny, ktoré ich prevyšujú

Minerálne hnojivá • Jemné uhlie - jemné uhlie vo forme jemného uhlia má pozitívny vplyv na rast, vzhľad a pestovanie rastlín. Do značnej miery je to dôsledkom skutočnosti, že zlepšuje a stabilizuje reakciu v pôde a je tiež zdrojom mnohých stopových prvkov. Odporúča sa pre pôdu s nízkym obsahom humusu.


 • Čedičová múka - je hnojivo používané ako doplnok k iným prírodným hnojivám. Toto hnojivo sa vyrába mletím čadičovej horniny. Vhodné aj na ničenie niektorých škodcov.


 • Sopečná láva - zmes drvenej sopečnej lávy s prídavkom sedimentárnych hornín. Vďaka ich vysokým kapilárnym vlastnostiam sú vynikajúcim hnojivom, keď chceme udržať pôdnu vlhkosť dlhšie. Láva obohacuje pôdu o makro a mikroelementy a má tiež insekticídny a fungicídny účinok, a preto sa dobrovoľne používa na pestovanie ruží.


sopečná láva

Bez ohľadu na to, ako ochotne dávate hnojivo pod rastliny a spoliehate sa na ich energický rast a vynikajúce plodiny, nezabudnite, že niektoré z nich, dokonca aj organické, ich môžu prevyšovať. Preto je najlepšie riadiť sa heslom "čím menej, tým lepšie".
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi