X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Právne následky výsadby veľkých stromov na vašom vlastnom majetku
06.09.2019

Právne následky výsadby veľkých stromov na vašom vlastnom majetkuNapriek mnohým zmenám sa účet stále javí ako "netesný". Až doteraz mnohí nečestní vývojári využívali medzeru na opätovnú výsadbu na obchádzanie nariadení. Zákon ( Ú. V. EÚ 2018.0.142, t. J. - zákon zo 16. apríla 2004 o ochrane prírody ) jasne nedefinuje, čo to znamená odstrániť strom. (nad rámec definície poškodenia a zničenia). Mnoho ľudí predpokladá, že odstránenie znamená zmiznutie stromu alebo kríka z nehnuteľnosti. A ak strom zmizne z jedného miesta nášho majetku, objaví sa na inom mieste?

Samozrejme, boli tam tí, ktorí vysadili strom bez dovolenia, ale ak horlivý sused poslal výpoveď do kancelárie, mohlo by to skončiť trestom. Samozrejme, vždy môžete hovoriť o tlmočení jazyka, pretože ide o odstránenie, nie preháňanie. Zákon však jasne uvádza, že povolenie špecifikuje poplatok za odstránenie stromov alebo dátum a miesto výsadby stromu . Preto je zrejmé, že to platí aj v akte ( článok 83d ods. 3 ).

Presadzovanie stromov podľa zákonaPredpokladajme, že chceme strom vysadiť zákonným spôsobom bez toho, aby sme na súde odhalili preklad jazykových nuancií. Vieme, že na odstránenie stromu alebo kríka je potrebný súhlas príslušného orgánu . Ak existuje vôľa vysadiť strom, úrad musí vykonať dôkladné preskúmanie s meraniami a rozhodnúť o jeho osude. V článku je uvedených niekoľko možností. 83c.

Povolenie na odstránenie stromu alebo kríka môže závisieť od výsadby alebo opätovného výsadby stromu alebo kríka, ktoré určil úrad . Ak chceme strom transplantovať, a nie ho odstrániť, v oznámení by sa mal zobraziť návrh nového umiestnenia stromu. Podľa zákona táto povinnosť spočíva na úradníkoch, ale v skutočnosti doplnením žiadosti týmito údajmi na jednej strane uľahčujeme prácu úradu a po druhé dúfame, že sa s naším prípadom bude zaobchádzať zľahka. stromové meranie

Podľa čl. 83 c. 5Úrad pri povoľovaní odstraňovania stromu alebo kríkov v závislosti od opätovnej výsadby tohto stromu alebo kríkov berie do úvahy najmä dostupnosť miest na opätovnú výsadbu a tieto vlastnosti opätovne vysadených stromov alebo kríkov: 1) veľkosť vrátane objemu a výšky koreňovej gule; 2) tvar koreňového systému; 3) fitnes; 4) dĺžka obdobia prípravy na opätovnú výsadbu.

Úrad okrem miesta stanovuje aj dátum na opätovnú výsadbu stromu a lehotu na poskytnutie spätnej väzby o vykonávaní akcie. Môže sa tiež stať, že úradník neurčí miesto alebo spôsob opätovnej výsadby podľa vlastného želania. Preto stojí za to prehodnotiť všetko skôr a vrátane úplnej technickej dokumentácie spolu s návrhom plánu opätovnej výsadby stromov vo forme výkresu, mapy, projektu vývoja pozemku a plánovaného dátumu dokončenia v žiadosti , ktoré by podľa zákona mali obsahovať tieto údaje ( Článok 83b ods. 1 bod 9 ). Najlepšie je konzultovať v tomto ohľade odborníka - záhradného architekta alebo dendológa, aby sa ubezpečil, že strom má šancu prevziať na danom mieste.

Zo zákona (článok 87a ods. 1) vieme:Zemné práce a iné práce vykonávané manuálne, s použitím zariadení mechanické alebo technické vybavenie vykonávané v koreňoch, kmeňoch alebo korunách stromu alebo v koreňoch alebo výhonkoch kríkov sa vykonáva spôsobom, ktorý je najmenej škodlivý pre stromy alebo kríky.

pásová píla. ostré záhradnícke nožnice alebo presádzač stromov), ak ich môžeme použiť. Ak strom nie je veľký, môžeme sa o to pokúsiť sami, ale ak sme laickí ľudia, je ľahké urobiť chybu, ktorá môže byť nákladná. Je známe, že veľký strom sa nedokáže presadiť sám, nie poškodiť ho. Aby sme to dosiahli, musíme si prenajať spoločnosť, ktorá poskytuje takéto služby alebo prenajímať vybavenie ( Okrem správneho vysadenia stromu špecialisti pridávajú aj mykorhizné hnojivo, čo stromu pomôže zaujať nové miesto ). Trochu prerezávajú výhonky, aby vyvážili pomer koruny ku koreňom. Najlepšie je urobiť to

Poplatky za odstránenie a cena za opätovnú výsadbuMnoho ľudí sa rozhodlo strom opätovne vysadiť, ale neodstránilo ho z dôvodu vysokých poplatkov. Teraz si to určujú obce. Mnoho kancelárií nemá pevné sadzby. Potom (v súlade so zákonom) sa nastaví maximálna rýchlosť, t. J. za odstránenie stromu za 1 cm obvodu meraného vo výške 130 cm môžeme zaplatiť maximálne 500 PLN . Podľa týchto mier na obvod stromu 100 cm môžeme zaplatiť až 50 000 PLN. Preto sa zdá, že opätovná výsadba stromov, najmä tých veľkých, je výnosnejšia . Za takýto postup budeme musieť zaplatiť od 1 000 do 5 000 PLN v závislosti od hmotnosti koreňovej gule (od 200 kg do 1 000 kg). Pred rozhodnutím sa oplatí vedieť, aké sú sadzby za odstránenie stromu v našej obci.

Ďalšie dôsledky a pokutyPredpokladajme, že strom bol transplantovaný v súlade so zákonom a so súhlasom úradu. Môžeme sa teraz cítiť bezpečne? Nič nemôže byť viac zlé. Podľa posledného zákona o ochrane prírody ( článok 84 ods. 3 a 4 ), ak transplantovaný strom nezostane životaschopný do 3 rokov od dátumu transplantácie uvedeného v povolení, budeme musieť zaplatiť poplatok stanovený úradom za odstránenie stromu v súlade s platnými sadzbami . Čo znamená zákon "životaschopný"? Toto nie je jasne vysvetlené. Vieme iba to, že o tom rozhoduje kancelária a v skutočnosti je menovaná odbornou kanceláriou.

štúdia životaschopnosti stromu v koreňovej zóne

Ak neprežila iba časť stromu (napr. časť koruny), bude poplatok úmerne znížený. Odborník potom skúma stav výhonkov a hodnotí tento stupeň.

shoot shoot

Výnimkou je, ak strom neprežil z dôvodov, ktoré sú mimo našu kontrolu . Napríklad, ak bol strom vysadený vedľa mestskej cesty (v našom vlastníctve), môže sa ukázať, že vysoká slanosť pôdy spôsobená snehom a ľadom bojujúcim z ulíc využívajúcich cestnú soľ bola príčinou smrti. Ak to chcete urobiť, budete musieť otestovať vzorku pôdy na neďalekej okresnej chemickej a poľnohospodárskej stanici . Ďalším dôvodom môže byť zníženie hladiny podzemnej vody spojené s neďalekou stavbou. Dôvodov môže byť veľa.

test na pôde

Najlepšie je ísť priamo k odborníkovi, ktorý posúdi zdravotný stav stromu a možnú príčinu nedostatočnej životaschopnosti. Avšak stojí za to sa vopred poradiť s odborníkom, pretože možná náležitá starostlivosť nás ochráni pred trestom.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi