X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Plíživý borievky - najobľúbenejšie odrody
05.09.2019

Plíživý borievky - najobľúbenejšie odrodyLíšia sa farbou ihiel, trochou tvaru a mierne výškou. Niektorí sa obávajú, že pestovanie takýchto plazivých borievok je náročné na prácu - nič nemôže byť zlé. Dnes vám poviem o plazivosti a vyslaných borievkach.

Najobľúbenejšie odrody popínavých borievok  • Blue Chip plazivá borievka - je to očarujúca a urastená ihličnanová odroda so stredne silným rastom, ktorá po 10 rokoch dosiahne maximálnu výšku 20 cm a 150 cm šírky. Váhy majú zeleno-modrú farbu a husto pokrývajú výhonky, ktoré sa plazia po zemi. Odroda sa vysoko odporúča ako pôdny pokryv, ktorý vysadíme približne dva alebo tri kusy na meter štvorcový.


  • Wiltonia plazivá borievka - je to ďalšia odroda s modrozelenými ihlami, ktorá dosahuje výšku 10 až 20 cm a šírku asi 2 až 3 metre. Odporúča sa na výsadbu svahov, je to tiež zaujímavá alternatíva k trávniku.


  • Jalovec Golden Carpet - je to odroda so zlatožltými ihlami, ktorých výhonky rastú na zemi. Dosahuje výšku 10 až 20 cm, zatiaľ čo jeho šírka osciluje medzi meterom a jednou a pol. Môžeme ho použiť ako prízemie, tiež vyzerá nádherne v skalkách a na posteliach s inými rastlinami, napríklad s vresoviskom.


  • Variegata plazivý borievka - krásna odroda so sivozelenými ihlami, ktoré sú bodkované sfarbením smotany. Táto pestrá odroda dosahuje výšku 20 až 50 cm a priemer asi 2 m. Odporúča sa ako zariadenie na zakrytie pôdy s pomerne vyrovnaným zvykom.


  • Limeglow plazivá borievka - odroda, ktorá mení farbu v závislosti od ročného obdobia. Na jar sú jej ihličky zlatožltej farby, v lete menia farbu na citrónovožltú, zatiaľ čo v zime zase z medi. Dosahuje, rovnako ako Variegata, výšku 20 až 50 cm a priemer asi 1 m. Môže to byť veľká pôdna pokrývka ako aj originálna výzdoba so zľavou spolu s inými rastlinami. Za zmienku stojí, že má tvar šíriacej sa vázy.


  • Ľadovo modrá plazivá borievka - jedinečná rozmanitosť plazivej borievky so striebornými sivými ihlami, výška je malá, pretože výška je medzi 10 a 20 cm, priemer je je 1 m. Je to nádherná rastlina pre skalky.


Pri hľadaní plazivej rastliny je tiež dobré pozrieť sa na rozprestreté borievky. Dosahujú súčasne nízke výšky a dobrú šírku.

Odporúčaným variantom distribuovaného borievky je nana, ktorého výhonky sa plazia po zemi a dosahujú dĺžku jeden a pol metra a výšku 20 cm. Má nádhernú modrozelenú farbu. Jalovec odoslaný Goldschatz bude mať tiež koberec podobný zvyku, čo znamená, že bude vyzerať skvelo. Dosahuje výšku asi 10 až 20 cm a jeho šírka je asi jeden a pol metra.

Ako pestovať plazivé borievky?Jalovce sa plazia rastú najlepšie na slnečnom mieste av suchej, dobre odvodnenej pôde. Pôdna reakcia by mala byť mierne kyslá, hoci sa plazivé borievky dokonale prispôsobujú aj extrémnym podmienkam prostredia. Nevyžadujú zimné pokrytie, tolerujú aj znečistenie ovzdušia a sucho, a preto sa často vysádzajú v mestských výsadbách. Rovnako ako u väčšiny ihličnanov, stojí za to použiť kompost z borovicovej kôry pri pestovaní plazivých borieviek. Táto podstielka udrží správnu vlhkosť substrátu a poskytne humusu prospešný pre rastlinu. Rovnako ako v prípade väčšiny rastlín sa oplatí aplikovať jarné hnojenie. Najlepšie hnojivá pre ihličnany budú najlepšie. Prechodné borievky majú úžitok z prerezávania. Vďaka tomuto ošetreniu začnú rastliny zhusťovať, zlepšovať svoj zvyk, ale robíme to len vtedy, keď ihličnany rastú nadmerne.

Ak hľadáme rastliny na zakrývanie, šírenie, skalenie alebo vresoviská - plazivá a šíriaca sa borievka je na to ideálna.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi