X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Palmový javor - odrody a pestovanie
05.09.2019

Palmový javor - odrody a pestovaniePalm Maple ako solitaire alebo v pestrej skupine - vždy úchvatne. Zatiaľ čo javorová palma nemôže chýbať v záhrade v japonskom štýle, môže sa voľne kombinovať s rastlinami pôvodnými z našej krajiny. Môže to byť ako krásne exponovaný exemplár v minimalistickej, elegantnej, modernej záhrade vedľa rodinného domu, ako aj v mestskej záhrade v tieni trvaliek. Môže byť voľne zložený, pretože jeho forma je mimoriadne plastická.

Veľa palmových javorov sa pestuje v nádobách ako bonzai , iné iba v nádobách na terase alebo v zimnej záhrade z dôvodu mrazovej citlivosti, existuje však aj veľa odrôd, ktoré sú vhodné na pestovanie v Poľská záhrada.

bonzai clone

Určite sa budú najlepšie miešať s rastlinami charakteristickými pre región, z ktorého pochádzajú, kvôli podobnostiam v požiadavkách na biotopy. Množstvo odrôd a foriem znamená, že môžete zostaviť zaujímavú skupinu pozostávajúcu iba z palmových klonov. Je potrebné poznamenať, že vyzerajú skvele v kombinácii s vodnými prvkami v záhrade.

farebné palmové klony

Budú nádherným farebným krytom pre kaskádu alebo malú jar a tí, ktorí majú návykový zvyk, budú vyzerať skvele hneď vedľa rybníka. Farebné jesenné farby, ktoré sa odrážajú vo vode, budú sviatkom pre oči a dôvodom pre závisť susedov.

Najzaujímavejšie odrodyExistuje viac ako 1000 odrôd javorového dreva . Je to najpopulárnejší, hoci nie jediný orientálny klon. Mnohí z nás často zamieňajú javor palmový ( Acer palmatum ) s japonským javorom ( Acer japonicum ), a to sú dva druhy. Prvým je zvyčajne stredný alebo nízky ker s viacstopovým tvarom, druhým je často nízky strom dorastajúci do 10 m. Existuje tiež tretí druh - javor shirasawy ( Acer shirasawanum ), ktorý je tiež zamieňaný s japonským javorom a palmovým javorom.

Shirasawa Aureum clone

Líši sa od svojich bratrancov v tvare listov. Sú viac vejárovité a dlaň javoru, ako už názov napovedá, má palmové listy, od anglického výrazu palm - palm. Ten je citlivejší na mráz. Medzi najzaujímavejšie dostupné na trhu a celkom obľúbené patria:

Červené odrody • "Atropurpureum" - najobľúbenejší javor v našich záhradách, ktorý dorastá do 2 až 3 metrov s nízkym zvykom stromov. Má tmavočervené, silne rezané listy (5 až 7 klapiek), ktoré zostávajú červené počas celej sezóny. Na jeseň sa ich farba stáva jasnejšou a živšou. Ideálne pre väčšie záhrady. Odolné voči mrazu, aj keď môže zamrznúť na ťažkých pôdach. Neznáša sucho.


 • "Bloodgood" - tiež červená odroda, ale na rozdiel od "Atropurpureum" s tmavšou, hlbšou farbou, ktorá viac padá do vínovej a listy s menším počtom chlopní. Zvyčajne je krovitý, viacstopový, klenutý, dorastajúci do výšky 4 až 5 metrov. Dokonale harmonizuje s ostatnými palmovými javormi ako červený prízvuk. Mladé rastliny sú citlivé na mráz.


 • "Dissectum Atropurpureum" - červená odroda javora s zubatými listami. Na jeseň sa červená zmení na oranžovú. Má pekný, klenutý, krovitý tvar s hustou, hustou korunou padajúcou nadol. Varovanie, tento kmeň je citlivý na mráz!
200

Žlté a oranžové odrody

 • "Katsura" - pomerne vysoký ker s krásnymi oranžovými listami na jar. Neskôr trochu zmizli a zožltli. Vzhľadom na svoju veľkosť sa odporúča pre väčšie záhrady a parky. Mladé exempláre môžu zamrznúť.


Klon Katsura
 • "Orange Dream" - stredne vysoký ker, ktorý na jar rastie až do výšky 3 až 3 m s peknými oranžovými listami, ktoré sa potom sfarbia do zelena a zostáva len oranžová hrana listu. Oranžovo-žltá farba trvá pomerne dlho. Vyžaduje zimné krytie.

Zelené odrody a pestré • "Motýľ" - pomaly rastúci ker (vysoký 2-3 m) s ozdobnými zelenými listami so svetlým bielo-ružovým, niekedy bielym okrajom. Vyžaduje pravidelné rezanie. Vhodný na sadenie s nízkymi trvalkami alebo kríkmi ako rododendrony alebo vresy. Vyžaduje vlhkú pôdu a zimnú pokrývku.


 • "Dissectum" - zaujímavá odroda so silne rezanými a rozstrapkanými listami, ktorých chlopne sú takmer listovým nervom. Je to malý, trpasličí strom s jediným kmeňom a dáždnikovou korunou. Z dôvodu zvyku sa odporúča pestovať v nádobách, bonzai alebo klasických japonských záhradách. Na jeseň sa zmení na žltú alebo oranžovú v závislosti od prístupu k svetlu.


 • "Oridono - nishiki" - hustá krík s tenkými výhonkami sfarbenými na červeno a zaujímavými pestrými listami. Mladé listy sú bielo-ružové, staršie zelené. Tento javor je o niečo citlivejší na nedostatok vlhkosti v pôde, silný vietor a mráz, takže vyžaduje pokrytie na zimu.
201

Vhodné podmienkyZatiaľ čo javor z palmových listov je skutočným zážitkom pre každého záhradníka, pre mnohých z nás sa, bohužiaľ, veľmi rýchlo mení smútok, pretože strom práve zomrel. , Ako prinútiť náš závod?

slnko a tieňObecne platí, že javor z palmových listov na takýchto miestach vo všeobecnosti uprednostňuje slnečné polohy a škvrny, hoci toleruje aj čiastočné zatienenie. Je však potrebné poznamenať, že silné poludné slnko niekedy môže spáliť špičky listov, takže stojí za to zasadiť na mieste, kde má zapadajúce slnko. Ak jesenná farba listov nie je taká veľkolepá, ako sme očakávali, dôvodom môže byť príliš veľký odtieň. Pokúsme sa nájsť optimálne miesto pre javor. Ak vidíme, že sa zhoršuje na jednej pozícii, nebojte sa to preháňať. Najlepšie je urobiť to na konci leta alebo začiatkom jesene, aby strom mal nové miesto pred zimou.

Ochrana pred silným vetromListy z javora palmového sú pomerne citlivé a krehké. Pri silnom vetre vysychajú alebo sa ľahko rozbijú. Preto je najlepšie pestovať javor na pokojnom mieste obklopenom inými rastlinami. Keď zasadíme strom ako solitér, dávajte pozor, aby bol chránený prvkami záhradnej architektúry. V Poľsku sú najsilnejšie a najchladnejšie vetry zo západu a severu. Uistime sa, že rastlina je z tejto strany chránená.

Vlhká pôda s dobrou drenážouDá sa povedať, že polovica úspechu patrí náležite pripravenej pôde. V skutočnosti palmový javor dobre rastie na neutrálnej aj kyslej pôde, je dôležité, aby bol dobre odvodnený. Takže, ak máme v záhrade ťažkú hlinku, pred výsadbou javora sa oplatí obohatiť ju pieskom. Zatiaľ čo palmové klony, ako je vlhkosť pôdy a hlinité pôdy, nanešťastie nemôžu vydržať stagnáciu vody. Ťažké pôdy počas zmien teploty sú obzvlášť problematické. Potom korene zvyčajne zamrznú.

Tiež príliš suchá pôda môže spôsobiť odumretie rastliny. Ak je teda pôda príliš priepustná, obohatte ju kompostom a nezabudnite ju pravidelne zalievať. Pokiaľ možno za normálneho počasia, a to aj počas sucha, dvakrát týždenne. Strom sa môže tiež rozdrobiť rozdrvenou kôrou (okolo kmeňa, aby sa zabránilo kontaktu s kmeňom), aby sa zabránilo rýchlemu vyschnutiu substrátu. Neskôr sa môže táto kôra použiť na kosenie rastlín, ak sú citlivé na mráz. Kompost je skvelé hnojivo pre klony, najmä v počiatočných fázach rastu. Potom rastlina potrebuje najviac výživných látok, pretože klony sa vyznačujú rýchlym rastom v mladom veku. Nezabudnite pravidelne buriť koreňovú misku okolo stromu, aby burina nekonkurovala javoru o jedlo.

Ochrana pred mrazmi a jarnými mrazmiMnoho pestovateľov nás bude presvedčovať, že ich dlane klonov sú odolné voči mrazu. Toto nie je úplne pravda. Dokonca aj odrody, ktoré sú v mladom veku menej citlivé na mráz, sú náchylnejšie na poškodenie spojené s meniacim sa počasím. Tieto kolísania teploty často spôsobujú praskanie kmeňa trupu alebo nekrózu. Jarné mrazy sú obzvlášť nebezpečné pre javorové stromy. Preto, bez ohľadu na odrodu, zakryte mladé rastliny na zimu a neodstráňte kryt po objavení prvých lúčov jarného slnka. Najlepšie je chrániť rastliny kosením základne ich kmeňa a celú korunu pevne zakryť bielymi agrotextíliami, slamami alebo trstinami.

PrevenciaPoškodenie koreňov je prvým krokom k hubovým chorobám, ktoré sú bežným stavom klonov dlaní. Pred tým, ako rastlina ochorie, musíte použiť antifungálne prípravky, napr. Topsin, pretože keď sa to stane, je ťažké ho uložiť. Je to podobné u škodcov. Najbežnejšími škodcami ovplyvňujúcimi klony dlaní sú vošky a roztoče . Stáva sa to, keď rastliny rastúlaná sú oslabené. Potom použite zodpovedajúci prípravok, napríklad Kohinorem 200 SL.

Ak zasadíme na záhrade palmový javor hlavne kvôli krásnym jesenným farbám, môžeme ho trochu stimulovať a obmedziť tak rastlinu vody. Skúsme nechať pôdu vyschnúť pred ďalším zalievaním a listy nás prekvapia svojou veľkolepou farbou.

Buďme trpezliví, japonské klony rastú pomaly. Dajme im nejaký čas a starajte sa o ne v ich mladosti, a vyrastú v nádherné exempláre.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi