Nové pravidlá výrubu stromov na pozemku. Ako sa vyhnúť problémom?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Nové pravidlá výrubu stromov na pozemku. Ako sa vyhnúť problémom?
07.09.2019

Nové pravidlá výrubu stromov na pozemku. Ako sa vyhnúť problémom?Rok 2017 bol poznačený protestmi a politickými spormi o zákon, ktorého dôsledkom - už v prvej polovici roka - bolo vyrúbanie starých stromov, za ktoré by sa nikto neodvážil zdvihnúť ruku predtým. Zákonné medzery bežne používajú investori aj súkromné osoby. V júni 2017 prišla ďalšia novela, ktorá skrátila vlnu výrubu na stavebné a investičné účely. Aj keď novela zaviedla trochu reštriktívnejšie ustanovenia týkajúce sa výrubu stromov a kríkov, v nariadeniach sa stále vyskytli medzery, ktoré viedli k v mnohých mestách vyrezával cenné staré stromy.

korunka 2

ZmenyS účinnosťou od roku 2018 vstúpili do platnosti nové nariadenia. Nadobudla účinnosť ďalšia novela zákona upravujúca predovšetkým otázky týkajúce sa historických oblastí. Čo to vlastne znamená? Pre väčšinu vlastníkov nehnuteľností nič, iba pre vlastníkov nehnuteľností nachádzajúcich sa v oblastiach uvedených v registri pamiatok, veľa - pokiaľ ide o budovy a parkové oblasti, zeleň, záhrady a "iné formy navrhovanej zelene". V súčasnosti je vydávanie povolení na výrub stromov alebo kríkov v historických oblastiach v kompetencii provinčného ochrancu pamiatok. To určite skráti prax výrubu stromov v týchto miestach. Platí to aj pre ťažbu ovocných stromov, ktoré boli kedysi odstránené bez povolenia alebo poplatku.

Pokiaľ ide o ostatných majiteľov, vzťahujú sa na nich ustanovenia zavedené v polovici roku 2017. To znamená, že vyrezávanie stromov alebo kríkov z majetku nie je také ľahké. V mnohých prípadoch si vyžaduje povolenie a platbu a vyžaduje si to aj primerané časové posuny a formality. Skôr ako sa natiahneme k pílke, prerezávaniu nožníc alebo sekerou, uistite sa, že nám to nespôsobí ďalšie ťažkosti (súdne konania a pokuty za porezanie stromu alebo kríka bez povolenia).Nie každý vie, že povolenie sa vyžaduje iba pre niektoré stromy. Pred prijatím rozhodnutia na rezanie stromu alebo kríka zmerajte ich obvod presne vo výške 5 cm. Môžete to urobiť s páskou, rovnako ako profesionáli, páskou alebo s pravidelným centimetrom na mieru.

stromové meranie

Ustanovenia, ktoré vyžadujú žiadosť o povolenie, sa vzťahujú na stromy s priemerom:

meranie kríkov

Merania sa vykonávajú vo výške 5 cm na spodku kmeňa.

stromové merania

Neregulačné výnimky sú:
  • ovocné stromy - pokiaľ nie sú na majetku zapísanom do registra pamiatok alebo zelených plôch,
  • stromy a kríky rozbité, prevrátené v dôsledku prírodných faktorov (môžu to byť stromy zasiahnuté búrkami a poškodené bleskom, ale do značnej miery),


dead tree
  • odstránené stromy a kríky, aby sa obnovila nevyužitá poľnohospodárska pôda,
  • stromy a kríky na plantážach alebo lesných plochách (v takom prípade by sa to malo uvádzať v lesnom okrese),
  • stromy a kríky v zrážke s protipovodňovým nábrežím, drenážnymi zariadeniami, semaformi vlakov a koľají, ktoré vytvárajú letecké prekážky alebo bránia požiarnej ochrane a iným službám (v tomto prípade to robia špeciálne služby, ktoré sú povinné predložiť príslušnú správu príslušným orgánom) .

Ako a kde nahlásiť protokolovanie?Súhlas s ťažbou dreva je v kompetencii obce, takže s príslušným oznámením o úmysle odstrániť strom alebo krík mali by ste sa obrátiť na obecný úrad príslušný pre tento majetok, zvyčajne na oddelenie infraštruktúry a ochrany životného prostredia.

application 2

Aké dokumenty?Príslušný úrad by mal vyplniť príslušný formulár, do ktorého by sa mali vyplniť osobné údaje a informácie o stromoch alebo kríkoch určených na kosenie. Ak sme vlastníkom iba budovy, musíme získať povolenie od vlastníka nehnuteľnosti a ak sme vlastníkom budovy a jej okolia, musíme ju potvrdiť, napríklad vhodným výpisom z katastra nehnuteľností a hypotéky.

Úrad musí posúdiť, či ide o pôvodný alebo cudzí druh, pretože sa naň vzťahujú osobitné ustanovenia. Sadzby za vyrezávanie jednotlivých druhov stromov alebo kríkov pestovaných v zhlukoch sa líšia aj v závislosti od priemeru kmeňov. Preto sú merania stromov také dôležité. Do aplikácie zadajte obvod kmeňa stromu vo výške 130 cm (nezamieňať ho s tzv. stromovým prsníkom, pretože dbh je priemer stromu, nie jeho obvod). Ak strom vo výške 130 cm má viac kmeňov , nohy, meranie sa vykonáva na všetkých kmeňoch. Keď je nižšia, merania sa uskutočňujú pod korunou stromu, t.j. miesto, kde sú umiestnené prvé bočné rozdvojky alebo hlavné vodiace lišty.

meranie viacerých stromov

Pokiaľ ide o kríky, ich plocha sa meria v metroch štvorcových (meria sa celý rozsah kríkov alebo kríkov rastúcich v zhlukoch). K žiadosti by sa mal priložiť stručný opis dôvodov zámeru odstrániť strom alebo kríky. Mali by sme pamätať na to, že ak chceme odstrániť strom a neskôr tu postaviť budovu, a to súvisí napríklad s budúcou investíciou, je lepšie to nahlásiť okamžite, pretože ak požiadame o povolenie na výstavbu do 5 rokov od ťažby, zaplatíme za odstránenie pokutu strom. V žiadosti by sa malo presne uviesť, kde sa strom nachádza. Je vhodné pripojiť situačný nákres alebo mapu. Môžete sa tiež rozhodnúť využiť služby odborníka, ktorý pripraví projekt rozvoja pozemku s hranicami nehnuteľnosti, ako aj existujúce a plánované budovy, ak sa to týka tejto časti. Profesionál skontroluje plán miestneho územného rozvoja najskôr pred začatím projektu, aby sa predišlo strate času a peňazí, ak plán poskytuje zelenú plochu v oblasti alebo ak ide o chránenú alebo historickú oblasť.

Niektoré obce požadujú namiesto poplatkov za zúčtovanie náhrada vlastníkom náhradných výsadieb - kompenzácia za prirodzenú aktívnu oblasť. Na tento účel je potrebné pripraviť návrh výsadby alebo poveriť krajinného architekta.

project

Veľmi častým javom sú chyby pri výsadbe stromov alebo kríkov, ktoré sú vysadené príliš husto alebo sú v rozpore s majetkovou infraštruktúrou. To spôsobuje problémy.

Niekedy sú náklady na kosenie stromov alebo kríkov príliš vysoké a je výhodnejšie ich vysadiť. K žiadosti sa potom priloží návrh plánovaného miesta na opätovnú výsadbu stromu alebo kríka a približný dátum týchto ošetrení. Najlepšie je tiež poveriť špecialistu, ktorý po konzultácii s kanceláriou vyberie správne miesto pre strom.

Samozrejme, úradník má v tejto veci posledné slovo, určite však bude známka v známke vážiť rovnováhu v náš prospech. Musíme tiež pamätať na to, že transplantovaný strom alebo krík musí prežiť 3 roky so životaschopnosťou. že smrť stromu bola spôsobená dôvodmi mimo kontroly majiteľa nehnuteľnosti.

Po odoslaní prihlášky úrad pošle zástupcu (21 dní na vykonanie kontroly) na kontrolu a vypracovanie správy. Po inšpekcii má kancelária 14 dní na vznesenie námietok týkajúcich sa kosenia stromu alebo kríka, hoci zvyčajne v tejto lehote dostaneme pokyny týkajúce sa podmienok a možných platieb alebo žiadosti o doplnenie dokumentov. Ak nedostaneme odpoveď do 14 dní od inšpekcie, znamená to tzv tichý súhlas na ťažbu. Môže sa tiež stať, že dostaneme predchádzajúci súhlas.

Takýto súhlas nie je neobmedzený. Ak strom neodstránime do šiestich mesiacov, jeho platnosť vyprší a musíte sa prihlásiť znova.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi