Nízke ihličnany do záhrady - akú odrodu by ste si mali zvoliť?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Nízke ihličnany do záhrady - akú odrodu by ste si mali zvoliť?
05.09.2019

Nízke ihličnany do záhrady - akú odrodu by ste si mali zvoliť?

ReadTrpasličí a pomaly rastúce ihličnany obohatia každé lôžko, zdravie alebo kompozíciu inými rastlinami, napríklad listnatými. A zároveň sa dajú veľmi ľahko pestovať, trvanlivé a zelené po celý rok!

Nízke odrody obyčajného smrekaZačneme roztomilými a krásne vyzerajúcimi obyčajnými smrekmi. Nasledujúce druhy sú najobľúbenejšími nízko odrodami smreka nórskeho.

nidiformis, čo je odroda s hniezdnym zvykom, iba 50 cm vysoká a zelené ihly. Podobne ako vo zvyku bude Echiniformis biely smrek, ktorý dosiahne podobnú výšku, ale líši sa farbou, pretože jeho ihly sú modrozelené. Smrek Pusch dorastá do výšky 50 cm a na koncoch výhonkov sa navyše objavujú mimoriadne ozdobné červeno-fialové kužele. Keď už hovoríme o trpasličích ihličnanoch, bolo by hriechom nespomenúť biely smrek Conica, čo je mimoriadne populárna odroda trpaslíkov. Tento smrek vytvára pravidelné a neuveriteľne husté šišky vo farbe šťavnatej zelenej. Po 10 rokoch dosahuje výšku menej ako 1 m. Podobná rozmanitosť, ktorá má veľmi podobný zvyk, je Daisy White Smrek. Okrem hustého kužeľa sa táto odroda vyznačuje krémovou farbou jarného rastu. Spočiatku sú takmer biele, potom mierne žlté a v júni sú úplne zelené.

Nízke odrody mlátičiekNajzaujímavejšie odrody mlátičiek sú Whipcord obrovská štítna žľaza. Je to mimoriadne zaujímavá odroda, ktorá sa vyznačuje vyklenutým a plačiacim zvykom s veľmi originálnymi výhonkami, ktoré majú tvar valčeka. Po 10 rokoch pestovania tejto thujy dosiahne výšku asi 30 cm a šírku 60 cm. Ďalšou mierne novšou variáciou je Západný thuja Golden Tuffet. Nemá žiadneho sprievodcu a jeho zvyk je opuchnutý. Táto thuja sa vyznačuje intenzívnym sfarbením vetvičiek, ktoré sú zelené vo vnútri kríka, a čím viac vonku, tým oranžovo-žltej sa stanú. Thuja Teddy si úplne zaslúžilo svoje meno. Vyznačuje sa mäkkými a veľmi príjemnými dotykovými ihlami v zelenej farbe, ako aj sférickým zvykom, ktorý dosahuje priemer asi 30 cm. Odrody Little Dorrit , Little Gem , Hoseri majú tiež zelenú farbu ihly, guľový tvar a výšku až 40 cm. Ďalší riadok je Východná Thuja Aurea Nana, ktorého stupnice sú zlatožlté a vajcovitého tvaru. Po 10 rokoch dosiahne výšku asi 70 cm.

Nízke odrody borovícKto by si niekedy myslel, že si užijeme miniatúrne borovice. Vyznačujú sa veľmi pomalým rastom, zaobleným a huňatým zvykom, rôznymi farbami ihiel. Medzi takéto odrody patrí napríklad borovica bahenná , ktorá má pôvodne guľový tvar a v starobe sa stáva kužeľovou. Po 10 rokoch dosahuje výšku asi 1 m. Ďalšou trpaslicou horou, ktorú stojí za zmienku, je Carsten. Má veľmi huňatý a kompaktný zvyk. Vyznačuje sa ihlami rôznej farby: v lete sú svetlozelené a po prvých mrazoch získajú oranžovo-zlatú farbu.

Nízke odrody tisuĎalším druhom, medzi ktorými môžeme nájsť miniatúrne exempláre, je tis. Napríklad tis Fastigiata a Fastigiata Aurea majú veľmi hustý, úzky a stĺpcový zvyk. Kým prvý je zelený, druhý žltý. Po 10 rokoch dosahujú obe odrody výšku asi 1,5 m. Medzi tisami je neočakávanou variáciou Ericoides, ktorá má tvar gule a po 10 rokoch môžeme očakávať rastliny až do maximálnej výšky 2 m.

Cypre s nízkym stupňom kvalityRastliny cypřišov sú ďalšie druhy, ktoré oplývajú trpasličími odrodami. Takže Cypre obyčajné hrachové sa vyznačuje krátkou postavou, zvykom podobným vankúšom a zaujímavými žltkastými strunami. Ďalšou variáciou, ktorú stojí za to odporučiť, je Bežný cyprus Nana Gracilis, ktorá má prekrásny a nepravidelný zvyk - do značnej miery sa zužuje a po 10 rokoch dosahuje výšku až 50 cm. Medzi odrodami cypřišov Lawson nájdeme aj atraktívne rastliny s nízkym obsahom, napríklad Lawson Ellwoodii Gold cypress, ktorých charakteristickou črtou sú modrozelené šupiny so zlatým hrotom.

Ako vidíte, nie Potrebujete vedieť, koľko miesta si môžete počas celého roka užívať zeleň. Bez ohľadu na to, či sa pestuje na záhrade alebo pestuje v kvetináčoch - ihličnany majú svoju silu!
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi