Naplánujme spolu nový rok - radu psychológa
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Naplánujme spolu nový rok - radu psychológa
07.09.2019

Naplánujme spolu nový rok - radu psychológaPrielom starého a nového roka je obdobím, keď sa veľa ľudí rozhodne zmeniť, urobiť rozhodnutia, stanoviť ciele. Potom máme dojem, že to, čo chceme dosiahnuť, je dôležité a bude mať veľký vplyv na naše životy. Po niekoľkých týždňoch zostanú iba spomienky na sľuby a rozhodnutia. Ak však plánujeme niečo spolu s blízkymi, máme šancu sa s nimi stretnúť. Prečo sa to deje?

Zábava s plánovanímPlánovanie spolu so svojimi blízkymi je zábava. A na to nepotrebujete prelomenie starého a nového roku. Ak sa táto príležitosť objaví, oplatí sa ju využiť. Potom máme šancu predstaviť svoje vlastné nápady, diskutovať o nich a tak rozšíriť perspektívu. Táto aktivita nie je vyhradená iba pre dospelých - oplatí sa tiež zapojiť deti do plánovania. Potom prispievajú k rozhodovaniu, napr. Pri výbere automobilu alebo audio-video zariadenia. Týmto spôsobom sa učia, aký bude ich každodenný chlieb v ich dospelom živote. Okrem toho ich zapojenie do rodinného života vedie k prehlbovaniu väzieb medzi generáciami, učí sebadôvere, otvorenosti pri vyjadrovaní myšlienok a podporuje dialóg.

Čo sa plánuje?Z technického hľadiska sa udalosť umiestňuje načas, aby zodpovedala sviatkom, kalendáru školského roka alebo dôležitým udalostiam v živote milovaných osôb, ako sú narodeniny alebo výročia. samolepiace karty umiestnené na chladničke, skle , dvere. knižný kalendár na zaznamenanie toho, čo z domáceho hľadiska môže byť dôležité spoločné plánovanie. zápisník, poznámkový blok, vreckový počítač korkové dosky, magnetický, ako aj časť steny natretá tabuľovou farbou. Ak chcete dobre plánovať budúci rok spolu, pomôže vám plánovač polí, kde môžete uložiť všetky udalosti - menej oficiálnych príležitostí. Každý bude mať prístup k tomu, aby mohol niečo napísať sám od seba. Každý člen domácnosti môže mať poruke (v kabelke, kufríku, taške, batohu, školskej taške) Pri plánovaní definujeme problém, ktorý chceme vyriešiť, alebo označíme cieľ, ktorý chceme dosiahnuť. Poznamenajte si všetko, aby ste vyťažili pamäť, chránili ju pred skreslením a nasmerovali vašu pozornosť. To podporuje motiváciu, umožňuje kontrolu plánovaných činností a ponecháva priestor na určitý čas, ktorý bude brať do úvahy nepredvídané kroky. Budú pre tento účel užitočné K dispozícii sú aj aplikácie pre smartfóny, ktoré vám umožňujú zdieľať úlohy s ostatnými, definovať alarmy a pripomenutia a zároveň sa navzájom motivovať, aby konali. Môže byť možné poskytnúť informácie o implementácii plánov.

Dobré plánovanie je rozdelenie veľkých úloh na menšie časti a vytvorenie zoznamu etáp. Niektoré úlohy môžu byť priradené deťom, niektoré môžu byť vykonávané s nimi. Bude to pre nich skvelý spôsob, ako sa naučiť, ako sa vysporiadať s úlohami, ktoré si vyžadujú angažovanosť. Je ťažké, keď sa často potrebujete obrátiť na pomoc s inými ľuďmi. alebo sľúbiť, že splníme niečo, čo nedokáže včas, pretože zámery sú ohromujúce.

Definovanie priorítÚlohy a činnosti je potrebné zoradiť podľa priority a termínu. Ak pri postupe povieme "Musím to urobiť", nefunguje to moc. Ak to povieme inak, napríklad "Vyčistím podkrovie do konca budúceho týždňa", potom sa status tejto úlohy výrazne zmení: stanovíme konkrétny termín a presne ho nazveme, čo treba urobiť. Keď pripravujeme večeru, musíme určité veci robiť postupne. Jednu rukou nemôžete šúpať zeleninu a druhú miešať polievku. Ak začneme robiť veľa zdanlivo malých vecí súčasne, na konci dňa budeme mať veľa vecí nedotknutých a frustrácia sa prejaví. Zaostrenie na jeden prípad vám dáva šancu ukončiť prípad.

Ako to praktizujete so svojou rodinou? Príprava na školské predstavenie bude dobrým plánovacím tréningom spolu s deťmi. Celú úlohu okrem iného tvoria od učenia sa úlohy, vypožičiavania si alebo robenia kostýmy, skúšok, všeobecných skúšok a vystúpení. Rodičia môžu naznačiť dieťaťu individuálne prvky, ktoré majú vykonať, prideliť napr. Jednotlivé dni v týždni na vhodné akcie a večer opakovať úlohu. Dieťa sa potom naučí, kde začať, keď podnikne kroky, koľko času musí byť vyhradené, keď možno danú fázu považovať za ukončenú, čo budeZie sa potrebovala priblížiť k finále. Tak sa učí, ako plánovať a implementovať úlohy.

Ako rozdeliť čas dobre?Veľmi jednoduchá metóda, ktorá sa používa na riadenie času, úloh a prispieva k dobrému plánovaniu, je maticová technika Eisenhowera. Je to súradnicový systém rozdelený do štyroch kvadrantov (každý z nich zodpovedá jednotlivým záležitostiam - podľa toho, či sú naliehavé alebo dôležité). Túto techniku je vhodné vyskúšať aj s deťmi, aby im poskytla nástroj na rozumné riadenie času, pomohla pri činnosti a stanovila priority.

Súradnicový systém by mal byť nakreslený na hárku. Os x znamená naliehavosť záležitostí a os y ich dôležitosť. Je potrebné pripomenúť si úlohy, ktoré sa vykonali minulý týždeň, a vložiť ich do príslušných častí:
  • Prvý štvrťrok, t. j. naliehavé a dôležité záležitosti , sa často spája s tzv krízové riadenie: na veľmi dôležité záležitosti musíme veľmi rýchlo reagovať. Naliehavá a dôležitá aktivita znamená, že sa stále zameriavame na ďalšie úlohy a máme málo času na zamyslenie. Premýšľame o tom, čo musíme urobiť ďalej. Týmto spôsobom ľahko vzniká napätie a pozornosť je stále sústredená. Takže nemáme čas na oddych.
  • Mechanizmus súvisiaci s neustálym záujmom o záležitosti veľmi často znamená, že zostávajúci čas trávime na veciach, ktoré nie sú dôležité a naliehavé . Vypĺňajú štvrtý štvrťrok a nazývajú sa časomiere. Sledujú televíziu a surfujú po sieti bez cieľa, nakupujú bez osobitného účelu alebo vykonávajú iné činnosti, ktoré neregenerujú myseľ a telo. Mali by sme tieto záležitosti ignorovať.
  • Ak potom máme v treťom štvrťroku napísané veľa záležitostí, ktoré nie sú dôležité, ale sú naliehavé , znamená to, že pôsobíme v oblasti riadenia ilúzií a meníme sa na malé. Záležitosti, ktoré sa tu nachádzajú, si často vyžadujú vykonávanie úloh pre druhých; implementujeme priority, ale nie naše vlastné, ale iné ...
  • Najdôležitejšie pre nás sú , ktoré budú v druhom štvrťroku. Súvisia so životom v harmónii so sebou a vašimi vlastnými hodnotami. Táto oblasť zahŕňa kvalitu, nie množstvo a rýchlosť, pozornosť na rozvoj, starostlivosť o seba.


Na začiatku môžeme mať problémy s klasifikáciou niektorých záležitostí v príslušných oblastiach. Za zmysluplné plánovanie však stojí čas. Vďaka tomu sa budeme môcť sami rozhodnúť, aké úlohy sú pre nás najdôležitejšie.

Sila dobrých návykovJe veľmi dôležité robiť určité veci v určitom čase. Stojí za to rozvíjať návyk a učiť deti. Telefonujeme vopred, upratujeme napr. Hodinu po obede a podnikáme vonku iba v konkrétny deň v týždni. Mali by sme si dať čas na prestávku a oddych medzi jednotlivými obdobiami činnosti. Vďaka tomu uvidíme, že sa niečo urobilo, budeme sa cítiť spokojní s výsledkami práce, budeme rozvíjať zvyk a disciplínu, ktoré sú potrebné, keď sa sami seba a svoje deti nastavíme na väčšie úlohy. Nielen na nový rok.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi