Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Mučeník - hitom posledných rokov
05.09.2019

Mučeník - hitom posledných rokovMedzi takéto nové exotické produkty patrí rastlina s názvom Passiflora , ktorá sa v Poľsku nazýva mučenka . Sú to mimoriadne dekoratívne popínavé rastliny, ktoré sa v našej krajine pestujú čoraz častejšie. Čo charakterizuje rastlinu s takým neobvyklým názvom?

Modrá vášeň - odkiaľ to prišlo?Táto exotická rastlina k nám prišla z lesných oblastí Argentíny a Brazílie, kde v prírodných podmienkach dosahuje až 10 m. latinské meno pochádza zo slov passio , čo znamená utrpenie a flos , čo znamená kvetina. Toto meno dostala rastlina začiatkom 18. storočia talianskym mníchom Jakomom Bosiom, ktorý v závode prinesený misionármi videl na kríži prvky znázorňujúce Kristovu vášeň. Podľa neho päť horákov symbolizuje päť Kristových rán, jeho trojitú stigmu post - 3 klince, ktorými bol Kristus pribitý na kríž, a krk stĺpika je kríž. Naopak, 5 okvetných lístkov a 5 častí pohára je 10 apoštolov a potrhaný hrebeň je korunou z tŕnia. Mučenka sa nazýva mučenka a kvet mučeníka.

Modrá vášeň - čo sa vyznačuje?mučeníci sú sú vinice, ktoré sa množia veľmi silno. Používajú svoj fúzy na lezenie na konštrukcie, ktoré sú pre nich navrhnuté. Vášnivou najväčšou ozdobnou hodnotou sú jej exotické kvety, ktoré sú mimoriadne rozsiahle a zároveň veľmi charakteristické. Väčšinou nájdeme mučeníkov v modrej, bielej, fialovej, ale tiež ružovej a červenej.

Okrem náboženských symbolov je aj kvetina mučenky pozoruhodným príkladom vynaliezavosti prírody. Celý podivný a nezvyčajný dizajn kvetiny nie je nič iné ako pristávacia poduška pre užitočný opeľujúci hmyz, tiež pre netopiere a kolibríky. Zaujímavé je, že ide o veľmi premyslený systém, ktorý hmyzu vedie svojím neobvyklým tvarom, krásnou vôňou a intenzívnou farbou. Málokto vie, že ovocie mučenky je mučenky, ktoré sa podobajú slivke so silnou pokožkou, ktorá je po rozrezaní podobná granátovému jablku. Vášeň vo vnútri obsahuje jemnú a žltú želé s jemnými semenami. Ako zvedavosť dodám, že po odstránení semien z už zrelého ovocia a ich okamžitom umiestnení na zem, po desiatich alebo dvadsiatich dňoch klíčia všetky.

Ako pestujeme mučeníka na záhrade?  • Všeobecne pestujeme v našich apartmánoch mučeníka a počas letnej sezóny iba vonku . Zvyčajne je to druhá polovica mája, keď už nehrozí jarné mrazy. Aj na jeseň, pred začiatkom prvého mrazy, by mali byť tieto vinice vo vnútri domu. V byte sme dali passiflora do polohy s pomerne rozptýleným svetlom, ale v lete, vystavený na záhrade alebo na terase, môže ľahko stáť na plnom slnku. Vysoké letné teploty, zvyčajne 20-25 stupňov Celzia, určujú tvorbu pukov kvetov.


  • Dôležitým zavlažovacím postupom pre kultiváciu vášne je pravidelné zavlažovanie. Najmä v lete, v horúcom počasí, musíme zaliť ovocie mučenky najmenej dvakrát denne. Na jeseň av zime však poskytujeme iba dostatok vody, aby sme zabránili vysychaniu zeme.


  • Ďalším veľmi dôležitým postupom je hnojenie rastliny . Keďže ide o vinič pestovaný väčšinou v nádobách a kvetináčoch, musí sa kŕmiť najmä v období vývoja a kvitnutia. Pôda sa sterilizuje veľmi rýchlo častým zalievaním, čo spôsobuje jej vzácnosť. Každých 10 dní kŕmime rastliny a môžeme používať hnojivá pre kvetináče alebo kvitnúce rastliny.


  • Mohli by ste sa tiež zaujímať o mučenky . Rastlina, ktorá má sama seba, sa môže škaredo zapletnúť. Aby sa mučeníky nepohybovali po podložkách, stojí za to jej pomôcť a viesť ju na určené miesto. Orezávanie rastlín je tiež veľmi dôležité. Prvé a povinné rezanie robíme priamo na jar a všetky pasívne výhony skracujeme o jednu tretinu svojej dĺžky. Vďaka tomu budeme stimulovať passiflora , aby rástla rýchlejšie a rástla. Môžeme tiež vykonávať dôkladné rezanie, ktoré zahŕňa rezanie výhonkov, ktoré príliš narástli. Keďže mučenka rastie pomerne rýchlo, musíme pravidelne meniť kvetináč na väčší. Samozrejme, že nedávajte obrovský hrniec, ale zväčšte jeho priemer asi o 2 cm.


Máme šancu ohromiť každého nielen krásnym kvetom mučeníka, ale aj jeho nádherným ovocím. Pýtate sa, či to stojí za too. Stojí za to sa kultivovať, najmä ak nie je záhrada.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi