Maliny prinášajú ovocie až do mrazu - ako pestovať kríky?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Maliny prinášajú ovocie až do mrazu - ako pestovať kríky?
07.09.2019

Maliny prinášajú ovocie až do mrazu - ako pestovať kríky?Rezanie malín je jedným zo základných spôsobov ošetrovania, ktorý umožňuje rovnomernému rastu a zahusteniu kríkov. Zlepšuje výnosy a tiež inhibuje šírenie chorôb. Rezá sa tiež na riedenie rastlín, aby sa im poskytlo správne množstvo vzduchu a svetla. Toto je omladzujúca liečba. Väčšina ošetrení sa vykonáva skoro na jar pred vegetačným obdobím. Pred začiatkom zimy však musíte urobiť aj škrty. Ich dátum závisí do veľkej miery od odrody. Musíte vedieť, ktoré kríky prinášajú ovocie na tohtoročných výhonkoch a ktoré minulý rok, aby ste nevyrezali zlé.

ToolsSkôr ako začneme orezávať výhonky, musíme sa uistiť, že máme správne vybavenie. Základným nástrojom sú ostré a pohodlné nožnice na prerezávanie. Rezy by mali byť rovnomerné, aby sa rana mohla hojiť rýchlo a chránila tak pred vstupom nebezpečných patogénov. Ručné prerezávače sú najlepšie na rezanie mladých aj starých (minulých) malínových výhonkov. Malinové výhonky nie sú príliš silné.

pákové záhradnícke nožnice alebo s otočnou rukoväťou. Pred nákupom by ste mali zvážiť investovanie do drahšieho zariadenia s možnosťou výmeny dielcov. záhradnícke nožnice s vrstvou PTFE, čo znižuje trenie pri rezaní. oceľové záhradnícke záhradnícke nožnice alebo uhlík. orezávače kovadliny, ale odporúča sa radšej na rezanie drevených alebo minulých výhonkov. Je dôležité, aby zariadenie bolo ostré. Niektoré prerezávacie nožnice sa po približne roku používania otupia. Ak sa čepeľ nedá vymeniť, musí sa zlikvidovať, pretože môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Pri kúpe zastrihávacích nožníc by ste mali skontrolovať, či sú čepele správne profilované a vzájomne zladené. Medzi nimi by nemalo byť príliš veľa medzier. Materiál, z ktorého sú nožnice na prerezávanie vyrobené, je tiež dôležitý. Na trhu si môžete kúpiť Pokiaľ ide o mechanizmus rezania, nožnicové nožnice funguje najlepšie. Samozrejme môžete použiť aj Najlepšie je nehrdzavejúca oceľ. Existujú aj Nožnice na prerezávanie by mali byť ľahké a pohodlné na držanie. Rukoväte s protišmykovým povlakom fungujú dobre. Niektoré záhradnícke nožnice sú navrhnuté tak, aby znižovali bolesť pri dlhodobom kosení rastlín. Preto sú k dispozícii na predaj

Rezanie ovocných malín na tohtoročné výhonkyMaliny, ktoré rodia na tohtoročných výhonkoch, sa v novembri orežú. na zárez všetkých výhonkov. Najlepšie je rezať ich vo výške 15 - 20 cm, pretože nižší rez spôsobuje zvýšenie počtu výhonkov koreňa a príliš silnú rastlinu. ** Na mladých rastlinách sa dá použiť nízky výrez pri koreňoch, aby sa pestovali. Rast malín sa oplatí obmedziť prístupom k nim. Preto je najlepšie pestovať ich v radoch nie širších ako 0,5 - 1 m, aby nezvládli oblasť, ktorá je určená pre iné rastliny. Táto forma rezania je najzdravšia pre maliny, pretože neumožňuje rozvoj plesňových chorôb. Odporúča sa na plodenie kríkov v júni a júli.

Najobľúbenejšie jesenné odrody: Malinová "Polana", "Polka", "Polesie", žltá malinová "ranná rosa"

yellow malina

Rezanie maliny opakujúce ovocieOvocné maliny sú na výhonkoch tzv. plodové jesenné maliny . v tomto roku. Tieto maliny prinášajú ovocie prvýkrát v lete na dvojročných výhonkoch a druhýkrát na jeseň na jednoročných výhonkoch. Po druhom plodení sa výhonky orežú pod miestom plodenia, takže budúci rok budú mať plody dvakrát. Okrem toho môžete hnojiť pôdu špeciálnym malinovým hnojivom a v máji a júni rozprestrieť správne množstvo pod kríkmi.

Najobľúbenejšie jesenné odrody opakovaného plodenia sú: červená malina "Polana", "Polka", "Polesie", žltá malina "ranná rosa"

Rezanie ovocia maliny na bienále výhonkyMaliny, ktoré rodia ovocie z minulých výhonkov , iba tie staré výhonky (často drevnaté), zanechávajúce zdravé mladé výhonky (ktoré rástli v máji). Vďaka tomu budúci rok kvitnú a prinášajú ovocie. Procedúra sa vykonáva v auguste. Ak je priveľa ročných výhonkov, musí sa prebytok odstrániť. Zdravá dvojročná malina by mala mať iba 5 až 8 najzdravších výhonkov. Takéto bežiace maliny sú, bohužiaľ, často príčinou vývoja chorôb, pretože rastliny necháme zimu a staré nakazené výhonky neskôr infikujú mladých. Preto by sa mali rezy robiť v suchých dňoch, aby rany mohli zaschnúť. Maliné plodiny na minuloročných výhonkoch na rozdiel od plodenia na tohtoročných výhonkoch by sa mali vykonávať na špeciálnych oporách, aby dlhé výhonky neklesli na zem.

Najobľúbenejšie letné odrody: červená malina "Laszka", "Benefis", čierna malina "Bristol"

cut shoots

pestovanie malínRastliny malín sa zvyčajne pestujú v záhradách a po plodení nízko orezané. kolíky, drôty a pokiaľ možno špeciálne spony. V prípade profesionálneho pestovania malín, tzv. kultivácia riadkov. Poskytuje ideálny prístup k rastlinám, ľahkú údržbu, lepšie svetelné podmienky, a tým aj vyššie výnosy. Možno ich stojí za výsadbu aj na záhrade? Potom vyrastie zelený, malinový plot, ktorý bude chrániť pred susedmi. Na spustenie výhonkov bude potrebné:

Odstraňovanie a ničenie rezaných výhonkovMaliny často trpia hubovými chorobami, ktoré sa prejavujú umieraním niektorých výhonkov. Infikované vetvičky by sa mali okamžite rezať, nezabudnite ich okamžite vybrať a spáliť, aby sa nevystavili zdravé časti rastliny.

red malina
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi