X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Horáky kotlov - kritériá výberu
05.09.2019

Horáky kotlov - kritériá výberuPlynové a olejové kotly sa zvyčajne predávajú spolu s horákom, hoci niektorí výrobcovia nechávajú zákazníkovi možnosť vybrať si z rôznych horákov. Potom výber zariadenia závisí od jeho typu, výkonu alebo typu spáleného paliva. Aby bol výber správne vykonaný - je bezpečné ho uviesť do činnosti špecializovanej spoločnosti , ktorá bude brať do úvahy nielen odpor pri spaľovaní, ale aj geometriu, tlak a výhrevnosť daného paliva.

Horáky ventilátorovV ventilátorových horákoch sa vzduch na spaľovanie paliva nasáva a vtláča do potrubia horáka so zmiešavacím systémom pomocou ventilátora. V takýchto horákoch je tlak vzduchu a oleja regulovaný tak, že zaisťuje zmiešanie oboch zložiek v pomeroch zaručujúcich obmedzené emisie škodlivých látok. Tento typ horáka sa bežne používa v kotloch na plynové horáky (a jednostupňové a dvojstupňové) sú vybavené bezpečnostným systémom, ktorý riadi činnosť systému, av prípade poruchy vypnutie horáka a prerušenie dodávky paliva. Olejové horáky i ľahký vykurovací olej . Medzi tieto typy horákov rozlišujeme jednostupňové a dvojstupňové horáky - hlavne olejové. U jednostupňových zariadení sa účinnosť mení v dôsledku zapínania a vypínania horáka. Dvojstupňové horáky zabezpečujú ekonomickejšiu prevádzku vykurovacieho systému, pretože v prvom stupni horák pracuje s menším výkonom, v druhom - s nominálnym.

Moderné horáky majú elektronické zapaľovanie - palivo sa zapaľuje z iskry pri zapnutí kotla. Konkrétnejšie sa horák zapína a vypína prijímaním signálov termostatu, napríklad z automatizácie kotla. Správna a bezpečná prevádzka každého horáka je kontrolovaná automatom horáka a fotoelementom ovládajúcim plameň. Typické vybavenie pre horák ventilátora je:
 • axiálny ventilátor,
 • horák automat,
 • tryska,
 • palivové čerpadlo,
 • vzduchová klapka,
 • pás s elektromagnetickými ventilmi,
 • hlava horáka so zapaľovacími elektródami.

vstrekovacie horákyVstrekovacie (atmosférické) horáky sa nachádzajú v plynových kotloch s otvorenou spaľovacou komorou a v nízkoenergetických kotloch. Takéto horáky sa tiež používajú na spaľovanie ťažších olejov , pretože ich dýzy sa nezanášajú. Tento typ horáka, v ktorom je vzduch potrebný na spaľovanie plynu nasávaný kvôli tlakovému rozdielu. Časť vzduchu potrebného pre spaľovací proces je nasávaná plynom prúdiacim z vstrekovacích dýz a asi 30 - 40 percent. je sekundárny vzduch, ktorý sa nasáva do spaľovacej komory silou ťahu zahriatych spalín. Vstrekovacie horáky sú lacnejšie ako horáky s ventilátorom, ale určite menej hospodárne. Vyznačujú sa tichou prevádzkou, nízkou citlivosťou na zmeny tlaku a nízkou spotrebou energie - nemajú ventilátor. Sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele odolnej voči teplu a sú vybavené opatreniami na zníženie emisií oxidov dusíka.

Horáky na odparovanie olejaTretím typom horákov sú horáky na odparovanie oleja, ktoré sa používajú v olejových kotloch s nízkym výkonom. Olej horí, len keď sa odparí, zmieša so vzduchom a zmes olej-vzduch-para dosiahne bod vzplanutia. Predhrievač oleja je implementovaný pomocou elektrického ohrievača , ktorý prispôsobuje svoju energiu okamžitej potrebe tepla. Po dosiahnutí nastavenej teploty vyšle termostat signál do ovládača, ktorý najskôr spustí ventilátor, potom zapaľovací systém a potom otvorí prívod oleja. Palivo odparovaním z povrchu vane vytvára paru, ktorá sa potom zmieša so vzduchom a horí. Najväčšou nevýhodou týchto horákov je ich vysoká citlivosť na zmeny v ťahu komína.

Horáky s premenlivým výkonomKotol môže byť vybavený aj horákom s premenlivým výkonom (duálne palivo). Tento typ horákov môže pracovať súčasne alebo striedavo s plynom alebo olejom. V tomto riešení sú plynové dýzy obvykle usporiadané radiálne okolo olejovej dýzy v strede. Horáky s dvoma palivami sa zvyčajne používajú vo veľkých vykurovacích zariadeniach, keď sa usiluje o väčšiu nezávislosť nielen z ekonomického hľadiska, ale aj z hľadiska zásobovania.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi