- Kategórie blogu
- Štítky blogu
- granitove drezy
- kuchynské drezy
- kuchynské drezy granitové
- kuchynské drezy franke
- Kuchynské batérie
- kuchynské drezy nerezové
- vodovodné batérie do kuchyne
- vodovodné batérie
- kuchynské batérie
- kuchynské batérie sagittarius
- kuchynské batérie obi
- kuchynské batérie nástenné
- Kuchynské batérie kludi
- Kuchynské batérie hansgrohe
- Kuchynské batérie grohe
- Kuchynské batérie franke
- Kuchynské batérie blanco
- vodovodné batérie do kúpelne
- kúpelňové batérie
- kuchynské drezy sety
- drezy
- kuchynské drezy so skrinkou
- szco nakup bez dph nakupovanie na firmu bez dph
- szco nakup bez dph
- sprchový záves
- Ako znížiť náklady na firmu
- Ako znížiť náklady
- nákup bez dph v eu ň
- Bez DPH
- Nákup tovaru pre firmy bez DPH
- retro kúpeľne
- voľne stojaca vaňa
- vaňa retro
- čierna kúpelňová batéria
- vodovodná batéria
- vaňové batérie
- Zápustné umývadlá
- Zlaté umývadlá
- Rohové umývadlá
- Umývadlá
- moderná kúpelňa
- kúpelňa v podkroví
- vodovodné batérie grohe
- vodovodné batérie do steny
- vodovodné batérie blanco
- sprchové batérie
- bidetové batérie
- drez
- kuchynske
- KÚPEĽŇA
- KUCHYŇA
- KÚRENIE
STAVBA
Blog

07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc...
čítať celé

07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ...
čítať celé
06.09.2019
Crocus - prvý príves jari
Plodiny - nejaká história?
Prvá zmienka o krokusy pochádza zo starovekého Ríma. Tam sa používal kvôli jeho vôňam a zafarbovacím vlastnostiam - väčšina starých Grékov mala tmavé vlasy, takže pomocou šafranu zmenili farbu na blond. Starí Egypťania zase používali šafran ako parfumy do domovov a chrámov a ako afrodiziakum - Kleopatra ho používala do svojich kúpeľov. Starovekí v Perzii pestovali ešte krokusy vo väčšom meradle, okrem toho sa vlákna šafranu v týchto oblastiach tkali do pohrebných krytov a kráľovských kobercov. O niečo neskôr ho intenzívne konzumoval Alexander Veľký a jeho vojaci. Pridal sa k jedlám a čaju a Alexander sám veril, že uzdraví svoje rany počas teplých kúpeľov. Saffron bol taký dôležitý, že keď sa dostal do Indie z Perzie, znamenalo to, že odevy budhistických kňazov sa ním vždy zafarbili. Saffron bol vždy symbolom bohatstva a elegancie.
Saffron - odkiaľ pochádza všetko toto otrasy?
šafran sušené šafranové kvetiny. Ručne sa zbierajú kvety - preto je cena za získanie tohto materiálu vysoká. Ak to nestačilo, je potrebné jedno kilogram - maličkosť 150 000 kvetov! Vďaka hektáru môžeme získať iba 20 kg tohto korenia. A jeden kilogram stojí až niekoľko tisíc zlotých.
Samotný šafran má medovú príchuť s jemnou kovovou horkosťou. Zlepšuje chuť akejkoľvek misky, do ktorej je pridaná. Má tiež ďalšie vlastnosti - oleje, ktoré obsahuje, sú bohaté na užitočné zlúčeniny, ako napríklad limonén, cineol, linalool, pcymén a geraniol. Má tiež veľa draslíka, horčíka, zinku, selénu, vápnika a horčíka. Predtým sa používal na rôzne typy chorôb: srdcové choroby, artritída, žltačka alebo osýpky. Je tiež veľmi silným antioxidantom - pomáha v boji proti nebezpečnej rakovine. Saffron je skvelý liek na depresiu.
Ako pestujeme krokusy?
Na jeseň pestujeme šafranovú cibuľu - od septembra do októbra. Dávame krokusy slnečné miesta, tie, ktoré sa ľahko zahrievajú a sú dosť vlhké, so základňou podobnou humusu. Krokusy môžu byť zasadené na miestach vystavených silnému vetru bez obáv - nebojí sa zima. Hĺbka výsadby je asi 6-10 cm a najlepšie je pestovať v skupinách. Môžeme zasadiť niekoľko až niekoľko kusov do jednej skupiny. Spočiatku po výsadbe na vrchole stojí za to položiť tenkú vrstvu podstielky: kôra alebo rašelina. Okrem regulácie teploty a ochrany proti nadmerným stratám vody zo zeme spôsobíme na jar rýchlejšie kvitnutie. Krokusy je možné pestovať s akoukoľvek zľavou, ako aj do kvetináčov. Tieto cibuľové rastliny sa vysádzajú aj na trávnikoch. Na jar spolu s rastúcou trávou si môžeme všimnúť svetlejšie škvrny v bielej, žltej, fialovej alebo ružovej farbe. Aby sme dosiahli tento efekt, musíme cibuľky zasadiť na miestach, kde je trávnik pomerne voľný. Vo voľne rastúcej tráve nebudú mať výhonky krokodílov žiadne problémy dostať sa na povrch. Na výrobu otvorov môžeme dokonca použiť vidličky. Držíme ich do zeme a opatrne ich nakláňame tam a späť. Umiestnite žiarovky tak, aby naše zloženie vyzeralo prirodzene a akoby na tomto mieste náhodou rástli krokusy .
krókusy vyzerajú krásne vysadené pod veľkými stromami spolu s ďalšími jarnými rastlinami, napr. snežienkami.
Po návrate do kultivácie je dôležité listy po kvitnutí opustiť. Tieto listy sa používajú na cibuľu na akumuláciu živín, vďaka čomu budúci rok kvitnú rastliny. Je zaujímavé, že šafranové žiarovky žijú iba rok a po odkvitnutí zomrú. Na ich mieste - zo zahusťovacej základne listov - sa tvoria hľuzy, ktoré nasledujúci rok kvitnú. Pre ľudí, ktorí by zasadili cibule do trávnika - nemôžeme listy poškodiť príliš skoro. Pokosíme trávu, kým listy nezožltnú a nevysychajú pomaly.
Osobne krokusy som videl v tom najkrajšom podľa môjho názoru - ako šafranovú lúku. Začiatkom jari v nemeckom Bádensku-Bádensku som prešiel očarujúcim Lichtentalerom Allee a všade, doslova všade, namiesto trávnikov boli, pokiaľ to oko mohlo vidieť, farebné koberce od krokusy . Šialený efekt, ktorý sám čiastočne by som sa chcel dostať. Odporúčam!