Chemické a mechanické kotvy - ako ich zvoliť?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Chemické a mechanické kotvy - ako ich zvoliť?
05.09.2019

Chemické a mechanické kotvy - ako ich zvoliť?

Chemické kotvy - univerzálne, silné a ľahko použiteľnéHilit Hit. Chemické kotvy - tiež nazývané spojovacie prvky - sú zvyčajne dvojzložkové lepidlá na báze živíc, ktoré sú vynikajúce na zostavenie menej náročných a ľahších konštrukčných prvkov. Lepenie je založené na princípe adhézie, t. J. Spájania živicovej látky s kotviacimi prvkami. Živica neovplyvňuje štruktúru substrátu a rovnomerne ju napĺňa, vďaka ktorej chemické kotvy zaručujú veľmi silné spojenie v dutých aj pevných materiáloch , napríklad kotvy

Presná penetrácia substrátu chemickými kotvami ich robí úspešnými pri upevňovaní v poškodených, poškodených alebo v stavebných materiáloch nepravidelnej štruktúry - napríklad v blokoch, vápencových blokoch, dierovaných tehlách alebo v pórobetóne. Príklady kotiev na báze polyester-styrénu sú Sika AnchorFix.

Niektoré chemické kotvy sú ponúkané v dvojzložkovej forme, v ktorej sa tvrdidlo a živica kombinujú až po aplikácii. Pomáha to zachovať dlhú životnosť a maximalizovať účinnosť ukotvenia. Príkladom takýchto lepidiel je okrem iného chemická malta Fischer FIS VL.

Použitie chemických kotiev chráni zem pred roztrhnutím, drvením a iným poškodením, ktoré by mohlo vzniknúť pri inštalácii mechanických kotiev. Okrem toho chemické kotvy nespôsobujú stres, ďalej posilňujú zem a sú zvlášť odporúčané na inštaláciu na citlivých miestach - napríklad na okrajoch alebo v úzkych fragmentoch substrátov.

Aplikácia chemických kotiev vrie nadol, aby sa rozšírila živicová hmota v oblasti montáže. Pred injekciou očistite, vysušte a odmastite podklad. Chemické kotvy tvoria silnú izolačnú vrstvu, ktorá účinne chráni proti vniknutiu vody. Vďaka tomu sa netrpezlivo vyberajú na spájanie štruktúrnych prvkov vystavených priamemu nárazu vody a zrážkam - napríklad zábradlia alebo zábradlia.

Mechanické kotvy - trvanlivé a pre elastické spojenieMechanické kotvy, ktoré sa zvyčajne používajú na spojenie vrstvy murovaných trojvrstvových stien, fasádnych prvkov, oceľových konštrukcií alebo na pripojenie konštrukčných prvkov k prekladom a vencom. Tieto kotvy sa zvyčajne volia na vytváranie flexibilných spojov pracovných konštrukčných prvkov, ako aj všade tam, kde je prvok pripevnený. sú vystavené vysokému mechanickému namáhaniu.

Mechanické kotvy sa môžu používať iba na pevné podklady - zvyčajne vyrobené z betónového poteru. V porovnaní s chemickými kotvami poskytujú oveľa väčšiu pevnosť , a preto sa zameriavajú predovšetkým na montáž prvkov generujúcich veľmi vysoké zaťaženie.

Inštalácia mechanických kotiev závisí od ich typu a povrchu. Najbežnejšie mechanické kotvy sú objímkové kotvy, segmentové kotvy, pásové kotvy a betónové skrutky. Príkladom silných pásových kotiev sú Kotvy R-XPT. Kotvy s kotvovými objímkami a vnútorným závitom pracujú tak, že pri napínaní klinov rozťahujú miesto montáže cez rozpernú objímku.

SummaryVýber typu kotvy by mal závisieť od miesta montáže, kvality a stavu podkladu, ako aj od zaťaženia a od toho, či spojovaný prvok bude "pôsobiť" pod vplyvom napätia v stavebniny.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi