X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Budujeme raketový sporák - krok za krokom
06.09.2019

Budujeme raketový sporák - krok za krokomPredok raketovej pece pochádza zo staroveku. Ľudia ho používali hlavne na prípravu jedál. V súčasnosti sa tento sporák stáva čoraz obľúbenejším nielen v domoch v starom štýle, ale aj v moderných bytoch.

Prečo by ste mali mať raketový sporák?

 • Horí s drevom (lacná surovina).
 • Je hyperefektívny (vďaka vysokej teplote spaľuje drevo takmer úplne).
 • Je superekologický (spaľuje až 95% plynov, pričom emituje hlavne vodnú paru a zvyškové množstvá oxidu uhoľnatého a oxidu uhličitého).
 • Môže byť vyrobený prakticky z čohokoľvek (hlina, piesok, slama, kamene, rúry, kovové sudy, sklenené fľaše, šamot a obyčajné tehly alebo zvyšky).

Čo je to raketová pec?Toto je pec s dodatočnou vertikálnou spaľovacou komorou, ktorá sa nazýva dodatočný spaľovač (alebo zdvíhač, stúpač tepla ) ), v ktorých sa plyny vznikajúce v prvom spaľovacom stupni horia pri vysokej teplote. Dobrá izolácia tejto komory zvyšuje dosiahnutie vyššej teploty a tým aj vyššiu účinnosť spaľovania. V porovnaní s otvorenými kozubmi, ktoré spaľujú 10% plynu produkovaného pri spaľovaní dreva, spaľujú raketové kachle 75 až 95%!

Ako sa stavia raketový sporák?Raketový sporák je jednoduchá a účinná pec nielen na vykurovanie miestností, ale aj na prípravu potravy. Môže sa nainštalovať doma aj vonku na záhrade, ale potom má iba kulinárske funkcie.

Existuje veľa rôznych návrhov raketových pecí : od jednoduchej vinárskej pece po akumulačnú raketovú pec J-Tube až po pec s horizontálnou alebo vertikálnou palivovou vložkou Batch Box. Môžeme si vyrobiť najjednoduchšiu pec sami. Pre pokročilejších potrebujete pomoc od mora. Na internete nájdete veľa ponúk na školenia týkajúce sa konštrukcie pecí, stačí ich vyhľadávať. Určite to záleží na povrchu, ktorý chcete zahriať. Pre väčšie je najlepšie postaviť kachle s veľkým povrchom s náplasťami, pre menšie stačí malé kachle pripomínajúce kozu. Veľa záleží na estetike a prevedení.

Vhodná konštrukcia pece je dôležitá záležitosť a je najlepšie sa vopred poradiť so špecialistom . Takáto rúra môže vážiť až 6 ton, takže ak ju chcete nainštalovať na podlahu, je potrebné vopred sa poradiť s konštruktérom alebo architektom. Niekedy bude potrebné špeciálne založenie alebo vystuženie stropu.

Kam začať?Určite z nakupovania. Na vybudovanie klasickej Batch Boxovej pece potrebujeme:
 • obyčajné tehly a šamot;
 • liatinové krbové dvere, ak bude pec s horizontálnym zaťažením, nie je pravdepodobné, že by sa dvere namontovali pri vertikálnom zaťažení;
 • dvere z liatinového popola, mriežka z popolníka - voliteľné, môžete tiež nechať medzery medzi tehlami na popol;
 • čistenie dvierok - pri veľkých peciach je lepšie kúpiť viac takýchto dverí, aby bolo ľahšie dostať sa do komôr neskôr a vyčistiť ich;
 • rúra alebo varná doska, ak rúra bude vykonávať túto funkciu;
 • laminát na izoláciu spaľovacej komory - môžete tiež použiť sklo, drvený kameň alebo expandovanú hlinu;
 • opláštenie, ktoré pokryje postavený sporák - môže to byť kameň, keramická dlažba, slinok alebo len hlina, piesok a slama (toto je najlacnejšia možnosť);
 • farba pri omietaní rúry omietkou - na natieranie rúry nepoužívajte obyčajné farby (nemôže vydržať teplotu alebo jej výpary môžu byť toxické), ale špeciálne farby alebo kazeínové farby získané z bielkovín mlieka cicavcov. Je to 100% prírodné!

pecná konštrukciaRaketová pec pozostáva z 3 častí:

1. spaľovacia štruktúra

 • vertikálny alebo horizontálny podávač paliva,
 • spaľovacia komora,
 • tepelný výťah,
 • kryty,

2. štruktúra na odvod spalín

 • komín
 • výfukový systém v peci,

3. tepelná hmota (na výrobu lavičiek a toastov).Tepelná lavica by mala byť vyrobená z materiálov akumulujúcich teplo, t. Pridanie slamy alebo piesku na zapuzdrenie tejto časti sa neodporúča, pretože bude pôsobiť ako izolácia.

Položenie základne peceDobre skonštruovaná pec by mala mať plochu prierezu výťahu rovnú alebomenšie ako plocha komínového kanála a všetky nasledujúce kanály, ohyby alebo zúženia mimo pece (napr. kanály distribuujúce teplo v peci) by mali mať prierezovú plochu väčšiu ako je plocha tepelného výťahu. Výška tepelného výťahu, pece, otvoru a prívodu primárneho a sekundárneho vzduchu je tiež dôležitá.

Položte základňu pece priamo na podlahu alebo základ. Ihneď vytvoríme správny tvar kanálov pre pece a tepla (výfukový systém), prívod a odvod vzduchu a miesto pre krb. Musíme tiež viesť cestu do komína (na spodku kachlí).

Stojí za to poskytnúť priestor na okamžité vyčistenie, vďaka čomu budeme môcť z času na čas vyčistiť vnútorné kanály . V niektorých domácnostiach je potrebné izolovať (so sklenenými vláknami) zadnú stenu pece spojenú so stenou domu, aby sa nezohriala. Podklad môže byť vyrobený z obyčajných tehál.

start

Podklad môže byť vyrobený z obyčajných tehál, rovnako ako kastról alebo pec. Na spájanie tehál používame maltu vo forme hliny zmiešanej s pieskom.

pec fázy II

Konštrukcia spaľovacej komoryPotom môžeme pristúpiť k konštrukcii pece a vertikálnej spaľovacej komory - tepelný výťah. Táto časť pece musí byť postavená z šamotu, ktorý je odolný voči vysokým teplotám . pec

Praskla by tehla. Nezabudnite nechať viac miesta na popol, a potom sa tepelný výťah často nepreplní. Aby mohla plniť svoju funkciu, musí mať správnu výšku. spaľovacia komora

Používame špeciálnu maltu pre tehly chamotte na stavbu stien ohniska a tepelného výťahu. Z dôvodu rôznych zmrašťovacích vlastností šamotu a obyčajných tehál by sa jeden nemal kombinovať medzi sebou as ich spojmi (dodržujte vzdialenosť asi 5 mm, ktorú môžeme vyplniť izoláciou).

zakrytie pece

Kladenie stien peceSteny pece môžu byť vyrobené z obyčajnej tehly. Ako spojivá môžeme použiť hlinku s pieskom alebo veľmi jemný štrk v pomere 1: 3 alebo 1: 4 (íl: piesok). Hlinku zvyčajne kupujeme vo voľnej forme, preto ju musíme najprv dôkladne namočiť a premiešať tak, aby neobsahovala hrudky. Potom pridáme piesok preosiaty cez sito. Dôkladne premiešajte špeciálnym miešadlom (najlepšie elektrickým).

Stage III

Pri skrini pece vložíme ďalšie prvky, napríklad dvere pece, čistiace pece alebo rúru.

bread bread

Dokončovacie prvkyPo pripravenej konštrukcii prejdeme do dokončovacej fázy pece. Pamätajte, že malta sa musí najprv dobre usadiť. Počkajte teda dva dni. Môžeme dokončiť pec s čímkoľvek, čo chceme, a to do značnej miery závisí od našej kreativity. Skončme však materiálmi, ktoré udržujú teplo, ako je slinok, hlina, kameň. Zaujímavou metódou je omietanie pece zmesou hliny, piesku a slamy. Používame podobný podiel ako v prípade spojiva pre tehly, ale musíme ho silnejšie riediť, pretože slama po pridaní máčania zviaže celú hmotu ako betón. Najlepšie je, že v slame nie sú žiadne semená.

4. etapa

Podobne ako kachle aj na omietku lavičku alebo kastról vytvárame tak, aby bola čo naj ergonomickejšia, aby bola pohodlná (tu použijeme menej piesku a slamy, hlavne hliny).

seat seat 2

Pec môže zostať v tejto forme alebo môže byť vyhladená zmesou hliny a piesku do vyhladenia (vyhladenie omietky). Do omietkovej vrstvy môžu byť vsadené rôzne ozdoby: diapozitívy, škrupiny, keramika, kamienky, prútené koše, z ktorých môžeme tvoriť špeciálne police, môžeme vytvárať konštrukcie z kovovej siete a potlačiť rôzne prvky textúry v povrchovej úprave (napríklad škrupiny alebo ruky rodinných príslušníkov). Časť rúry môže zostať bez omietky.

stucco

Po omietnutí sa má kachle oplatiť maľovať, hoci niektorí uprednostňujúílová farba. Potom to len pripravte. Najlepšie je na natieranie použiť prírodný kazeínový primer. Musíme si však uvedomiť, že pec by mala vyschnúť medzi nasledujúcimi fázami výstavby. Po omietnutí počkajte 2 až 3 týždne, kým sa nanesie základný náter a potom sa natrie.

maľovanie kazeínovou farbou

Teraz zostáva spustiť vykurovacie obdobie. Pred prvým zapálením kachlí je vhodné komín ohriať trochu predtým . Všetko, čo potrebujete, sú horiace noviny umiestnené v komínovej šachte, čím sa zabráni silnému dymu v miestnosti. Niekedy môže rúra prasknúť. Toto je prírodný jav, pretože je výsledkom zmršťovania materiálu. Po vykurovacej sezóne môžete mikro trhliny vyplniť a znova natrieť.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi